Śmierdzący pot – jak sobie z nim poradzić?

Czy śmierdzący pot można jakoś wyleczyć? Okazuje się, że eksperci znaleźli dużo lepszy sposób na walkę z tym nieprzyjemnym zapachem. Kluczem do sukcesu jest zrozumienie, jak nasze bakterie zmieniają bezwonny pot w nieprzyjemny oraz bardzo charakterystyczny zapach.

O pocie

Pot wytwarzany jest dokładnie przez dwa rodzaje gruczołów na naszej skórze. Chodzi o gruczoły ekrynowe oraz gruczoły apokrynowe. Pierwsze z nich występują prawie w całej naszej skórze. Najwięcej ich znajdziemy na skórze dłoni oraz stóp. Pot przez nie wytwarzany związany jest ze sporym wysiłkiem fizycznym, jak i także emocjami. Na dodatek pomaga obniżyć temperaturę ciała oraz kompletnie nie pachnie.

Z kolei gruczoły apokrynowe występują w partiach owłosionych naszego ciała, a więc mowa tutaj o pachach czy też okolicach płciowych narządów. Płyn przez nie wydzielany poza wodą zawiera wszelkie zbędne związku, które powstały w procesie metabolicznych przemian, w tym białka, które pod wpływem bezpośrednim bakterii zostać mogą przekształcone w śmierdzący pot, który może przypominać zapach dojrzewającego sera, cebuli czy też piżma.

Użycie dezodorantu

Z problemem zapachu nieprzyjemnego poradzić sobie możemy poprzez użycie dezodorantu, który maskuje zapach, ale zawiera jednocześnie etanol oraz środek antybakteryjny, który zabija bakterie czy też antyprespirantu. Jeśli chodzi o antyprespiranty, to zawierają one najczęściej chlorek glinu, który znaczne zmniejsza ilość potu wydzielanego poprzez zatykanie tymczasowe porów skóry, które połączone są z potowymi gruczołami.

Dezodoranty współczesne hamują znacznie rozwój czy też zabijają wszelkie bakterie, które się znajdują na skórze, a to jedynie niektóre z nich są odpowiedzialne za odór. Jednak z nich wykorzystuje białko, aby móc rozpoznać oraz przekształcić składniki potu w substancje, które są odpowiedzialne bezpośrednio za zapach nieprzyjemny. Naukowcy uważają, że wystarczy, że stworzy się preparat, który uniemożliwi takową funkcję biała, aby pozbyć się raz na zawsze zapachu uciążliwego.

Jednak od razu pragniemy dodać, że takowy preparat jeszcze nie został uzyskany. Znamy na całe szczęście wiele metod sprawdzonych, które skutecznie powstrzymują smród. Podstawowa kwestia to czystość. Należy codziennie rano myć całe nasze ciało, a do pach używać antybakteryjnego mydła. Dobrze także jest stosować antyprespirant czy też dezodorant, pamiętając jednocześnie o tym, że preparat, który działa do 72 godzin nie zastępuje w żadnym wypadku mycia. Niezbędne także jest noszenie zawsze czystych ubrań z naturalnych tkanin, taki jak chociażby bawełna, które zapewniają nam cyrkulację optymalną powietrza oraz pozwalają skórze oddychać. Z kolei depilacja czy też golenie pach pomoże potowi odparowywać znacznie szybciej.