Roślina odstraszająca muchy

Nie ma nic gorszego niż uporczywe owady, które potrafią zepsuć letni wieczór w ogrodzie. Aby się ich pozbyć, sięgamy często po szkodliwe, chemiczne preparaty lub rozwieszamy nieestetyczne lepy na muchy. Tymczasem lepszym rozwiązaniem może być roślina odstraszająca muchy. Posadzona w naszym otoczeniu odstraszy uporczywe i będzie stanowić ładny akcent w ogrodzie czy na tarasie.

Roślina odstraszająca muchy

Rośliny odstraszające muchy uwalniają olejki eteryczne, czyli lotne związki zapachowe, które nie są lubiane przez owady. W otoczeniu takich roślin tworzy się chemiczna ściana, stanowiąca dla nich barierę. Siła działania zapachów jest największa w miejscu, gdzie rosną kwiaty. Ustawienie takich roślin w ogrodzie lub altanie stanowić będzie naturalną barierę i muchy zdecydowanie rzadziej będą nam dokuczać.

Roślina odstraszająca muchy — lawenda

Lawenda, dzięki swojemu intensywnemu zapachowi, skutecznie odstrasza muchy, mole, a także meszki. Aby jej działanie było jeszcze mocniejsze, warto stworzyć z doniczek tej rośliny kilkupoziomową ozdobę. To sprawi również, że będzie się ona pięknie prezentowała na ścianie balkonu lub tarasu. Można ją także ustawić u wejścia do altanki. Dla ludzi zapach lawendy będzie kojący i uspakajający.

Roślina odstraszająca muchy — mięta

Intensywny zapach mięty spowodowany jest wydzielaniem olejków eterycznych. Szczególnie mocno go czuć, jeśli liście rośliny potrzemy lub pogładzimy dłonią całą kępę. Mięte warto sadzić tam, gdzie najczęściej przebywają ludzie: w okolicy altanek, ogrodowych ławek, czy miejsc zabawy dzieci. Ciekawym pomysłem jest również stworzenie zielnego ogródka. Można w nim posadzić miętę, wśród innych ziół o intensywnym zapachu.

Roślina odstraszająca muchy — pelargonia

Pelargonia, zwana także geranium, jest jedną z najbardziej znanych roślin balkonowych. Pięknie prezentuje się też na ściankach altan lub powieszona na tarasie. Jeżeli kwiatów będzie dużo, to uwalniane przez nie intensywne geraniowe olejki skutecznie odstraszą muchy, komary i meszki. Pelargonię można również hodować w ogrodzie. Warto, żeby roślina znajdowała się w miejscu nasłonecznionym.

Roślina odstraszająca muchy — goździk

Goździk siny wydziela zapach przyjemny dla ludzi, ale odstraszający muchy. Niestety barierą dla owadów jest tylko przez krótki czas kwitnienia. Tworzy kępy niebieskozielonych liści. Dobrze prezentuje się sadzony na rabatach lub w ogródkach skalnych, między kamieniami. Najlepiej, jeżeli hodujemy go w pobliżu altanki lub tarasu.

Roślina odstraszająca muchy — bazylia

Bazylia pospolita to jedno z najpopularniejszych ziół używanych w kuchni. Może być uprawiana zarówno w gruncie, jak i w doniczce. Zioło ustawione na kuchennym blacie lub na parapecie skutecznie odstraszy owady w tym pomieszczeniu. Aby bazylia się rozkrzewiała i wydzielała intensywny zapach odstraszający komary i muchy, powinno się regularnie obrywać jego górne pędy. Po zerwaniu można je wykorzystać jako przyprawę do potraw.