Rodzaje zapięć kolczyków. Które z nich warto wybrać?

Kolczyki to estetyczna ozdoba uszu, którą z chęcią wybierają kobiety. Obecnie na rynku można znaleźć mnóstwo fasonów tej biżuterii dla pań. Kolczyki wyróżniają się nie tylko fasonem czy zdobieniami, ale również rodzajami zapięć. Jeżeli nie wiesz, który z nich warto wybrać, koniecznie przeczytaj ten poradnik! Znajdziesz w nim mnóstwo ważnych informacji i porad dotyczących zapięć kolczyków. Zachęcamy do lektury!

Zapięcia typu sztyfty

Długie kolczyki czy kolczyki wiszące często posiadają zapięcia typu sztyfty. Możesz je znaleźć również w innych typach tych kobiecych ozdób uszu. Kolczyki materiałowe, kolczyki długie pozłacane czy kolczyki ślubne perełki — wiele z nich wyróżnia się właśnie sztyftami. Mnóstwo takich eleganckich, a zarazem niebanalnych ozdób uszu na różne okazje znajdziesz na https://www.vezzi.pl/pl/bizuteria-modowa/kolczyki.

Sztyfty uwielbia mnóstwo kobiet. Są polecane także dziewczynkom. Sztyfty w kolczykach długich srebrnych czy kolczykach wiszących kwiatkach bardzo wygodnie się zapina, a przy tym świetnie trzymają się uszu. Dzięki temu sztyftów nie sposób zgubić ani zaczepić tym zapięciem o ubranie. To dlatego, że ten rodzaj zapięcia znajduje się bardzo blisko płatka usznego. 

Sztyfty cechuje cienki drucik, który należy włożyć w dziurkę w uchu oraz zatyczka. Przy jej pomocy zabezpiecza się kolczyk przez wypadnięciem. Wystarczy ją tylko lekko zacisnąć. Sztyfty zgrabnie chowają się za uszami, dlatego są niemal niewidoczne.

Zapięcia na zatrzaski

Drugim bardzo popularnym sposobem na zabezpieczenie kolczyków przed ich wypadnięciem z uszu są zapięcia na zatrzaski. Inaczej nazywa się je kajdankowym. Takie zabezpieczenie zbudowano z zagiętego drutu, który ma wcięcie oraz wbudowany nawias. Gdy przełożysz drucik przez ucho, następnie blokuje się on po drugiej stronie dzięki specjalnemu wyżłobieniu.

Co ważne, odpowiednie założenie kolczyków z zapięciami na zatrzaski wywołuje charakterystyczny dźwięk kliknięcia. To daje gwarancję, że kolczyk jest dobrze założony. Tego typu zapięcia wybiera mnóstwo kobiet. Są one wygodne i bardzo bezpieczne. Rzadko zdarza się, że przy ich udziale uszkodzi się ucho albo zgubi jeden z kolczyków. Dlatego my również jesteśmy fankami zapięć na zatrzaski. Gorąco zachęcamy cię do wyboru tego typu kolczyków!

Różne zapięcia typu bigiel

Obecnie na rynku można znaleźć także kolczyki z różnymi zapięciami, które określa się mianem bigli. Wśród nich znajdziesz bigle otwarte, angielskie klasyczne, angielskie typu lira i zamknięte. Poniżej sprawdź opisy tych zapięć, a następnie samodzielnie zdecyduj, który z nich najbardziej ci odpowiada.

Bigiel angielski typu lira

To bardzo subtelny, ale bezpieczny rodzaj zapięcia w kolczykach. Składa się on ze sztyftu, który przekłada się przez dziurkę ucha, a następnie zabezpiecza się go, wkładając w dziurkę mechanicznej klapki. Jest ona ruchoma dzięki małej sprężynie, więc należy jedynie ją lekko odgiąć.

Bigiel angielski klasyczny

Zapięcie typu bigiel angielski klasyczny najczęściej posiadają duże kolczyki wieczorowe. Jest to bardzo bezpieczny rodzaj zabezpieczania tych ozdób uszu, dlatego masz niemal stuprocentową pewność, że nie zgubisz swojej nowej biżuterii. To zapięcie zbudowano ze sztyftu, który należy przełożyć przez dziurkę w uchu. Następnie delikatnie je zamknij przy pomocy małej klapki.

Bigiel otwarty

Bigiel otwarty to zabezpieczenie, które najczęściej stosuje się w kolczykach długich pozłacanych, złotych albo srebrnych. Polega ono na przełożeniu drucika przez dziurkę w uchu. Następnie należy ustawić tę ozdobę tak, aby, jak najdalej od ucha znajdowało się to zapięcie. Niestety takie kolczyki często się gubią. Jednak wiele z nich prezentuje się bardzo efektownie. 

Bigiel zamknięty

Bigiel zamknięty jest bardzo podobny do otwartego, jednak posiada on dodatkowe zabezpieczenie za uchem. Jest ono malutkie, więc niemal całkowicie niewidoczne dla oczu. Polega ono na włożeniu końcówki kolczyka w niewielką pętelkę. Ten rodzaj zapięcia stosuje się najczęściej przy dużych i ciężkich kolczykach. 

Mamy nadzieję, że nasze opisy poszczególnych zapięć kolczyków przybliżyły cię do znalezienia wymarzonej biżuterii uszu. Gorąco zachęcamy cię do poszukiwań konkretnego modelu. Powodzenia na zakupach!