Recepta online – gdzie otrzymać?

Recepta online to nic innego jak dokument elektroniczny czyli e-recepta, która jest uzyskana podczas zdalnej wizyty lekarskiej. Rozwiązanie stało się bardzo popularne podczas lockdownu z powodu pandemii koronawirusa. Mimo iż minęło ponad dwa lata od pierwszego zakażenia wirusem w Polsce, to usługi telemedyczne nadal cieszą się popularnością, ponieważ takie rozwiązanie ma wiele zalet. Świadczenie zdalnych konsultacji medycznych jest możliwe dzięki rozwiązaniom, które zostały wprowadzone w Ministerstwie Zdrowia, czyli głównie systemu e-recept, który umożliwia przekazanie recepty bez bezpośredniego kontaktu z pacjentem.

System e-recept – rozwiązanie ułatwiające konsultacje medyczne

E-recepta jest to dokument elektroniczny na którym znajdują się informacje o zaleconych lekach, które należy zakupić w aptece. Dokument zawiera kilka niezbędnych elementów m.in.: kod kreskowy, czterocyfrowy kod, dane pacjenta, dane lekarza, data realizacji.

Lekarz w systemie medycznym wystawia e-receptę, która następnie jest przekazana do zintegrowanego systemu, dzięki temu pacjent na Internetowym Koncie Pacjenta może zobaczyć receptę. Po wystawieniu e-recepty, system generuje czterocyfrowy kod e-recepty, który należy przekazać pacjentowi. W zależności od rozwiązań w placówce medycznej, kod może być przesłany w wiadomości SMS lub w wiadomości e-mail. Ponadto jeżeli pacjent ma aktywne IKP, to może indywidualnie ustawić dodatkowe powiadomienia (wiadomość SMS, e-mail).

Aby zrealizować e-receptę należy pójść do apteki, pokazać czterocyfrowy kod oraz numer PESEL lub wydruk oryginalnej recepty. Niedawno powstała aplikacja telefoniczna, która umożliwia realizacje recepty bez podania numeru PESEL w aptece, wystarczy pokazać aplikacje farmaceucie.

W MEDSPAN Centrum Medycznym pacjent po zakończonej konsultacji medycznej, otrzymuje wiadomość SMS z kodem do apteki, a także wiadomość e-mail w której znajduje się dokumentacja medyczna oraz oryginalny wydruk e-recepty.

W przychodniach online, można nie tylko uzyskać receptę online, lecz także zasięgnąć konsultacji telefonicznej w wybranym specjalistą. Jest to ciekawe rozwiązanie w sytuacji w której pacjent potrzebuje zasięgnąć drugiej opinii lekarza, skonsultować wyniki badań lub porozmawiać na temat badań, które powinny zostać wykonane w pierwszej kolejności.

Wiadomo, że są ograniczenia, ponieważ lekarz nie może przeprowadzić badania fizykalnego, dlatego usługi e-konsultacji lekarskich nie zawsze będą odpowiednią formą kontaktu z lekarzem.

Zwolnienie lekarskie (e-ZLA) przez internet?

Lekarz podczas konsultacji internetowej może nie tylko wystawić receptę online, lecz także zwolnienie lekarskie. Możliwość ta powstała na początku pandemii i miała na celu zmniejszenie ryzyka rozprzestrzeniania się chorób infekcyjnych. Mimo iż sytuacja pandemiczna jest pod kontrolą, to lekarze nadal mają uprawienia do wystawiania e-ZLA podczas telekonsultacji lekarskiej.

Należy wziąć pod uwagę, że lekarz nie zawsze będzie mógł wystawić zwolnienie, ponieważ niekiedy stan zdrowia pacjenta będzie wymagać konsultacji stacjonarnej, a e-ZLA drogą internetową są najczęściej wystawiane w ramach chorób infekcyjnych. Czasami psychiatrzy również wystawiają zwolnienia online, ponieważ stan psychiczny pacjenta uniemożliwia wykonywanie obowiązków służbowych.

Recepty online – szybki sposób uzyskania antykoncepcji hormonalnej

Z usług telemedycznych często korzystają osoby, które przewlekle przyjmują leki. Jedną z grup pacjentów są kobiety, które stosują antykoncepcje hormonalną. Zdarza się tak, że usługi e-konsultacji z możliwością otrzymania e-recepty są tańsze niż wizyta stacjonarna w gabinecie ginekologicznym. Dodatkowo recepta online przydaje się w sytuacji w której pacjentka potrzebuje uzyskać antykoncepcje awaryjną. Tabletkę dzień po należy przyjąć jak najszybciej od stosunku bez zabezpieczenia, dlatego czas realizacji konsultacji ma duże znaczenie.

Ponadto z przychodni online korzystają również osoby, które mają problemy skórne m.in.: atopowe zapalenie skóry oraz łuszczyce. Pacjenci zazwyczaj przez wiele lat muszą stosować różne roztwory na skórę, maści oraz kremy, które zmniejszają dolegliwości oraz zmiany skórne. Kolejną grupą pacjentów są osoby zmagające się z chorobami kardiologicznymi, głównie osoby mające nadciśnienie tętnicze. Jak wiadomo, leki należy przyjmować regularnie przez wiele lat.

W ramach telekonsultacji można również uzyskać doraźnie przyjmowane leki, np. w ramach leczenia migreny czy alergii. Istotne jest to, aby bardzo dokładnie wypełnić formularz medyczny, wymieniając wszystkie występujące dolegliwości, a także schorzenia współistniejące czy podając inne ważne informacje medyczne.

E-receptę na tabletki antykoncepcyjne można uzyskać w MEDSPAN: https://medspan.pl/sklep/antykoncepcja/

Kilka kroków, aby uzyskać e-receptę

Często wystarczy kilkanaście minut, aby otrzymać e-receptę. Proces realizacji konsultacji jest bardzo podobny w wielu przychodniach online. Zazwyczaj należy wypełnić formularz medyczny, opłacić usługę, a następnie zaczekać na informacje od lekarza. Niektóre placówki medyczne oferują wybór rodzaju telekonsultacji: na podstawie formularza medycznego, czat, rozmowa telefoniczna lub wideokonferencja.

Należy pamiętać o tym, że konsultacja jest możliwa do realizacji w ciągu kilkunastu minut jeżeli dokona się płatności internetowych, ponieważ często e-konsultacja jest realizowana dopiero po zaksięgowaniu płatności.