Przyprawniki — czyli jak utrzymać intensywny aromat i właściwości przypraw na długo?

Zastanawiałaś się kiedyś jak duże znaczenie, dla końcowego smaku potrawy, mają przyprawy? Potrafią całkowicie odmienić charakter dań! Nudny, mdły obiad po kilku szczyptach aromatycznych ziół staje się pełen wyrazu i zaskakuje nawet najwybredniejszych gości. Ale właśnie…aby tak się stało, przyprawy muszą być aromatyczne — pamiętaj, że ich nieprawidłowe przechowywanie odbiera im tę właściwość. Przeczytaj poniższy artykuł i sprawdź, w jaki sposób trzymać przyprawy, aby niezawodnie podkreślały smaki dań!

Pojemniki na przyprawy kuchenne — dlaczego ich potrzebujesz?

Zastanawiasz się teraz, po co ci dodatkowe pojemniki na przyprawy, skoro one już mają swoje opakowania — te, w których je kupujesz? Niestety otwarte produkty wietrzeją i tracą aromat, smak, a także właściwości! Dlatego tak ważne jest trzymanie ich w zamkniętych przyprawnikach.

Zwróć również uwagę na to, że opakowania, w których kupujesz przyprawy, są bardzo niepraktyczne. Podczas gotowania często liczy się czas — trzeba szybko dodać jakiś składnik i mieszać albo kroić coś dalej. Otwarta saszetka z ziołami tego nie ułatwia — nie dość, że ciężko z niej wydobyć odpowiednią ilość produktu to odłożona w pośpiechu na blat kuchenny może przysporzyć bałaganu. A po przygotowywaniu potraw i tak jest go sporo! Przyprawniki ułatwią ci odmierzenie odpowiedniej ilości przyprawy — wysyp ją na zakrętkę albo odmierz łyżeczką. W dodatku nawet niechlujnie odłożone się nie rozsypią. Warte uwagi przyprawniki znajdziesz tu: https://nettrading.pl/przyprawniki-do-kuchni.

Pojemniki na przyprawy — szklane czy z porcelany? Które lepiej wybrać?

Najpopularniejszym materiałem, z którego wykonuje się przyprawniki, jest szkło. To tworzywo nie chłonie zapachów — po umyciu pojemnika nie rozpoznasz, jaka przyprawa była w nim wcześniej! Zakrętki przyprawników są najczęściej stalowe lub z tworzywa sztucznego, więc są wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Zwróć uwagę, aby twoje akcesoria kuchenne spełniały te dwie cechy — w kuchni często nasze ręce są mokre, a nawet tłuste. Zwiększa to prawdopodobieństwo tego, że jakiś przedmiot się z nich wyślizgnie i upadnie na podłogę. Wybieraj więc przybory z takich materiałów, które nie zniszczą się po pierwszym kontakcie z podłożem!

Innym materiałem, z którego często wytwarzane są przyprawniki, jest porcelana. Wyróżnia ją odporność na uszkodzenia mechaniczne. Dzięki temu przedmioty z niej wykonane posłużą ci przez wiele lat! To tworzywo jest również uwielbiane za sam swój wygląd uznawany za bardzo elegancki (porcelanę uwielbiali nawet królowie i najbogatsze rodziny szlacheckie!). 

Zarówno szkło jak i porcelana mają wiele zalet — zastanów się, który materiał lepiej odpowiada twoim potrzebom i wystrojowi kuchni. Przy wyborze pojemników na przyprawy zwróć również uwagę na ich wieczko. Powinno być szczelne, dobrym wyborem jest korek albo zakręcane zamknięcie. 

Pojemniki na przyprawy — co warto do nich dokupić, aby jak najlepiej zorganizować swoją przestrzeń?

Praktycznym sposobem na przechowywanie przyprawników jest wykorzystanie półek albo stojaków do tego przeznaczonych. Nie tylko ozdobią twój blat (są dostępne w różnych kolorach), ale ułatwią ci też wybór odpowiedniej przyprawy. Wszystkie będziesz mieć w zasięgu wzroku, więc podczas gotowania łatwo sięgniesz po produkt, którego potrzebujesz! Półki i stojaki wykonuje się głównie z drewna — wytrzymałego materiału, który ociepli twoje wnętrze.  

Wybierz odpowiednie przyprawniki i ciesz się intensywnymi aromatami ziół przed długi czas! Dodatkowo przyprawniki mogą dopełnić wystrój twojego wnętrza. Zdecyduj się na te, które najlepiej do niego pasują.