Przeszczep włosów – sposób na to, żeby mieć „więcej na głowie”

Nowoczesny przeszczep włosów metodą Smart Graft to najskuteczniejsze rozwiązanie problemu łysienia, jakie dotąd opracowano. Jest to zabieg bezpieczny i dający naturalne efekty. Czego możemy się po nim spodziewać?

Przeszczep włosów jako jedna z metod leczenia łysienia

Osoby, które zmagają się z nadmiernym wypadaniem włosów, sięgają często po różne sposoby, aby pobudzić porost włosów i przywrócić gęstość swojej fryzurze. W zależności od przyczyny i stopnia zaawansowania łysienia skuteczne mogą okazać się inne metody. Na początku najczęściej stosuje się farmakoterapię, odpowiednią pielęgnację, a także takie zabiegi medycyny estetycznej, jak mezoterapia skóry głowy. Jednak w przypadku łysienia męskiego o podłożu genetycznym, zagęszczenie włosów takimi metodami może okazać się mało skuteczne.

Przeszczep włosów wykonywany jest przede wszystkim wtedy, gdy inne metody leczenia łysienia zawiodą. Tradycyjna transplantacja włosów (tzw. STRIP) polega na wycięciu fragmentu owłosionej skóry z bocznej i tylnej części głowy, co wiąże się z dość dużą i widoczną blizną. Dziś zdecydowanie odchodzi się już od tej metody, ponieważ istnieją znacznie mniej inwazyjne i bardziej efektywne metody, takie jak przeszczep włosów Smart Graft, który wykonasz w warszawskiej Klinice Miracki. 

Przeszczep włosów Smart Graft

Jeżeli zmagasz się z łysieniem dziedzicznym i masz wyraźne zakola, to koniecznie musisz poznać zabieg Smart Graft. Dzięki niemu możesz odzyskać utraconą objętość włosów, a Twoja nowa fryzura będzie wyglądała na bardzo naturalną. Wskazania do przeszczepu włosów to:

  • łysienie androgenowe (u mężczyzn i kobiet),
  • łysienie pourazowe,
  • łysienie po napromieniowaniu lub poparzeniach,
  • łysienie będące wynikiem wcześniej przebytych stanów zapalnych skóry,
  • utrata owłosienia w obszarze, na którym powstały blizny pooperacyjne,
  • ubytki owłosienia w obszarze brwi, brody i wąsów,
  • ubytki owłosienia w obszarze klatki piersiowej.

Zabiegu nie wykonuje się natomiast u osób z zaawansowaną cukrzycą i chorobami układu krążenia. Przeciwwskazaniem jest również łysienie plackowate oraz przedwczesne łysienie androgenowe. W przypadku stanów zapalnych skóry głowy trzeba je najpierw wyleczyć. Transplantacja włosów nie jest wskazana również w przypadku cukrzycy, zaburzeń krzepliwości, alergii na środki anestezjologiczne czy ogólnie złego stanu zdrowia.

Przeszczep włosów Smart Graft wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i trwa 4–6 godzin. Lekarz przy pomocy specjalnej głowicy pobiera odpowiednią liczbę implantów włosów (tzw. graftów) z tylnej części głowy. Są to pojedyncze mieszki włosowe, które od razu umieszczane są w sterylnych warunkach, gdzie czekają na właściwy etap transplantacji. W pojemniku, do którego trafiają implanty, jest stała temperatura 6–8°C oraz poziom nawilżenia regulowany roztworem soli fizjologicznej. Tak przechowywane grafty zachowują wysoką żywotność (98%). Ostatnim etapem jest implantowanie mieszków włosowych w skórę głowy objętą łysieniem. Lekarz wszczepia kolejne implanty włosów z niezwykłą precyzją, kształtując perfekcyjną, naturalną linię przyszłej fryzury.

Jak wyglądają włosy po przeszczepie?

Efektem przeszczep włosów jest przywrócenie gęstego i atrakcyjnie wyglądającego owłosienia na wybranym obszarze. Włosy po przeszczepie są praktycznie nie do odróżnienia od naturalnej linii owłosienia. Opinie pacjentów są jednoznaczne – Smart Graft przywraca nie tylko włosy, ale także pewność siebie.

Jeżeli masz więcej pytań na temat przeszczepu włosów, skontaktuj się ze specjalistami z Kliniki Miracki w Warszawie.