Przedstawiamy kultowe modele damskich torebek

Torebka to nieodzowny element damskiej garderoby. Niektóre modele zyskały swoją popularność dzięki sławnym kobietom, które szczególnie upodobały sobie jeden fason. Poznaj kultowe torebki, które warto znać (i mieć!).

Torebka Jackie Gucci

Jeszcze na stole projektanta torebka ta nazwana została G1244 Bouvier Bag. Została stworzona z myślą o obu płciach. Charakterystyczny motyw skóry przycinanej w półksiężyce i pojemność zdecydowanie przemawiała zarówno do kobiet, jak i mężczyzn. Jedną z osób, która szczególnie zainteresowała się tym modelem, była niekwestionowana ikona mody lat sześćdziesiątych, czyli Jackie Kennedy. Torebka noszona była przez Pierwszą Damę w połączeniu z szylkretowymi okularami: w krótkim czasie stała się wręcz znakiem rozpoznawczym Jackie i przejęła po niej imię. Model ten do dzisiaj jest chętnie kupowany, a także kopiowany przez inne marki. Jak widać, kolejne dekady mu nie przeszkadzają. 

Torebka Birkin Hermès

Torebka ta została nazwana na cześć znanej szczególnie w latach osiemdziesiątych piosenkarki, Jane Birkin. Co ciekawe, model został naszkicowany w trakcie lotu samolotem przez prezesa marki Hermes, Jean-Louis Dumasa. Wysłuchał on opowieści Birkin o tym, jak nie może znaleźć odpowiedniej torebki dla siebie, a wszystkie jej dotychczasowe modele nie mają odpowiednich rozmiarów, kieszonek czy wytrzymałego zamka. 

Model Birkin jest uznawany za najlepiej sprzedającą się torebkę na świecie. Wedle danych podanych przez The New York Times, tylko do 2019 roku sprzedano ponad milion egzemplarzy tego modelu. Wyprzedaż torebek Birkin pochodzących z drugiej ręki pozwoliła sklepowi w Miami zarobić niebagatelną sumę 60 milionów dolarów i to w niespełna pięć lat. 

Torebka Lady Dior

Każda rozmowa o ikonach mody lat 90-tych musi dotyczyć stylu księżnej Diany. Jednym z charakterystycznych dodatków jej garderoby była torebka Lady Dior, którą Diana zamówiła we wszystkich dostępnych wersjach kolorystycznych. Pierwszą torebkę Lady Dior Diana otrzymała od żony francuskiego prezydenta, Bernadette Chirac. 

Dior, w podziękowaniu za rozpropagowanie mody na ten fason torebki, postanowił nazwać ją od imienia Diany. W tym miejscu warto wspomnieć, że do tej pory model nie posiadał swojej indywidualnej nazwy. Jednak ostatecznie przyjęła się po prostu nazwa Lady Dior, a sama torebka uznawana jest za modowe dzieło sztuki, które po prostu trzeba znać. 

Torebka Stam „It-bag” Marc Jacobs

Marc Jacobs od 2005 do 2013 roku wyprodukował kilka milionów tej luksusowej torebki. Model, nazwany od nazwiska kanadyjskiej modelki Jessiki Stam, zdecydowanie odbiega stylem od poprzednich pozycji. Z dzisiejszej perspektywy może wydawać się wręcz odrobinę kiczowaty: liczne pikowania, łańcuchy oraz bardzo charakterystyczne zamknięcie sprawia, że nie jest to model dla każdego. Chociaż obecnie Stam nie jest już produkowana, wciąż można kupić ten model z drugiego lub nawet trzeciego obiegu. Z biegiem lat, wcale jednak nie tanieje: to gratka dla prawdziwych fanów mody.

Sophia Bag Slavatore Ferragamo

Sophia Loren była wieloletnią przyjaciółką i klientką wielkiego projektanta mody, Salvatore Ferragamo. Stanowiła dla niego niekończące się źródło inspiracji i wsparcia artystycznego. Prawie pół wieku po śmierci projektanta, marka Ferragamo postanowiła w 2009 roku uczcić współpracę artystyki i projektanta, nazywając najnowszy model torebki jej imieniem. Obecnie zakupić można wersję Soft Sophia, która jest kolejną wersją modelu. 

Jeśli interesują Cię oryginalne, markowe torebki, dodatki i ubrania, zajrzyj do sklepu HalfPrice: tylko tutaj zakupisz z kilkudziesięcio procentowym rabatem najbardziej znane produkty uwielbianych marek.