Antykoncepcja to często absorbująca nas na co dzień kwestia. Jeśli nie stosujemy tabletek, tylko plastry lub krążek dopochwowy, to również musimy pamiętać o kolejnych receptach co kilka tygodni, co najwyżej miesięcy.
To oczywiste, że udajemy się do lekarza w przypadku różnych dolegliwości. Jesteśmy tam diagnozowani i dobierane jest nam leczenie. Jednak częste wizyty po samą receptę od lekarza mogą być zniechęcające i frustrujące.
Recepta na antykoncepcję hormonalną – jak ją zdobyć?
Szybki, nieangażujący czasowo, ale też bezpieczny sposób uzyskania recepty jest dla nas ważny. E-recepty na antykoncepcję w internecie budzą sporo wątpliwości. Często wcale nie są wystawiane przez ginekologa tylko przez lekarza innej specjalizacji. Takie praktyki odbywają się już nie tylko w odniesieniu do antykoncepcji, ale też innych leków.
Pacjent jedynie wypełnia formularz i płaci, a następnie w ciągu kilku godzin receptę otrzymuje na swoją skrzynkę mailową. Taka recepta u farmaceuty w aptece nie budzi żadnych zastrzeżeń, ale świadomość pacjenta, że nie miał żadnego kontaktu bezpośredniego z danym lekarzem, powinna u niego samego wzbudzić czujność. Na tyle, by jednak pomimo realizacji takiej recepty, znaleźć czas, żeby umówić się do swojego lekarza prowadzącego na kontrolę.
Szczególnie niepokój powinna wzbudzić w nas sytuacja, gdy lekarz przepisuje w ten sposób receptę pierwszorazową, co zawsze powinno mieć miejsce tylko podczas wizyty umożliwiającej badanie fizykalne. Recepta na tabletki antykoncepcyjne online powinna dotyczyć jedynie sytuacji przedłużającej leczenie, ale też nie bez końca. W jaki jeszcze sposób można uzyskać receptę na środki antykoncepcyjne przez internet?
Recepta przez internet od swojego lekarza
Sytuacja jest zupełnie inna, gdy e-receptę wystawi nam lekarz, który dysponuje naszą historią choroby i, który już wcześniej przepisywał nam konkretne leki. To on najlepiej będzie wiedział, kiedy powinna się odbyć wizyta kontrolna.
Innym rozwiązaniem jest też umówienie się na wizytę online z nowym lekarzem. Dotyczy to sytuacji, gdy nam się spieszy, a nasz lekarz jest w danym momencie niedostępny, nie ma wolnych terminów. Taka opcja nie polega tylko na samym wypisaniu nam recepty. Lekarz ma wówczas możliwość wypytania nas o historię dotychczasowego leczenia, obecny stan zdrowia czy samopoczucie.
Może też poprosić nas o udostępnienie najświeższych wyników badań, o których wykonanie należy wcześniej zadbać. W takiej sytuacji możemy mieć pewność, że lekarz, z którym się widzimy, jest specjalistą w danej dziedzinie. Taka forma uzyskania recepty przedłużającej na leki antykoncepcyjne ma sens i jest bezpieczna. Nie ma przeciwwskazań, by utrzymała się jako standard w placówkach medycznych po zakończeniu pandemii.
Tak czy inaczej, antykoncepcja hormonalna to też leki i wizyta u lekarza jest tu konieczna nie tylko na początku stosowania antykoncepcji. Przyjmowane hormony oddziałują na kobiecy organizm i należy kontrolować swój stan zdrowia. Badanie poziomu hormonów, cytologia, USG powinny pozostać w naszej głowie, jako coś, co regularnie należy wykonywać, a wyniki omawiać z lekarzem.