Poznaj podstawowe zasady zdrowego odżywiania

W dobie kolorowych reklam i sklepów pełnych produktów łatwo się zagubić. Tymczasem przestrzeganie zasad zdrowego odżywiania ma niebagatelny wpływ na zdrowie, samopoczucie i siły witalne człowieka. Jedzenie jest codziennym paliwem dla naszych organów, mięśni i tkanek, dlatego powinno być starannie dobierane. Poznaj podstawowe zasady zdrowego odżywiania, które wymieniliśmy poniżej.

Punkt pierwszy: nie zapominaj o śniadaniu

Każdy z nas słyszał, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Jest w tym wiele prawdy. Pierwszy posiłek dostarcza energii na cały dzień. Dzięki poradzeniu sobie z pierwszym głodem łatwiej uniknąć podjadania przez pierwszą część dnia. Co warto zjeść na śniadanie? Może to być owsianka na mleku, na przykład z dodatkiem jagód czy bananów. Sprawdzi się też omlet, a do niego frużelina brzoskwiniowa. Odpowiednim wyborem będzie też twarożek ze szczypiorkiem i rzodkiewką z kromką pełnoziarnistego pieczywa.

Punkt drugi: zbilansowane składniki

Wiele popularnych posiłków zawiera duże ilości węglowodanów, a na nich zdrowa dieta nie powinna się opierać. Bardzo ważna jest obecność zdrowych tłuszczy, takich jak oliwa z oliwek czy masło. Niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych dostarczają oliwki, ale również orzechy laskowe i włoskie czy ryby. Powinny znaleźć się w diecie przynajmniej kilka razy w ciągu tygodnia. Podstawą diety dorosłego człowieka powinny być warzywa. Zielone, takie jak jarmuż, kapusta, brokuły czy brukselka, zawierają dużo żelaza – cennego pierwiastka niezbędnego do utrzymania odpowiedniego poziomu czerwonych krwinek. Ważne jest też spożywanie owoców, choć tych w diecie powinno być mniej – z uwagi na dużą zawartość cukru. Wśród wartościowych składników, których nie może zabraknąć na talerzu, znajdują się kasze, brązowy ryż czy ziemniaki.

Punkt trzeci: odpowiedni poziom nawodnienia

Człowiek w około 70% składa się z wody. Dlatego też tak ważne jest uzupełnianie jej poziomu. Szklanka wody powinna być wypijana krótko po wstaniu – najlepiej z plasterkiem cytryny. Idealnie, gdy jest wysoko mineralizowana i niegazowana. Dorosły człowiek powinien wypijać przynajmniej 1,5 l wody dziennie, choć część tego zapotrzebowania uzupełniają płynne pokarmy, na przykład zupy.

Punkt czwarty: ruch wspomaga dietę

Dieta to nie wszystko, aby zachować zdrowie i witalność. Codzienna porcja ruchu zalecana przez Światową Organizację Zdrowia w przypadku osoby dorosłej to co najmniej 30 minut dziennie, choć im więcej, tym lepiej. Dobrze, aby ruch był różnorodny – wówczas ćwiczy się różne partie mięśni. Spacery, bieganie, jazda na rowerze, ćwiczenia oporowe – możliwości jest bardzo wiele. Istotna jest regularność i pilnowanie, aby trening nie trwał krócej niż 40 minut. To optymalny czas, aby rozpoczął się proces spalania tkanki tłuszczowej.

Punkt piąty: unikaj wysoko przetworzonych dań

Wysoko przetworzone dania, takie jak różnego typu fast foody, ale też chipsy, słodycze, wyroby czekoladowe, nie są zdrowe i powinny być spożywane z umiarem, na przykład raz w tygodniu, jednak nie codzienne. Ze względu na dużą kaloryczność mogą powodować nadwagę i otyłość. Z uwagi zaś na dużą zawartość cukru mają szkodliwy wpływ na uzębienie i przyczyniają się do zwiększonego poziomu cukru we krwi.