Pokój dziecięcy na poddaszu – gdzie postawić łóżko, a gdzie biurko?

Poddasze jako pokój dla dziecka może doskonale spełnić swoje zadanie, oczywiście pod warunkiem, że właściwie się je zaaranżuje. Jak to zrobić? O czym pamiętać? W jaki sposób rozmieścić meble, by było to praktyczne i stylowe?

Czy pokój dziecięcy na poddaszu to dobry pomysł?

Tak naprawdę wiele będzie zależało od tego, jakie możliwości mieszkaniowe posiadamy. Jeżeli poddasze jest jednym pomieszczeniem, które nadaje się do zaaranżowania pod pokój dziecięcy, najczęściej nie ma się na to większego wpływu. Urządzenie takiego wnętrza nie należy do najłatwiejszych, jednak nie jest niemożliwe. Z pewnością wyzwaniem będzie nietypowy metraż oraz skosy, które sprawiają, że pomieszczenie jest mniej ustawne. Inne jest także ustawienie okien, ponieważ w większości przypadków, są one właśnie pod ukosem, miesząca się na suficie, a nie na ścianie pionowej, choć wiele będzie zależało od tego, z jakim budynkiem ma się do czynienia.

Jak ustawić meble w pokoju dziecięcym na poddaszu?

Duży wpływ na charakter pomieszczenia będzie miało to, w jaki sposób ustawi się w nim meble. Poddasza bardzo często mają ten problem, że są niedoświetlone, przez co panuje tam większe zaciemnienie. Gdy dziecko jest w wieku szkolnym, pokój dziecięcy na poddaszu powinien mieć biurko pod oknem dachowym, w ten sposób stworzy się lepsze warunki do nauki i innych zajęć. Łóżko także może znaleźć się w okolicach okna, ale najlepiej będzie postawić je pod ścianą. Jeżeli pokój ma duże skosy, trudniejsze będzie dopasowanie innych mebli, choćby szaf czy komód, należy więc dokładnie rozplanować rozmieszczenie mebli i obliczyć ile jest miejsca. W miarę możliwości można też postarać się o wykonanie mebli na wymiar, aby lepiej wykorzystać wolną przestrzeń.

Jak zaaranżować centralną przestrzeń w pokoju na poddaszu?

W przypadku pokoju dziecka na poddaszu bardzo ważne będzie, by centralna przestrzeń była pusta. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku, gdy pomieszczenie ma duże skosy, przez co sufit wydaje się niższy, a cały pokój mniejszy. W ten sposób optycznie się go powiększy i jednocześnie umożliwi swobodne poruszanie się dziecka w jego obrębie.

Jakie oświetlenie do pokoju dziecka na poddaszu?

Podstawą w aranżacji pokoju na poddaszu będą z pewnością właściwie dopasowane lamy sufitowe. Jeżeli kształt pomieszczenia utrudnia ich zainstalowanie, można zdecydować się na kinkiety naścienne, oczywiście przy wcześniejszym uwzględnieniu kwestii rozmieszczenia mebli. Jeżeli mamy do czynienia z mocnymi skosami i oknami pod kątem, pokój może być mocno nasłoneczniony. Ma to swoje zalety, bo dzięki temu będzie jaśniej, ale i wady, ponieważ silne światło będzie oślepiać, a także sprawi, że pomieszczenie zacznie się nagrzewać. Warto zainstalować więc rolety, które pozwolą na lepszą kontrolę wpadających promieni słonecznych.

Jakie kolory do pokoju dziecka na poddaszu?

W pokojach dziecięcych czy to na poddaszu, czy nie najlepiej zainwestować w jasne barwy, zarówno mebli, jak i ścian oraz podłóg. Warto postawić na naturalne drewno ewentualnie z mocniejszym akcentem kolorystycznym – czerwienią, zielenią, żółcią itp. Podłoga powinna być wyłożona panelami albo wykładziną dywanową w jasnych, stonowanych barwach. W przypadku ścian najlepiej sprawdzi się biel, ale można ją przełamać mocniejszą barwą czy fototapetą umieszczoną na niewielkim fragmencie pomieszczenia.