Podpowiadamy, jak wybrać najlepsze wkłady do zniczy

Stawianie i świecenie zniczy na grobach to piękna tradycja. Wizyta na cmentarzu w święto zmarłych i inne święta zbliża rodziny. Przywołuje wspomnienia o zmarłych. Znicze stały się symbolem tej pamięci. Tlące się znicze świadczą, że grób jest odwiedzany, a myśli rodziny są ze zmarłym.

Znicze czy wkłady do zniczy?

Możemy dostać znicze z zalanym na stałe wsadem. Wypełnione są parafiną z knotem, u którego podstawy jest blaszka obciążająca. Takie znicze są jednorazowego użytku. Po wypaleniu knota wyrzuca się je. Rozwiązaniem bardziej ekonomicznym są znicze z wymiennymi wkładami. Po wypaleniu wystarczy dokupić wkłady do zniczy i je wymienić. Stare usunąć, nowe włożyć i zaświecić. Jest to oszczędniejsza metoda w przypadku:

  • większej ilości zniczy na grobie;
  • częstego odwiedzania zmarłych.

Wkłady do zniczy znacznie odciążą finanse odwiedzających groby, a pamięć o zmarłych będzie zachowana.

Jakie są najlepsze wkłady do zniczy?

Jest kilka aspektów, które warto wziąć pod uwagę, odpowiadając na to pytanie. Są to:

  • cena wkładów
  • długość świecenia wkładów do zniczy

Sugerując się ceną, najtańszym rozwiązaniem są parafinowe wkłady do zniczy. Czas palenia takich wkładów wypełnionych na 8 cm parafiną to około trzydziestu godzin. Nie jest to zbyt długo. W praktyce po 2 dniach wkład już nie świeci.

Trochę droższe, ale i o dłuższym czasie wypalenia są wkłady parafinowo – olejowe. Mieszanka parafiny i olejów roślinnych pozwala na lekkie wydłużenie czasu użycia. Podobne wkłady o wypełnieniu około 9 cm będą się świeciły nawet 48 godzin. Jednak cena jest już wyższa od parafinowych o około 25%.

Biorąc pod uwagę cenę, czasem może się okazać, że w przypadku małych plastikowych zniczy cena ich jest taka sama jak cena wkładów do zniczy. Jeśli chcemy postawić na grobie znicze większe, ozdobne, szklane i droższe, warto skierować swoją uwagę na wkłady. Większy wkład to też dłuższy czas palenia znicza. W takim przypadku najlepsze wkłady do zniczy to te z domieszkami olejowymi i wysokością zalewy do 20 centymetrów. Takie wkłady świecą się nawet przez cały tydzień.

Jakie wkłady do zniczy na lato?

Producenci określają, że zarówno wkłady parafinowe, jak i olejowe mają optymalne spalanie w ciągu całego roku. Nadają się na gorące, jak i na chłodne dni. Jednak należy zwrócić uwagę, że lepiej wkłady parafinowe stosować w lecie. Parafina zmienia swoje właściwości w mroźne dni. Znicze mogą gasnąć lub nierównomiernie zużywać wsad. W okresie zimowym wkład olejowy będzie rozwiązywał ten problem. Spalanie będzie równomierne i zgodne z czasem użytkowania wkładu.