Pierwszy seks po porodzie – kiedy można się kochać?

zdjęcie stock.adobe.com - autor - Davide Angelini

Wiele par spodziewających się dziecka ogranicza częstotliwość współżycia, szczególnie pod koniec ciąży. Niektórzy w ogóle nie mają ochoty na seks w tym czasie. Wiąże się to przede wszystkim z huśtawkami hormonalnymi, złym samopoczuciem w ciąży oraz obawami o uszkodzenie płodu lub wywołanie przedwczesnego porodu. Za to już po narodzinach dziecka i oswojeniu się z nową sytuacją, młodzi rodzice zaczynają tęsknić za seksem i bliskością. Kiedy seks po porodzie jest bezpieczny? Od czego zacząć powrót do współżycia?

Seks po porodzie – kiedy można podjąć współżycie?

Zarówno seks po porodzie naturalnym, jak i cesarskim cięciu, nie powinien mieć miejsca podczas połogu. Jest to okres około 6-8 tygodni po porodzie, kiedy organizm kobiety się regeneruje, a narządy rodne wracają do pierwotnego stanu – macica obkurcza się, a rany poporodowe goją.
Naturalnymi objawami po porodzie naturalnym jest krwawienie, osłabienie, huśtawki nastrojów oraz spadek energii.

W tym czasie nie powinno się uprawiać seksu – stwarza to ryzyko infekcji. Rany w obrębie krocza i macicy muszą się całkowicie wygoić. Dotyczy to nie tylko penetracji pochwy – również seks analny i oralny po porodzie należy odłożyć na później.

Gdy połóg się zakończy, konieczne jest udanie się na wizytę kontrolną do ginekologa. Przeprowadzi on wywiad oraz badanie, na podstawie którego stwierdzi, czy stan pacjentki pozwala na pierwszy seks po porodzie.

Seks po naturalnym porodzie i cesarskim cięciu – najczęstsze problemy



Suchość pochwy po porodzie


Nawet kiedy już można uprawiać seks po porodzie, na drodze pary mogą pojawić się pewne problemy. Do najczęstszych z nich należy suchość pochwy.
Najczęściej pojawia się, gdy kobieta karmi piersią – spadek poziomu estrogenów powoduje problemy z nawilżeniem śluzówki. To z kolei może prowadzić do powstawania podczas penetracji niewielkich otarć, objawiających się plamieniem.
Rozwiązaniem tego problemu mogą być liczne lubrykanty od n69.pl, wspomagające naturalne nawilżenie. Warto także skonsultować się z lekarzem, który może zalecić stosowanie specjalistycznych kremów lub globulek.



Seks po naturalnym porodzie a “luźność” pochwy



Oprócz suchości pochwy, spadek poziomu estrogenów może prowadzić także do obniżenia elastyczności jej ścian. W połączeniu z rozciągnięciem mięśni w trakcie porodu siłami natury może to prowadzić do wrażenia “luźnej” pochwy, a co za tym idzie – obniżenia doznań podczas penetracji. U wielu kobiet występują również trudności z osiągnięciem orgazmu. Pomocne w tym przypadku mogą być wibratory króliczki: https://n69.pl/wibratory/wibratory-kroliczki, które dzięki elementom stymulującym łechtaczkę zapewnią intensywniejsze doznania, niż w przypadku samej penetracji, ułatwiając szczytowanie.
Z czasem jednak problem ten będzie się stopniowo zmniejszać, a po zakończeniu laktacji, gdy gospodarka hormonalna wróci do normy – ustanie całkowicie.

Jeśli jednak masz wrażenie, że problem wcale się nie zmniejsza, a dodatkowo towarzyszy mu nietrzymanie moczu, skonsultuj się z lekarzem oraz fizjoterapeutą uroginekologicznym. Zaleci Ci on odpowiednie ćwiczenia mięśni dna miednicy, zwanych także mięśniami Kegla, które pozwolą je wzmocnić i szybciej wrócić do pełni formy po porodzie.

Zmęczenie



Powszechnym problemem jest po prostu zmęczenie, zwłaszcza w przypadku mam. Karmienie piersią, nieprzespane noce, koncentracja na spełnianiu potrzeb dziecka oraz codzienne obowiązki w połączeniu z huśtawką hormonalną – szczególnie obniżeniem poziomu estrogenów oraz wydzielaną podczas laktacji prolaktyną – skutecznie obniżają libido. Po porodzie seks schodzi po prostu na dalszy plan.
Z tego powodu większość osób w tej sytuacji jest wieczorami zbyt zmęczona, by uprawiać seks.
Rozwiązaniem może być powierzenie części obowiązków pozostałym członkom rodziny, by znajdować w ciągu dnia czas na chociaż częściową regenerację. Jeśli to nie pomoże, można pomyśleć o wygospodarowaniu czasu na czułości rano.



Problemy z samoakceptacją po porodzie

Ciało po porodzie się zmienia. Niby każdy zdaje sobie z tego sprawę, jednak wielu osobom trudno jest zaakceptować fakt, że efektów dziewięciomiesięcznej ciąży nie da się odwrócić w kilka tygodni.
Do tego pojawiają się różne dolegliwości oraz takie problemy jak sączenie się mleka z piersi – jest to całkiem naturalne, ale może powodować dyskomfort. Częste są także obawy, czy seks po porodzie boli, i czy na pewno jest to już bezpieczne.
Kluczowa w tej sytuacji jest praca nad samoakceptacją i szczera rozmowa z partnerem. Nawet jeśli młoda mama nie czuje się gotowa na klasyczne współżycie, można krok po kroku wracać do bliskości, rozwijając przy tym repertuar pieszczot. Doskonałą pomocą będą tu rozmaite wibratory erotyczne oraz inne akcesoria, które pomogą w stopniowym budowaniu życia seksualnego po porodzie.