Pięć zasad skutecznej renowacji mebli

W dobie pandemii coraz częściej rozwijamy zaniedbane pasje lub próbujemy nowych rzeczy. Odnawianie starych mebli w stylu vintage, samodzielna renowacja ogrodzenia czy innych elementów metalowych i drewnianych. Kiedy zaczynamy wcielać w życie własne pomysły, z pomocą przychodzi niezawodna farba do drewna i metalu w wielu odcieniach i fakturach. Sprawdź pięć zasad, które pozwolą Ci na samodzielną renowację!

Oczyszczenie powierzchni
Zacznijmy od materiału, z którego wykonany jest przedmiot, który pragniesz odświeżyć.

Jeżeli zależy Ci na renowacji drewnianych powierzchni, najlepiej będzie pozbyć się starego lakieru. Pozwoli to na zachowanie gładkiej płaszczyzny i pokrycie jej równą warstwą farby. Do tego zadania najlepiej przyda się papier ścierny, szlifierka oscylacyjna, cykliniarka lub ręczna szlifierka taśmowa, ale w jej przypadku należy uważać, aby nie pozostawić bruzd.

Dobór narzędzia zależy także od gabarytów obrabianego przedmiotu, twardości drewna oraz efektu jaki chcemy uzyskać. W przypadku starego mebla np. pokrytego politurą powinniśmy zachować szczególną ostrożność używając np. bardzo miałkiego papieru ściernego. Można próbować zmyć zbędne warstwy wierzchnie lakieru, czy politury przy pomocy gałganka namoczonego denaturatem, spirytusem lub rozpuszczalnikiem nitro. Należy pamiętać o tym, aby wykonać próbę w niewidocznym miejscu mebla.

W przypadku mebli ogrodowych, sztachet płotu oraz altanek możemy pozwolić sobie na bardziej inwazyjne metody. W przypadku metalu wszystko zależy od gabarytów przedmiotu i jego przeznaczenia. W przypadku średnich i większych elementów najlepsze efekty przynosi piaskowanie w specjalistycznym zakładzie. Jeżeli nie możemy sobie na to pozwolić pozostaje nam pozbywanie się starego lakieru za pomocą szczotek drucianych, szczotki obrotowej na wiertarce lub wkrętarce, bądź szlifierki kątowej, czyli tzw. flexa.

Narzędzia do malowania
Od efektu, jaki chcemy osiągnąć, zależy to, jakiego narzędzia powinniśmy użyć w trakcie malowania. Do wyboru mamy pędzel, wałek, gałganek lub pistolet malarski. Na dużych powierzchniach najłatwiej uzyskać ładny efekt przy użyciu wałka. Przedmioty o skomplikowanych kształtach malujemy farbą do drewna i metalu przy użyciu odpowiednio dobranego pod względem wielkości pędzla. Bardzo dobrym sposobem jest też zastosowanie pistoletu do malowania, w tej technice natomiast ważne jest wcześniejsze nabycie doświadczenia w celu uniknięcia zacieków. W przypadku starych politurowanych mebli dobrą metodą jest nakładanie farby gałgankiem. Pozwoli to na osiągnięcie naprawdę ciekawych efektów, pamiętajmy jednak o używaniu rękawiczek.

Podkład
Szczególnie ważne jest zadbanie o odpowiednie położenie podkładu w przypadku powierzchni metalowych. Farba podkładowa zwiększy przyczepności nakładanej emalii i dodatkowo wzmocni powierzchnię, chroniąc ją przed korozją. Dzięki temu farba o docelowym kolorze dokładniej pokryje malowany obiekt i będzie ładniej wyglądała.

Wybór farby
Przy wyborze farby do drewna i metalu najistotniejsze jest, na jakie ryzyka wyeksponowany jest malowany element. Jeśli malujesz metalowy płot, najlepsza będzie farba antykorozyjna, która jest odporna na warunki atmosferyczne i ochroni materiał przed korozją. Zależy Ci na czasie? Wybierz szybkoschnącą emalię akrylową. Jeżeli malujesz mebel z przeznaczeniem do domu, zwróć uwagę na ekologiczne certyfikaty. Zastanów się także, czy wolisz wykończenie matowe, czy błyszczące.

Pamiętaj o ulotce
Przeczytanie informacji znajdujących się na farbie do drewna i metalu to część, o której należy pamiętać. Ulotka zawiera niezbędne przy procesie malowania informacje, takie jak: czas schnięcia, ilość niezbędnych warstw, czas po jakim można położyć drugą warstwę, odpowiedni rozpuszczalnik, informację czy farbę należy rozcieńczyć, a także obszar zastosowania.

www.farbyjedynka.pl