Pergola ogrodowa – co warto wiedzieć na ich temat?

Pergole ogrodowe to bardzo interesujący element małej architektury, który w ostatnim czasie cieszy się coraz większą popularnością. Przy pomocy pergol można stworzyć naprawdę interesujące aranżacje. Warto wiedzieć czym się charakteryzują te elementy, jaka jest ich budowa oraz w jaki sposób skonstruować prawidłowy projekt.

Czym charakteryzuje się pergola?

Pergola to bardzo interesujący element architektury, który pozwala na podzielenie danej przestrzeni. Dzięki niej można wydzielić odpowiednie strefy w ogrodzie czy na tarasie, odgrodzić miejsce wypoczynku itd. 

Konstrukcja pergoli składa się z dwóch szeregów słupków i specjalnego rusztu, który się na nich wspiera. Warto podkreślić, że można wyróżnić rożne rodzaje pergoli ogrodowej. Dobrym rozwiązaniem mogą być konstrukcje wolnostojące, czy opierające się o ścianę budynku. Przed dokonaniem inwestycji, warto się zastanowić, które rozwiązanie będzie lepsze i bardziej atrakcyjne w danym przypadku. 

Pergole oprócz swoich praktycznych zastosowań, mają także duże walory estetyczne. Dzięki nim możliwe jest odpowiednie wyeksponowanie roślin, można także wywiesić na nich różne światełka czy inne dekoracje. Pergola umożliwia też zasłonięcie różnych części ogrodu, które np. nie prezentują się zbyt reprezentacyjnie. Dlatego naprawdę wiele osób decyduje się na ich wykorzystanie obok swojego domu, a także np. w ogródkach gastronomicznych. 

Projekt pergoli 

Aby pergole spełniły swoje zadanie i prezentowały się wystarczająco atrakcyjnie, warto przed dokonaniem inwestycji wykonać właściwy projekt. Aby było to możliwe, dobrze jest przeanalizować takie kwestie, jak obciążenie poziome, a także pionowe. Warto zastanowić się jak będzie wyglądała sytuacja, gdy spadnie dużo śniegu czy będzie wiał silny wiatr. 

Pergole ogrodowe występują w różnych wariantach, które sprawdza się w różnych sytuacjach. Konstrukcje mogą wyróżniać się indywidualnym charakterem, dzięki temu będą dobrze dopasowane do potrzeb i możliwości. Na rynku dostępne są:

  1. pergole proste – składają się one z prostych elementów, które można w bardzo łatwy sposób przymocować, są one najłatwiejsze w budowie i najbardziej uniwersalne, 
  2. pergole łukowe – charakteryzują się one zadaszeniem w kształcie łuku, wygięcie może się od siebie różnić w zależności od sytuacji, dzięki takim pergolom, można łatwo urozmaicić swój ogród, 
  3. pergole łączone – jest to dość interesująca opcja, polegająca na połączeniu konstrukcji z kratami, wymaga ona starannego projektu, a kraty nie muszą być umieszczone na całej wysokości projektu,
  4. pergola wolnostojąca – jest to najczęściej spotykany rodzaj pergoli, bardzo ciekawa alternatywa dla altan, taką konstrukcję można umieścić w niemal dowolnym miejscu, ważne jest uwzględnienie indywidualnych potrzeb roślin, które będą się na niej opierać, nie każda odmiana dobrze się czuje w dużym słońcu, 
  5. pergola przylegająca do budynku – to kolejna bardzo ciekawa opcja, jej dodatkowym plusem jest bardzo solidna konstrukcja, jej podparciem jest budynek, dzięki czemu znacznie mniejsza się ryzyko uszkodzenia, 
  6. pergole rozbudowane – są to konstrukcje, które posiadają dekoracyjne lub praktyczne elementy jak np. donice, podesty, ławeczki itd., idealnie sprawdzają się one w ogrodach.

Jakie wymiary pergoli ogrodowej?

Wymiary pergoli to kwestia bardzo indywidualna. Trudno jednoznacznie powiedzieć na co warto się zdecydować. W pierwszej kolejności powinno się ustalić w jakim miejscu znajdzie się konstrukcja, aby można było ją dopasować do panujących tam warunków. Możliwości jest naprawdę bardzo wiele. Warto jednak zaznaczyć, że minimalna wysokość pergoli nie powinna być mniejsza niż 250 cm. Niższe konstrukcje mogą być dość niewygodne w użytkowaniu. W przypadku konstrukcji, które o bardzo dużych wysokościach należy też pamiętać o specjalnych słupach, które będą stanowiły podparcie konstrukcji. 

Ceny pergoli są zależne od ich rodzaju, wielkości oraz wykorzystanego materiału. Jednak nie warto kierować się tylko ceną. Najważniejsze jest to, aby konstrukcja była mocna, stabilna i odporna na działanie czynników atmosferycznych. Za najprostsze pergole można zapłacić ok. 300 zł, bardziej zdolne elementy to koszt rzędu 400 zł. Niewielkie drewniane konstrukcje mogą kosztować ok 1000 zł, natomiast bardziej skomplikowane nawet ok. 5000 zł i więcej. To kwestia bardzo indywidualna. 

Pergola ogrodowa to niezwykle ciekawa propozycja, dzięki której każdy ogród zyska nowy charakter. Warto zapoznać się z propozycjami dostępnymi na rynku i wybrać te, najbardziej pasujące w danej sytuacje.