Kim są Peaky Blinders? Krótkie wprowadzenie do świata Birmingham lat 20.
„Peaky Blinders” to brytyjski serial dramatyczny, który zdobył światową popularność dzięki swojej mrocznej atmosferze, złożonym postaciom i wciągającej fabule. Akcja dzieje się w powojennym Birmingham lat 20. XX wieku i koncentruje się na losach gangsterskiej rodziny Shelbych, którzy budują swoje imperium mimo licznych przeszkód: społecznych, politycznych i kryminalnych.
Stworzony przez Stevena Knighta serial opowiada o ludziach złamanych przez wojnę, próbujących odnaleźć się w brutalnym i zmieniającym się świecie. Oprócz fantastycznych zdjęć i muzyki, to właśnie bohaterowie są tym, co przykuwa uwagę widzów z całego świata.
Tommy Shelby – mózg operacji i dusza serialu
Thomas „Tommy” Shelby, grany przez Cilliana Murphy’ego, to bez wątpienia centralna postać całego serialu. Jako lider gangu Peaky Blinders, Tommy jest inteligentnym strategiem, doskonałym manipulatorem i człowiekiem o chłodnym sercu, choć targanym wewnętrznymi demonami. Z czasem z lokalnego przestępcy awansuje do rangi jednego z najpotężniejszych ludzi w Wielkiej Brytanii.
Tommy to postać wielowymiarowa – z jednej strony brutalny gangster, z drugiej ojciec, brat i mężczyzna dotknięty przez PTSD (zespół stresu pourazowego) po I wojnie światowej. Jego rozwój od ulicznego gracza do polityka walczącego z faszyzmem to jeden z głównych wątków serialu.
Arthur Shelby – starszy brat pełen gniewu i lojalności
Arthur Shelby (Paul Anderson) to najstarszy z braci, znacznie bardziej impulsywny niż Tommy. Jego gwałtowny temperament i skłonność do przemocy czynią go niezwykle niebezpiecznym, ale również lojalnym członkiem rodziny. To właśnie Arthur często wykonuje „mokre roboty” z ramienia gangu, będąc wiernym wykonawcą poleceń młodszego brata.
Mimo swej brutalności, Arthur jest postacią tragiczną – szarpany wyrzutami sumienia, uzależnieniami i próbą odnalezienia duchowej równowagi. Jego walka z samym sobą to jeden z najbardziej wciągających wątków emocjonalnych w całym serialu.
Polly Gray – kobieta w świecie mężczyzn
Elżbieta Polly Gray (Helen McCrory) to ciotka rodzeństwa Shelby i główna doradczyni Tommy’ego. Silna, niezależna i przebiegła – Polly jest przykładem kobiety, która potrafi nie tylko przetrwać, ale też dominować w męskim, brutalnym świecie gangsterskim.
Jako osoba, która tymczasowo zarządzała interesami rodziny podczas wojny, Polly nie boi się podejmować trudnych decyzji. Jej relacje z synem, Michaelem, oraz powikłana przeszłość czynią z niej jedną z najbardziej skomplikowanych i autentycznych postaci w serialu.
Michael Gray – przyszłość czy zagrożenie dla dynastii Shelbych?
Michael Gray (Finn Cole), syn Polly, pojawia się w późniejszych sezonach serialu. Początkowo wydaje się być ambitnym młodym człowiekiem, który chce udowodnić swoją wartość w rodzinnych interesach. Z czasem jednak jego chęć władzy sprawia, że wyłania się konflikt pomiędzy nim a Tommym.
Michael reprezentuje nowe podejście do biznesu: mniej brutalne, bardziej pragmatyczne, ale równie niebezpieczne. Jego relacja z żoną Giną i rosnące ambicje stawiają go w opozycji do dotychczasowej struktury władzy w gangu, co prowadzi do dramatycznego rozłamu.
Lizzie Shelby – od call girl do żony gangstera
Lizzie Stark, którą gra Natasha OKeeffe, przeszła długą drogę od bycia prostytutką do jednej z najważniejszych kobiet w życiu Tommy’ego. Ich relacja na początku miała charakter czysto fizyczny, ale z biegiem czasu rozwinęła się w głębszą emocjonalną więź, zwieńczoną małżeństwem.
Lizzie staje się równocześnie powierniczką, partnerką i matką dla dziecka Tommy’ego. Jej obecność uświadamia głównemu bohaterowi istnienie normalności poza światem przemocy. Mimo to, nie potrafi uciec od mroku, który wciąż otacza jej męża.
Alfie Solomons – najbardziej charyzmatyczny sojusznik i wróg
Alfie Solomons, fenomenalnie grany przez Toma Hardyego, to jedna z najbardziej ekscentrycznych i zapadających w pamięć postaci. Żydowski gangster z Camden Town ma niezwykle barwny sposób bycia, błyskotliwy umysł i nieprzewidywalną osobowość, co sprawia, że jego pojawienie się na ekranie zawsze wywołuje emocje.
Relacja Alfiego z Tommy’m jest pełna zdrad, spisków, ale również osobliwej sympatii. Tych dwóch antybohaterów łączy wspólny cel: przetrwać i zdominować swoje otoczenie, ale czasem ich drogi rozchodzą się w najmniej oczekiwanych momentach.
Kim był Luca Changretta – największy wróg Shelbych?
W czwartym sezonie pojawia się włoski gangster Luca Changretta, grany przez Adriena Brody’ego. Jego postać wnosi do serialu świeże napięcie i międzynarodowy wymiar konfliktów. Luca przybywa z Nowego Jorku, aby pomścić śmierć swojego ojca i rozbić imperium Shelbych.
Dzięki elegancji, determinacji i bezwzględności, Luca staje się jednym z najniebezpieczniejszych przeciwników, z jakimi zmierzył się Tommy. Ich konflikt to pojedynek nie tylko na pięści, ale także na umysły – obaj mężczyźni są mistrzami strategii i wiedzą, że walka toczy się nie tylko na ulicach, ale i w głowach przeciwników.
Grace Shelby – miłość i tragedia
Grace Burgess, znana później jako Grace Shelby (Annabelle Wallis), to policjantka działająca pod przykrywką, która miała zinfiltrować środowisko Peaky Blinders. Zakochuje się jednak w głównym bohaterze, co prowadzi do wielu dramatycznych wydarzeń.
Małżeństwo Tommy’ego i Grace wydaje się pierwszym krokiem ku uczciwości, lecz jej tragiczna śmierć cementuje ponowne zejście Shelbych w świat przemocy. Postać Grace symbolizuje nadzieję, która została utracona – i przyczynia się do emocjonalnej oziębłości Tommy’ego w kolejnych sezonach.
Czy Peaky Blinders to historia prawdziwa? Inspiracje historyczne
Choć większość wydarzeń i postaci w serialu jest fikcyjna, sam gang Peaky Blinders istniał naprawdę w Birmingham pod koniec XIX i na początku XX wieku. Ich znakiem rozpoznawczym były przyszyte do daszków czapek żyletki, które mogły służyć jako broń.
Serial łączy fakty historyczne z fikcją, wprowadzając postacie takie jak Winston Churchill czy Oswald Mosley, a jednocześnie kreując alternatywną wersję historii Wielkiej Brytanii. To sprawia, że oglądając „Peaky Blinders”, widz zanurza się w świecie prawie autentycznym – osadzonym w czasach przemian, z których wyłoniła się nowoczesna Europa.

Jestem redaktorką naczelną magazynu Wysokie Szpilki, w którym łącze inspirujące treści z codziennym, kobiecym doświadczeniem. Pisze o relacjach, emocjach i stylu życia – zawsze z empatią, lekkością i odrobiną pazura.