Passiflora owoce i ich właściwości

Passiflora owoce nazywane są także marakują czy też męczennicą jadalną. Ten jakże egzotyczny smak kryje w sobie naprawdę wartości odżywcze, które są warte uwagę. Co więcej ma sporo właściwości, które są korzystne dla naszego zdrowia. Olejek z marakui z kolej jest wykorzystywany bardzo często w kosmetyce. Powiedzmy sobie o tych owocach nieco więcej.

Owoc, który jest nasycony zdrowiem

Passiflora owoce pochodzą z Ameryki Południowej. Obecnie ich uprawa jest powszechna w wielu tropikalnych krajach. Roślina ta ma postać pnączy krzewiastych, a pędy jej osiągać mogą nawet wysokość do kilkunastu metrów. Owoce passiflory mają kształt owalny i są wypełnione licznymi nasionami. Skóra może być koloru ciemnopurpurowego czy też żółtego. Jedna sztuka passiflory waży około 35 do 50 gramów. Owoce żółte najczęściej są większe. Jednak purpurowa odmiana jest znacznie słodsza oraz ma bogatszy smak.

Zdrowotne właściwości marakui wynikają tak naprawdę z całego szeregu odżywczych składników, które są ukryte w owocu soczystym. Jadalna męczennika jest nasycona witaminami, antyoksydantami oraz minerałami. Zawiera także pokarmowy błonnik.

Jak poprawnie jeść marakuję?

Musimy wiedzieć, że passiflora tak naprawdę smakuje doskonale na świeżo. Zanim ją podamy pamiętajmy koniecznie o jej umyciu, jak i także o jej dokładnym osuszeniu. Następnie powinniśmy przekroić owoc marakui na połowę oraz wybierzmy łyżeczkę miąższu z nasionami. Są one naturalnie jadalne, jednak co po niektórzy usuwają je na przykład przeciskając miąższ poprzez drobne sitko. Wnętrze soczyste marakui nadaje się także jako świetny składnik koktajli. Mogą być one skomponowane na bazie soków czy też mleka. Komponenty możemy dobrać według własnego smaku, łącząc passiflorę z bananem, mango czy też pomarańczą. Oprócz tego możemy dodać marakują do sałatki, jak o wspaniały składników syropów czy też sosów. Jeśli lubimy wypieki domowe, to wystarczy, że w przepisie ulubionym na ciasto czy też na babeczki z owocami tym razem uwzględnijmy marakują. Fani jadalnej męczennicy dodają ją nawet do wersji egzotycznej pizzy.

Jak widzimy na powyższym naprawdę warto jeść owoce passiflory. Nie będziemy żałować ich dołączenia do naszego nawet codziennego jadłospisu. Mowa tutaj zarówno o jadłospisach zarówno stworzonych dla osób dorosłych czy też dla dzieci. Możemy zajadać się tymi owocami o każdej porze. Nigdy owoców tych zbyt dużo.

Pamiętajmy jednak, aby kupować owoce te w sprawdzonych źródłach. Raczej unikajmy supermarketów. Lepiej sprawdzą się lokalne bazarki, których w okolicy zwykle jest dosyć sporo.