Papier do pieczenia – jak używać?

Papier do pieczenia jest zdecydowanie jednym z podstawowych elementów wyposażenia kuchni w każdym domu. Idealnie sprawdza się podczas codziennego sporządzania potraw. Dzięki niemu upieczenie kruchej szarlotki czy delikatnej bezy staje się o wiele prostsze. Potrawy nie przywierają do naczyń, co zdecydowania ułatwia proces pieczenia. Potrawy nie zostają zniszczone, a naczynie można dużo łatwiej umyć, ponieważ nic do niego nie przywarło.

Papier do pieczenia jest to po prostu cienki pergamin, zazwyczaj w brązowym kolorze, dodatkowo pokryty specjalnym produktem, który zapobiega przywieraniu. Wyróżniamy produkty w zwiniętej rolce oraz w gotowych płatach pergaminowych. Papier do pieczenia podczas styczności z wysoką temperaturą nie nagrzewa się tak mocno jak metalowa blacha, co pomaga w szybkim zdjęciu potrawy po upieczeniu. Dzięki temu pieczenie staje się prostsze i przyjemniejsze.

Pewnie się zastanawiasz, jak korzystać z papieru do pieczenia, żeby jak najbardziej ułatwić sobie pracę? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.

Jak ułożyć papier do pieczenia?

Najszybszym sposobem na przygotowanie naczynia do wypieków jest wyłożenie go papierem do pieczenia. Należy pamiętać o wyłożeniu odpowiedniej ilości papieru, najlepiej, żeby produkt wystawał delikatnie poza naczynie. Ułatwia to pracę podczas wyciągania potrawy z formy, ponieważ wystarczy złapać za wystające krawędzie.

Którą stroną wkładać papier do pieczenia?

Nie można jednoznacznie sprecyzować, którą stroną ułożyć papier do pieczenia. Ponieważ zależy to od rodzaju papieru z jakiego korzystamy. Możemy wyróżnić papier jednostronnie oraz obustronnie powlekany. Założenie jest takie, aby strona powleczona miała kontakt z potrawą. To pozwoli zapobiec przywieraniu potraw. Natomiast jeżeli masz wątpliwości, to najlepiej doczytaj na opakowaniu produktu zalecenia producenta.

Jak włożyć papier do pieczenia do tortownicy?

Wyłożenie tortownicy papierem pergaminowym często sprawia wiele problemów. Papier do pieczenia często nieestetycznie wygina się, tworząc przy tym nierówności. Natomiast istnieją sposoby, które rozwiązują te problemy.

Wyłożenie samego dna tortownicy

  • Otwórz tortownicę i oddziel dno od boków.
  • Następnie weź kawałek papieru do pieczenia ok. 10 cm większy niż średnica tortownicy.
  • Nałóż pergamin na tortownice i spróbuj zamknąć tortownicę tak, aby pergamin wystawał poza krawędź formy.
  • Po mocnym dociśnięciu formy odetnij wystające boki.
  • Najlepiej jest zostawić ok. 1 cm zapasu.

Wyłożenie całej tortownicy

  • Odrysuj dno tortownicy, wytnij z papieru do pieczenia i wyłóż dno.
  • Następnie wytnij prostokąt o długościach obwodu tortownicy i jej wysokości. Możesz to zrobić na oko, a wystające elementy odciąć. Wyłóż boki tortownicy tak powstałym prostokątem z pergaminu.

Jak kłaść papier do pieczenia na blachę?

Wyłożenie płaskiej blachy pergaminem, nie sprawia najmniejszego problemu. Wystarczy odciąć odpowiedniej długości kawałek i wyłożyć na formę. Natomiast wysokie blachy są często trochę bardziej problematyczne. Poniżej przedstawię jak można sobie poradzić z tym problemem, aby korzystanie z papieru do pieczenia było jak najprostsze.

  • Wysoką, prostokątną blachę odwróć do góry dnem.
  • Następnie nałóż na nią odcięty kawałek papieru do pieczenia, takiej długości, aby docierał do każdej krawędzi. Może być nawet delikatnie dłuższy.
  • Następnie zegnij wszystkie boki pergaminu tak, by otulić blachę z każdej strony, a powstałe wystające rogi zegnij w kierunku boku blachy.
  • Tak odciśnięty pergamin zdejmij z blachy. Blachę odwróć z powrotem dnem do góry i włóż do niej tak powstały papier.
  • Tak przygotowana blacha jest gotowa do użytku.

Czy papier do pieczenia trzeba smarować tłuszczem?

Papier do pieczenia jest pokryty specjalnym silikonem, który zapobiega przywieraniu potraw. W związku z tym nie musimy niczym smarować ani formy, ani papieru. Ciasta, pizza czy inne wypieki idealnie się na nim wypiekają, a później bez problemu oddzielają się od produktu.

Czy moczyć papier do pieczenia?

Przed korzystaniem z papieru do pieczenia nie ma potrzeby moczenia go. Natomiast podczas pieczenia niektórych potraw może to być bardzo przydatny trik. Jest to doskonały sposób, jeżeli chcemy coś upiec w zawiniętym papilocie. Zmoczony papier jest łatwiejszy w użytku i lepiej współpracuje podczas układania go w naczyniu. Jak zmoczyć papier? Najpierw należy zgnieść papier, uważając, żeby go nie porwać. Następnie zmoczyć wodą i wyprostować. Tak przygotowany papier do pieczenia świetnie nadaje się do pieczenia ryb, mięsa czy warzyw.

Czy papier do pieczenia jest szkodliwy?

Głównym składnikiem papieru do pieczenia jest miękkie drewno. Świeże włókna celulozy pozyskane w procesach produkcji są bezpieczne w kontakcie z żywnością. Ponieważ nie zostały jeszcze poddane innej obróbce. Tak powstały pergamin jest pozbawiony farby drukarskiej czy innych substancji chemicznych. Jakość i bezpieczeństwo produktu jest kontrolowana na każdym etapie wytwarzania.

Papier do pieczenia w wysokich temperaturach?

Jedną z zalet papieru do pieczenia jest zdecydowanie to, że jest odporny na bardzo wysokie temperatury. W związku z tym idealnie nadaje się do długiego pieczenia w piekarniku. Dokładne zalecenia najlepiej sprawdzić na opakowaniu papieru do pieczenia bądź na stronie producenta, ponieważ w zależności od produktu mogą być podane różne temperatury maksymalne.

Jeżeli szukasz idealnego papieru do pieczenia do Twoich wypieków, koniecznie sprawdź ofertę hurtowni Ania. Znajdziesz tam szeroki wybór produktów z tej kategorii.