Panele ścienne – jak dobrać do aranżacji wnętrza?

Panele ścienne w formie boazerii cieszyły się ogromną popularnością w latach 80 i 90 ubiegłego wieku. Jednak także obecnie warto zdecydować się na nie w swoim wnętrzu. W wielu sklepach można znaleźć produkty, które doskonale będą pasowały do nawet nowoczesnych wnętrz. Jak jednak dobrać odpowiedni model w zależności od aranżacji?

Elegancka klasyka

Odpowiednio dobrane panele ścienne pozwalają podkreślić tradycyjny charakter wnętrza. Nie oznacza to staromodnej boazerii. Klasyczną aranżację warto uzupełnić o eleganckie, drewniane modele. Doskonałym wyborem są także produkty laminowane w wersji błyszczącej lub matowej. Do wyboru jest wiele kolorów, wzorów czy tekstur – pozwala to z łatwością dobrać panele do pozostałych elementów w pomieszczeniu. W tradycyjnych aranżacjach dobrze będą wyglądały produkty stylizowane na drewniane. Interesującym rozwiązaniem są również bardzo popularne lamele, które doskonale łączą klasyczną elegancję z odrobiną nowoczesności. Jeśli we wnętrzu ma zawitać odrobinę subtelności, warto postawić na panele tapicerowane. Doskonale podkreślą one przytulny charakter tradycyjnego wnętrza, świetnie jednak pasują do aranżacji vintage czy glamour.

Nowoczesność we wnętrzu

Panele ścienne nie są wyłącznie domeną bardziej tradycyjnych wnętrz – sklepy z tapetami i farbami oferują wiele różnych produktów, które doskonale uzupełnią nowoczesną, designerską aranżację. Świetnym wyborem jest szkło, które niekoniecznie musi być transparentne. Może mieć ono konkretną barwę lub interesujący nadruk. Oprócz gotowych produktów można zdecydować się na panel szklany wykonany według indywidualnego projektu. W nowoczesnym wnętrzu dobrze wyglądają również panele 3D, które często mają ekstrawaganckie kształty i fakturę. Mogą one zamienić nudną ścianę w designerski element, który może wręcz przypominać dzieło sztuki. Na ścianie dobrze może wyglądać również kamień lub konglomerat. Panele z tego materiału są zarówno nowoczesne, jak i eleganckie. Z pewnością trudno także je przeoczyć – jest to opcja dla osób, które lubią wyrazisty efekt.

Loftowy klimat

Styl loftowy cieszy się ostatnio ogromną popularnością, gdyż jest on jednocześnie minimalistyczny i bardzo efektowny. Wystrój w nim utrzymany można także uzupełnić o panele ścienne. Jakie produkty sprawdzą się w takiej aranżacji? Z pewnością warto postawić na drewno lub laminat je przypominający. Podkreślić charakter wnętrza mogą pomóc sztucznie postarzane produkty lub autentyczne stare deski. Do takiej aranżacji doskonale sprawdzą się również wyraziste lamele. W loftowym stylu królują surowe materiały, które nawiązują do przestrzeni przemysłowych. Dlatego dobrze pasować do niego będzie również beton – na ścianie może on zawitać w formie paneli. Są one surowe, często minimalistyczne, jednocześnie bardzo wyraziste. Warto zwrócić uwagę również na produkty laminowane lub 3D o nietypowym designie, lub fakturze, które podkreślą odważną aranżację.

Najgorętsze trendy

Podczas wystroju wnętrza warto również zwrócić uwagę na panujące obecnie trendy. Jednym z największych są z pewnością lamele, które skutecznie urozmaicają różnego rodzaju aranżacje. Ogromną popularnością cieszą się również panele tapicerowane, które często również pełnią funkcję wygłuszenia i pozwalają poprawić warunki akustyczne w pomieszczeniu. Dzięki nim można także stworzyć przytulną, ciepłą atmosferę, dają też wrażenie elegancji. Dla osób, które lubią naturalne materiały, a także pragną odrobinę wygłuszyć wnętrze, dobrym rozwiązaniem są panele korkowe. Nie muszą być one nudne i zachowawcze – dostępne są także modele 3D o różnych kształtach czy ciekawej fakturze. Do wyboru są także produkty o różnych kolorach – nie tylko utrzymane w klasycznych brązach, ale też białe, czarne czy beżowe. Za ich pomocą można także utworzyć misterny wzór.