Pałeczka ropy błękitnej – co należy o niej wiedzieć?

Pałeczka ropy błękitnej to zakażenie paznokci, które charakteryzuje się zabarwieniem zielonożółtym oraz także wywołaną odczynem łożyska płytki paznokciowej.

Przyczyny zakażenia się pałeczką ropy błękitnej

Pałeczka ropy błękitnej może dotknąć każdego z nas. Jeśli chodzi o źródła zakażenia to poszukuje się ich w środowisku, w którym te bakterie są bardzo rozpowszechnione, a więc w glebie, wodzie oraz w ściekach.

Bierze się również pod uwagę nosicielstwo, ponieważ pałeczki ropy błękitnej mogą u zdrowych osób kolonizować skórę, głównie w okolicy dołów pachowych, odbytu, a także (pomimo, że rzadko) być obecne w stolcu dorosłych osób. Zdarzają się również zakażenia paznokci rąk czy też stóp wywołane mieszaniną infekcji bakteriami oraz grzybami. Zakażenie paznokci tą pałeczką pojawiają się częściej zdecydowanie u osób oraz należą do infekcji rzadziej spotykanych. Jednak wyróżniają się uporczywością oraz przewlekłością. Stanowią bardzo poważny leczniczy problem.

Jak dochodzi do założenia?

Pałeczki ropy błękitnej są tlenowymi, ujemnymi bakteriami, które nie tylko tworzą otoczki i przetrwalniki. Posiadają także antybiotyczne właściwości oraz fluoresceinę rozpuszczalną w wodzie, która jest wydzielana do podłoża, gdy w nim brakuje żelaza. Pałeczka bierze udział w samym wiązaniu oraz także transporcie żelaza do komórek.

Aby mogło dojść do rozwoju infekcji naszych paznokci konieczne są warunki sprzyjające, do których zaliczyć można zabiegi pedicure oraz manicure. Te zakażenia mogą także już wikłać istniejące paznokciowe zmiany, na przykład destrukcje płytek, które wywołane są chorobami skóry zajmującymi paznokciowy narząd. Mowa tutaj o dermatozach oraz także przebiegu nawrotowym, taki dolegliwości jak na przykład liszaj płaski czy też łuszczyca. Występująca w tych chorobach tak zwana onycholiza, stwarzają środowisko specyficzne, które ułatwiają przetrwanie oraz także szerzenie się znaczne infekcji. Jednocześnie zapalny stan jest spowodowany samą obecnością patogenów oraz przebudową paznokcia jest czynnikiem, który wyzwala oraz drażni oraz zaostrza przebieg dermatoz wspomnianych.

W przypadku zakażenia koniecznie powinniśmy się udać do dermatologa. Nie wolno nam pozostawić zakażenia samemu sobie. Jest to nieodpowiedzialne oraz może się zakończyć bardzo poważnymi skutkami. Bądźmy rozsądni. Im szybciej zaczniemy działać, tym lepiej. Zakażenia możemy się pozbyć, chociaż leczenie nie jest proste i szybkie. Musimy się liczyć z bardzo długim leczeniem. Dermatolog wszystko nam wyjaśni oraz rozwieje wszelkie wątpliwości.