Podstawą zdrowego odżywiania jest spożywanie owoców? Czy jednak nawyki te można i należy przenieść na okres ciąży? Jakie owoce powinna jeść kobieta ciężarna?
Przyszła mama powinna szczególnie dbać o zdrowe odżywianie się w ciąży. Jej dieta powinna obfitować w owoce, ale nie wszystkie z nich są wskazane dla kobiet ciężarnych. W tym artykule wyjaśniamy, czy truskawki, winogrona, cytrusy, śliwki, jabłka lub inne owoce są odpowiednie dla kobiet w ciąży.
Jakie owoce warto jeść w ciąży?
Przyszłe mamy powinny umieścić w swej diecie jabłka. Najlepiej wybierać jabłka pochodzące z lokalnych, zaufanych upraw. Można je spożywać ze skórą, bo to w niej właśnie znajduje się najwięcej witamin. Jeśli kupujesz jabłka w sklepie, pamiętaj, że często są one pryskane preparatami ochronnymi. Dlatego zawsze przed zjedzeniem bardzo dokładnie je umyj, a najlepiej obierz i nie spożywaj skórki. W jabłkach znajdziesz dużo witaminy C oraz błonnika, które to składniki są szczególnie ważne dla kobiet w ciąży.
Jeśli chodzi o inne owoce w ciąży, to z pewnością warto spożywać maliny. Stanowią one bardzo dobre źródło folianów, potasu, cynku, błonnika, karotenu i witaminy C. Działają rozgrzewająco, przeciwzapalnie i napotnie.
Innym wartym spożywania owocem jest granat, stanowiący źródło witamin A, C, B i E, antyoksydantów, naturalnych przeciwutleniaczy, a także jodu, magnezu, wapnia, żelaza i potasu. To powoduje, że granaty są prawdziwą bombą witaminową dla przyszłych mam.
W ciąży dobrze jest też jeść śliwki, które są bogatym źródłem pektyn zapobiegających powstawaniu zaparć. Zawierają też kwas jabłkowy i winowy, które działają oczyszczająco na układ pokarmowy. W śliwkach znajdziesz ponadto wapń, fosfor, żelazo, magnez i witaminy z grupy B.
Przyszłe mamy mogą też zjadać kiwi, czyli owoce o dużej zawartości witaminy C, E, pektyn, potasu i kwasu foliowego.
Jakich owoców należy unikać w ciąży?
Poza owocami, które z całą pewnością warto jeść w ciąży, istnieją też rodzaje, których nie należy spożywać. Należą do nich truskawki, które są bogatym źródłem witaminy C, ale równocześnie cechują się silnymi właściwościami alergizującymi. Dlatego najlepiej je ograniczać w ciąży. Podobnie należy postępować z winogronami. To bogate we flawonoidy, błonnik i witaminy z grupy B owoce, ale równocześnie zawierające dużo cukru i węglowodanów. Należy więc ograniczyć ich spożycie, zwłaszcza w przypadku występowania u ciężarnej cukrzycy.
Trzeba również uważać na zjadanie cytrusów. Mandarynki, pomarańcze i grejpfruty są bogate w potas, witaminy C i A, ale jednocześnie mogą wywoływać alergię u nienarodzonego dziecka. Podobnie jak w przypadku truskawek i winogron, należy więc zachować umiar w ich spożywaniu.
Ile owoców jeść w ciąży?
Specjaliści zalecają zjadanie od 3 do 5 porcji owoców każdego dnia. Mogą to być owoce w postaci surowej, ale również sałatki i naturalne soki. Wpływają one dobroczynnie na organizm matki i dziecka, pozwalają utrzymać prawidłowe nawodnienie organizmu, zapobiegają zaparciom i dostarczają organizmowi niezbędnych witamin oraz składników mineralnych.