Odsłonięte szyjki zębowe – jak sobie poradzić z tym problemem?

Odsłonięte szyjki zębowe - trzymająca w ręce loda kobieta odczuwająca ból zęba

Odsłonięte szyjki zębowe to nieprzyjemna dolegliwość – wywołuje u pacjenta dyskomfort, ból, a nieleczona może doprowadzić nawet do przedwczesnej utraty zębów. Co ważne, odsłonięte szyjki zębowe same w sobie nie są chorobą. Są objawem różnych stanów patologicznych, takich jak stany zapalne przyzębia i dziąseł, albo skutkiem działania niekorzystnych czynników zewnętrznych, np. palenia papierosów lub nieprawidłowej higieny jamy ustnej.

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie przyczyny mają odsłonięte szyjki zębowe,
  • jak objawiają się odsłonięte szyjki zębowe,
  • czy są skuteczne sposoby na odsłonięte szyjki zębowe.

Zdrowe zęby i dziąsła charakteryzują się tym, że ściśle do siebie przylegają – nie widać pomiędzy nimi żadnych przerw, a ząb płynnie przechodzi do linii dziąsła. Na skutek różnych czynników może jednak dojść do obniżenia się linii dziąseł i odsłonięcia szyjek zębowych, czyli silnie unerwionych i pozbawionych szkliwa wąskich fragmentów zęba, niejako utrzymujących go w dziąśle. Odsłonięte szyjki zębowe to problem powszechny i niestety bardzo nieprzyjemny. Wymaga również odpowiedniego postępowania – nieleczony może doprowadzić nawet do przedwczesnej utraty zębów.

Odsłonięte szyjki zębowe – przyczyny

Obniżenie linii dziąseł, a w konsekwencji – odsłonięte szyjki zębowe – samo w sobie nie jest chorobą. Stanowią one zazwyczaj objaw lub powikłanie określonych schorzeń jamy ustnej lub są skutkiem działania niekorzystnych czynników zewnętrznych. Wśród przyczyn odsłaniania się szyjek zębowych należy więc wymienić:

  • nieprawidłową higienę jamy ustnej, skutkującą gromadzeniem się osadów i kamienia nazębnego w okolicy szyjek zębowych, a w konsekwencji – stanami zapalnymi i chorobami przyzębia, w tym paradontozą,
  • zbyt mocne szczotkowanie zębów, używanie szczoteczki do zębów o bardzo twardym włosiu,
  • powtarzające się uszkodzenia mechaniczne dziąseł, np. podczas obgryzania paznokci, podgryzania różnych przedmiotów albo na skutek noszenia kolczyka w języku,
  • przebyte infekcje i choroby błon śluzowych jamy ustnej (np. częste zakażenia wirusem opryszczki),
  • powikłania po nieprawidłowo przeprowadzonej higienizacji jamy ustnej, po leczeniu periodontologicznym lub ortodontycznym,
  • wrodzone nieprawidłowości w zakresie budowy zębów i dziąseł.

Odsłonięte szyjki zębowe – objawy

Odsłonięte szyjki zębowe to niestety przykra dolegliwość, wywołująca u pacjenta różne nieprzyjemne objawy. Zalicza się do nich przede wszystkim ostry, piekący ból zęba pojawiający się pod wpływem zimna (spożywanie zimnych pokarmów, oddychanie zimnym powietrzem), a także gorąca, słodkiego lub kwaśnego smaku oraz na skutek dotyku. Ból nie jest ciągły, a krótkotrwały i przeszywający. Dodatkowo pacjenci często obserwują u siebie tkliwość i zaczerwienienie dziąseł, a także krwawienie podczas szczotkowania.

Odsłonięte szyjki zębowe – leczenie

Leczenie odsłoniętych szyjek zębowych może prowadzić zarówno stomatolog ogólny, jak i periodontolog czy protetyk. Metody leczenia zależą od przyczyny dolegliwości. Pacjent zazwyczaj przechodzi kompleksowy instruktaż higieny jamy ustnej – uczy się prawidłowo szczotkować zęby, dostaje porady dotyczące doboru odpowiedniej szczoteczki i pasty. Zatem co na odsłonięte szyjki zębowe może zalecić stomatolog? Mycie zębów szczoteczką z miękkim włosiem, sięgnięcie po pastę znoszącą objawy nadwrażliwości (z niskim tzw. współczynnikiem RDA, czyli współczynnikiem ścieralności), a także maść na odsłonięte szyjki zębowe, zawierającą np. hydroksyapatyt, fluor, azotan potasu albo wapń. Działają one przeciwbólowo, wzmacniająco i remineralizująco.

Stomatolog może zalecić również profesjonalne usunięcie osadu i kamienia nazębnego, czasami wykonanie kiretażu albo leczenie protetyczne. Wszystko zależy zarówno od przyczyn problemu, jak i stopnia jego zaawansowania.

Źródła:

http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:9JQsj8gS5TwJ:pietruscy.pl/wp-content/uploads/2019/04/e-Dentico_5-63-2016_-_Etiologia_recesji.pdf+&cd=4&hl=pl&ct=clnk&gl=pl&client=firefox-b-d

https://www.mp.pl/pacjent/stomatologia/lekarze-odpowiadaja/62842,bol-zeba-po-leczeniu