Nie da się ukryć, że media społecznościowe mają wiele zalet, którym ulega większość z nas, niestety niosą one także za sobą cały szereg negatywnych konsekwencji. W głównej mierze, najbardziej zagrożone w wirtualnym świecie są dzieci, a szczególnie dziewczynki. Cyberprzemoc, a także inne niebezpieczeństwa są nieodłączną częścią social mediów.
Nic więc dziwnego, że chcąc chronić swoje córki, rodzice najczęściej zadają sobie pytanie: od jakiego wieku umożliwić im korzystanie z mediów społecznościowych?
Media społecznościowe, a bezpieczeństwo najmłodszych
Nie da się ukryć, że coraz młodsze dzieci, a w szczególności dziewczynki, są posiadaczkami nowych telefonów, smartfonów i tabletów, w których dostęp do Internetu nie stanowi większego problemu. Łatwo się więc domyślić, że w dobie, kiedy większość dorosłych wręcz uzależnionych jest od mediów społecznościowych, najmłodsi również właśnie tam postawią swoje pierwsze kroki. Większość mediów społecznościowych, określa jednak minimalny wiek, by móc zarejestrować konto użytkownika, jednak zdarzają się również wyjątki, które nie stawiają przed użytkownikami żadnych limitów.
Niestety cyberprzemoc, szczególnie w przypadku dziewczynek, jest coraz popularniejszym nadużyciem. Media społecznościowe pozostają bezlitosne, a często przykre doświadczenia wpływają na późniejszy rozwój i postrzeganie własnej wartości, właśnie w odniesieniu do dziewczynek. Obecnie można powiedzieć, że najmłodsi zaczynają korzystanie z social mediów, dokładnie wtedy kiedy chcą, gdyż założenie konta jest nie tylko niezwykle proste, ale także trwa nie więcej niż 5 minut. Social media to miejsce czatów i kontaktu z ludźmi, a brak odpowiedniej filtracji i moderacji komentarzy, często dopuszcza język seksualny, a także mowę nienawiści, która w przypadku dziewczynek może mieć niezwykle przykre konsekwencje.
Umowna granica wieku na rozpoczęcie przygody z social mediami
Zwykle za umowną granicę wieku, kiedy to dziewczynki i chłopcy mogą zakładać konta na portalach społecznościowych to 13 lat. Jednak mało kto stosuje się do tej zasady, gdyż w dużej mierze nie istnieje potrzeba weryfikacji wieku użytkownika. Mało kto także reaguje na konta dzieci w social mediach, co może oznaczać, że istnieje społeczne pozwolenie na to, by nawet 10 latki czynnie korzystały z social mediów. Co więcej, dostęp do treści oznaczonych jako: “dla dorosłych” na wielu portalach społecznościowych opiera się tylko i wyłącznie na potwierdzeniu wieku i zaakceptowaniu regulaminu. Niestety jednak, granica wieku 13 lat, kiedy to dziewczynki i chłopcy mogą zakładać konta w różnego rodzaju serwisach jest- powiedzmy sobie szczerze- fikcyjna.
Wynika to nie tylko z tego, że cyfryzacja społeczeństwa wciąż postępuje, ale także z niedopilnowania najmłodszych przez rodziców. Pamiętajmy, że to właśnie dziewczynki o wiele bardziej narażone są na przykre doświadczenia związane z social mediami, a także na przemoc na tle seksualnym. Wobec tego granica wieku, w której rozpoczynają one swoją przygodę z portalami społecznościowymi, powinna być zdefiniowana przez rodziców. Dlaczego? Otóż to oni wiedzą najlepiej, na jakim etapie rozwoju intelektualnego jest ich pociecha. Niezbędna jest więc rozmowa z dzieckiem, a także wyznaczenie mu pewnych granic. Warto także przygotować dzieci- w szczególności córki- na to, że społeczność social mediów jest niezwykle trudna i oceni ich każdy krok. Media społecznościowe są potrzebne, jednak umowna granica wieku 13 lat, nie została ustanowiona bezpodstawnie.
Artykuł dzięki uprzejmości PlanetaDziecka.pl