NIFTY pro – nieinwazyjny test genetyczny

Testy NIFTY pro to przesiewowe badanie prenatalne umożliwiające diagnozę blisko 90 chorób genetycznych o charakterze trisomii. Jest w pełni bezpieczny dla matki i dziecka, a jego wykonanie całkowicie bezinwazyjne i bezstresowe. Dowiedz się, dlaczego warto go wykonać i jaka jest jego cena testu NIFTY.

NIFTY test – co to takiego?

Test NIFTY (ang. Non-invasive Fetal Trisomy Test) to nieinwazyjny test prenatalny, który służy do diagnozowania trisomii płodu. Opiera się na analizie bezkomórkowego DNA płodowego (cffDNA) obecnego w osoczu i surowicy kobiety ciężarnej. NIFTY pro pozwala wykryć płodową trisomię chromosomów 13, 18, 21, X  i Y.

Nieprawidłowe wyniki testu NIFTY wymagają weryfikacji za pomocą innych technik diagnostycznych, jednak czułość badania jest bardzo wysoka. Dla trisomii 21,18,13 szacuje się ona na poziomie odpowiednio 99%, 97% i 19%, a odsetek wyników fałszywie dodatnich dla wszystkich trisomii i monosomii X wynosci <1%.

Testy NIFTY pro – dlaczego warto go wykonać?

Istnieje wiele powodów, dla których warto przeprowadzić NIFTY test. Po pierwsze jest on bezinwazyjny. Po drugie charakteryzuje go niezwykle duża czułość i wiarygodność. Testy NIFTY pro jest jednym z najchętniej wybieranych badań prenatalnych na całym świecie. Uważa się, że niebawem może stać się podstawowym narzędziem diagnostycznym dla pospolitych trisomii, pozwalającym uniknąć inwazyjnych badań prenatalnych.

Poza tym Testy NIFTY pro to jedyne dostępne na rynku badanie prenatalne objęte ubezpieczeniem. Oznacza to, że w przypadku wyniku fałszywie negatywnego, pacjentka otrzyma odszkodowanie. Natomiast w przypadku wyniku pozytywnego ciężarna ma możliwość przeprowadzenia amniopunkcji genetycznej.  

Co istotne, badanie wykonać można w wielu placówkach w całym kraju. W Poznaniu test NIFTY pro dostępny w ofercie https://www.neomedica.pl/oferta/badania-specjalistyczne/badania-prenatalne/test-genetyczny-nifty-pro/. Test może wykonać każda ciężarna już od 10 tygodnia ciąży, a w szczególności jest on rekomendowany kobietom po 35 roku życia, w przypadku zapłodnienia in vitro oraz gdy w rodzinie występowały wcześniej wady lub choroby genetyczne.

Test NIFTY – cena

Cena testu NIFTY pro może się różnić w zależności od placówki, w której się go wykonuje, zasadniczo jednak kwota badania jest podobna w całym kraju i waha się w granicach ok. 2400 zł.  Przeprowadzenie badania nie wymaga specjalnego przygotowania od ciężarnej. Pobiera się od niej wyłącznie krew i nie ma potrzeby aby badana była na czczo.  Czas oczekiwania na wynik testu NIFTY wynosi ok. 10 dni roboczych.

Bibliografia:

  1. Łaczmańska I, Stembalska A.Nieinwazyjny test NIFTY w diagnostyce najczęstszych trisomii chromosomowych u płodu. Ginekol Pol. 2014,85,300-303.