Niezbędnik narzędziowy, który powinien się znajdować w każdym domu

Drobne awarie to nieodłączny element życia. Zepsuć się może wszystko, od kranu po gniazdko czy karnisz. Warto być na to przygotowanym i zawczasu wyposażyć się w odpowiednie narzędzia na czarną godzinę.

Narzędzia przydatne w mieszkaniu

Dobór narzędzi powinien być adekwatny do naszej wiedzy technicznej. Waszak nieodpowiednie posługiwanie się nimi może prowadzić do wypadków. Kolejną kwestią jest miejsce zamieszkania. W przypadku bloku często w ramach czynszu dostępne są usługi złotej rączki, jednak niektóre sprawy lepiej załatwić samemu, często też nie ma chwili do czekania.

W zabudowie wielorodzinnej wielopoziomowej najczęstsze i najbardziej dotkliwe usterki dotyczą instalacji hydraulicznej i sanitarnej. Przy naprawach tychże najbardziej przydatny będzie regulowany klucz hydrauliczny, tzw. żaba. Z jego pomocą uda nam się odkręcić nawet najbardziej oporne rury metalowe. Podobne zastosowanie będzie miał klucz nastawny tzw. bocian, jednak w przeciwieństwie do poprzedniego ten nie klinuje się sam na rurze i trzeba go dociskać siłą. Z racji na oszczędność miejsca warto też zaopatrzyć się w klucz nastawny, tzw. francuski.

Dobrze jest również nabyć zestaw śrubokrętów z wymiennymi końcówkami. Przydadzą się przy dokręcaniu drzwiczek w meblach czy uchwytu w patelni albo w garnku.

Narzędzia przydatne w zabudowie jednorodzinnej

W zabudowie parterowej mieszkańcy mają zazwyczaj dużo więcej miejsca do magazynowania szpargałów. Dlatego w tym przypadku, oprócz wyżej opisanych sprzętów, warto już pomyśleć o poręcznej drabinie wysuwanej (np. takiej https://www.drabiny-krause.dmn.pl/oferta/drabiny-aluminiowe/drabiny-wysuwane,260). Dzięki temu urządzeniu uda nam się naprawić drobne awarie poszycia dachowego czy wyczyścić rynnę. Warto zainwestować w drabinę z odpowiednim atestem, który daje gwarancję bezpieczeństwa użytkowania. Ponadto aluminiowa konstrukcja jest nad wyraz lekka, co dodatkowo ułatwia pracę. Narzędzie takie można też łatwo przechowywać, np. wieszając na ścianie w garażu. Dobrym miejscem do kupna drabiny będzie strona Alve.pl.

Narzędzia przydatne w każdym domu

Oprócz powyższych nieodłącznym elementem każdej skrzynki narzędziowej powinien być chociażby młotek. Tu nie trzeba przesadzać – do domowego użytku wystarczy taki o wadze do 250 g. To na pewno lepsze rozwiązanie, niż posiłkowanie się tłuczkiem do mięsa w nagłych sytuacjach.

Mało kto wyobraża sobie, że równie przydatne są plastikowe opaski zaciskowe, tzw. trytytki. Warto je mieć zawsze pod ręką i to w kilku różnych rozmiarach. Te niepozorne narzędzie potrafi wybawić z niejednej opresji, a zakres jego użycia ogranicza tylko ludzka wyobraźnia.

Dla wygody można też zaopatrzyć się w małą wkrętarkę akumulatorową. Zdecydowanie ułatwi ona montowanie mebli. Warto do niej kupić od razu zestaw końcówek, tzw. bitów, ale w zdecydowanej większości pasować będą też te od już wcześniej wymienionych wkrętaków.

W nagłych przypadkach przydaje się tez taśma izolacyjna oraz zbrojona taśma, tzw. ducktape. Odradza się zaś przygotowywanie narzędzi z myślą o poprawkach w instalacji elektrycznej, chyba, że faktycznie posiadamy w tym zakresie wiedzę. O ile przy odrobinie smykałki i przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa wymiana gniazdka czy włącznika światła nie powinna nastręczać kłopotów, tak dla własnego dobra lepiej pozostawić takie prace specjalistom. Dla uparciuchów i złotych rączek poleca się zaś inwestycję w próbnik napięcia. To niepozorne urządzenie może uchronić życie.