Nawilżanie i odżywianie skóry za pomocą polskich kosmetyków

Nawilżanie i odżywianie skóry to proces niezbędny w przypadku każdego typu cery i w każdym wieku. Jeśli chcemy, by skóra prezentowała się promiennie i zdrowo, a do tego była elastyczna i sprężysta, powinniśmy zadbać o dostarczanie jej składników nawilżających na każdym etapie pielęgnacji, a nie tylko wklepując krem raz czy dwa razy dziennie. Jak wprowadzić odpowiedni poziom składników nawilżających do swojego rytuału urodowego?

Zacznij już od etapu oczyszczania

Choć oczyszczanie twarzy kojarzone jest głównie z usuwaniem brudu, sebum i resztek kosmetyków, również do niego możemy przemycić element nawilżający. Pozwoli to uniknąć nieprzyjemnego uczucia ściągnięcia i pieczenia po myciu, które często zdarza się, gdy używamy nieodpowiednich kosmetyków. Idealne produkty do oczyszczania twarzy to takie, które pozostawiają skórę czystą, ale jednocześnie elastyczną i miłą w dotyku. W żelach, piankach czy emulsjach myjących warto szukać składników znanych ze swojego nawilżającego działania. Mogą być to przykładowo aloes, ekstrakt z opuncji figowej, ekstrakt z zielonej herbaty, olej z awokado czy wyciąg z bawełny.

Każdy proces oczyszczania warto dodatkowo zamknąć, stosując łagodzący tonik lub esencję, która nie tylko zapewnia kolejną porcję nawilżenia, ale też świetnie przygotowuje twarz do wchłaniania kremu, serum czy innego kosmetyku, który sobie zafundujemy. Warto jednak pamiętać, by wybierać wyłącznie naturalne kosmetyki bez dodatku alkoholu, który co prawda działa antyseptycznie, ale też mocno wysusza skórę. W tego typu produktach powinny znajdować się łagodząco-nawilżające ekstrakty roślinne, na przykład z aloesu, mięty, ogórka lub szałwii.

Nawilżanie właściwe – krem, serum i nie tylko

Każda cera potrzebuje także preparatów typowo nawilżających, które wnikają głęboko w naskórek, zabezpieczając skórę przed przesuszeniem i działaniem czynników zewnętrznych. Takim kosmetykiem najczęściej jest krem lub serum. Najlepiej mieć tu dwa różne produkty: jeden lżejszy na dzień (z filtrem UV) oraz drugi na noc o nieco bardziej treściwym składzie. Bardzo dobrze w nawilżaniu każdego typu cery sprawdzają się kwas hialuronowy, witamina C, olejki z awokado czy z nasion konopi lub zielona herbata – tych właśnie składników warto szukać w polskich naturalnych kosmetykach. Część osób decyduje się zamiast kremu czy serum użyć produktów jeszcze prostszych – na przykład czystego żelu aloesowego. Choć takie kosmetyki mają działanie nawilżające, stosując je, należy pamiętać o okluzji, czyli zamknięciu pielęgnacji za pomocą innego kosmetyku, który zatrzyma wilgoć w skórze, aby się nie ulatniała. Tutaj bardzo dobrze sprawdzają się oleje roślinne, na przykład olej z pestek malin.

Warto też zaopatrzyć się w dodatkowy kosmetyk naturalny polski do nawilżania skóry pod oczami. Na tym delikatnym obszarze skóra jest wyjątkowo narażona na wysuszanie i szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, a przy tym charakteryzuje się bardzo dużą wrażliwością – dlatego jej potrzeby są nieco inne niż reszty cery. Na skórę pod oczami najlepiej nakładać bogate w składniki nawilżające serum. Może ono mieć również składniki rozjaśniające (w przypadku cieni pod oczami) lub chłodzące (na opuchnięcia).

Dodatkowe dawki nawilżania

Raz lub dwa razy w tygodniu warto też wzbogacić rytuał pielęgnacyjny o maseczki na twarz, które dostarczają skórze dodatkową porcję witamin i minerałów. Bardzo dobrze sprawdzają się tutaj naturalne kosmetyki polskie, wykorzystujące najlepsze produkty pielęgnacyjne z całego świata. Dawkę nawilżenia połączoną z oczyszczeniem zapewniają takie składniki jak wyciąg z alg, śluz ślimaka, błoto z Morza Martwego, naturalne glinki (kolor warto dobrać do typu cery), ekstrakt z zielonej herbaty, sok z aloesu, olej arganowy czy węgiel aktywny.

Jeśli nasza skóra jest narażona na działanie wyjątkowo szkodliwych czynników zewnętrznych powodujących wysuszanie, na przykład smogu, klimatyzacji, chloru z basenu czy mocnego ogrzewania, warto podjąć też dodatkowe kroki, by utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia cery. Najlepiej wykorzystać w tym celu mgiełki, esencje lub toniki nawilżające z atomizerem i spryskiwać delikatnie twarz co kilka godzin.