Naszyjniki amulety – czy przynoszą szczęście?

Człowiek od tysięcy lat przypisuje przedmiotom magiczne właściwości, wierząc, że mogą ochronić go przed złem czy chorobami. Amulety i ich znaczenie nie zmieniły się od wieków – ręka Fatimy, słoń z uniesioną trąbą czy podkowa to symbole, które mają zapewniać pomyślność i przynosić szczęście.

Co to jest amulet?

Amulet to niewielki przedmiot osobisty o magicznej symbolice. Zazwyczaj jest noszony blisko ciała, najczęściej na szyi, a jego zadaniem jest ochrona przed złem, czyli przed niepowodzeniami, wypadkami, chorobami. Wierzy się również, że może przyciągać szczęście.

Talizmany były znane już w starożytnym Egipcie, miały nieskończenie wiele form i kształtów, przeważnie widniały na nich wizerunki bogów i znaki o symbolice religijnej. Nosili je zarówno mężczyźni, kobiety, jak i dzieci. Stanowiły także element rytuału pośmiertnego – miały pomóc zmarłym przedostać się do raju.

Amulety były również częścią kultur słowiańskiej i żydowskiej, pojawiały się w islamie czy buddyzmie. Te współczesne nie są już tak silnie związane z wierzeniami i najczęściej mają postać drobnej biżuterii o znaczeniu symbolicznym.

Amulety i ich znaczenie

Amuletem może być dowolny przedmiot, który z różnych powodów jest dla nas szczególnie ważny i wierzymy w jego magiczną moc. Najczęściej jest to stylowa biżuteria podarowana przez bliską nam osobę, taka jak naszyjniki amulety Tous. Symboli szczęścia jest wiele i tylko od nas zależy, który z nich stanie się dla nas tym najważniejszym i w którego przesłanie uwierzymy.

Jednym z drogowskazów, którym można się kierować, wybierając osobisty talizman, jest znak zodiaku. Odpowiedni minerał może pomóc utrzymać równowagę i harmonię, czerpać radość z życia oraz walczyć ze słabościami oraz przeciwnościami losu.

Amulet na szczęście – jaki wybrać?

Jednym z najstarszych symboli uznawanych za amulet na szczęście, obecnym już w czasach staroegipskich, jest ręka Fatimy – otwarta kobieca dłoń z pięcioma palcami. Jest to tzw. ręka opatrzności, która ma chronić przed „złym okiem”, klątwami i porażkami. Można ją nosić jako zawieszkę na bransoletkę czy element naszyjnika.

Innym popularnym talizmanem, który ma zapewniać powodzenie i sukces, jest słoń z uniesioną do góry trąbą. Ten symbol szczęścia, obfitości i mądrości – wywodzi się z kultury hinduskiej, a pierwsze wzmianki na jego temat można znaleźć w indyjskiej mitologii.

Mówiąc o amuletach na szczęście, nie sposób nie wspomnieć o podkowie. W jej moc wierzono już w średniowieczu, często umieszczano ją w herbach miast czy zawieszano w domach. Miała za zadanie ochraniać przed nieszczęściem i gwarantować dobrostan. Dziś podkowa jest elementem biżuterii – naszyjników amuletów czy pierścionków, ma zapewniać bezpieczeństwo i pomyślność.

Amulety – czy działają?

Amulety mają pełnić funkcję niewidzialnej tarczy i chronić przed złą energią. Ich zadaniem jest także przyciąganie pozytywnych ludzi i zdarzeń. Czy rzeczywiście działają w ten sposób?

Wybierając amulet warto mieć na uwadze, że najważniejsza jest nasza intencja. Magiczną moc nadajemy przedmiotom my sami i tylko od naszego przekonania zależy to, czy rzeczywiście talizman będzie posiadał ochronne właściwości i przynosił nam dobrą energię.

Artykuł sponsorowany.