Najlepsza lokata, czyli jaka?

Najlepsza lokata bankowa powinnam harmonijnie łączyć uniwersalne zalety z dodatkowymi walorami, które precyzyjnie odpowiadają na potrzeby użytkownika. Co to oznacza w prakty-ce? Jak wybrać lokatę, aby… nie żałować?

Lokata bankowa jest dziś jednym z najbezpieczniejszych sposobów pomnażania oszczędności. Czym jest w praktyce i jak działa?

Jak działa lokata bankowa?

Lokata bankowa to depozyt pieniężny zawierany na konkretny, wskazany w umowie okres. Zazwyczaj wynosi on od kilku do kilkunastu miesięcy. Zdeponowane środki bank przeznacza na… udzielanie kredytów. W zamian za możliwość obracania Twoim kapitałem na koniec okresu umowy wypłaca zysk w postaci odsetek. Dużą zaletą lokaty jest możliwość wygenerowania bezpiecznych, pewnych zysków. Wszystkie zgromadzone na lokacie środki są bowiem chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny do równowartości 100 000 euro. Jeśli instytucja finansowa ogłosi bankructwo, wypłaty środków z lokaty dokona właśnie BFG.

Lokata lokacie nierówna

Lokata bankowa to produkt dostępny w ofertach większości banków. Wybór tej jedynej może więc być przyczyną sporych dylematów. Zwłaszcza dla osoby, która nigdy wcześniej nie oszczędzała pieniędzy w ten sposób. Jak wybrać lokatę, aby… nie żałować?

Najlepsza lokata bankowa, czyli…?

Najlepsza lokata bankowa powinna harmonijnie łączyć uniwersalne zalety z dodatkowymi walorami, które precyzyjnie odpowiadają na potrzeby użytkownika. Co to oznacza w praktyce?

Oprocentowanie

Najważniejszą uniwersalną zaletą dobrej lokaty bankowej powinno być jak najwyższe oprocentowanie. To właśnie od niego zależy, jaki zysk wygenerujesz. Zanim wybierzesz tę jedyną, dokładnie porównaj oferty poszczególnych banków, zwracając szczególną uwagę właśnie na ten parametr. Oprócz sprawdzenia podstawowej wartości oprocentowania upewnij się także, ile odsetek wypłaci bank, jeśli depozyt ulegnie automatycznemu przedłużeniu. Wbrew pozorom obie wartości bardzo rzadko są identyczne. Wysokość oprocentowania nie powinna być jednak jedynym kryterium wyboru lokaty. Nie mniej ważne od odsetek są dodatkowe walory, które precyzyjnie odpowiadają na konkretne potrzeby użytkownika. Może być to okres trwania umowy, minimalna i maksymalna kwota depozytu, możliwość zachowania wypracowanych odsetek w przypadku wcześniejszego zakończenia umowy czy zawarcie umowy w konkretny sposób (np. przez internet czy telefon). Poniżej przyjrzymy się bliżej każdemu z nich.

Okres trwania umowy

Najpopularniejsze lokaty bankowe to te zawierane na okres kilku lub kilkunastu miesięcy. Na rynku znajdują się jednak także te trwające kilka dni (a nawet dzień!) czy kilka lat. Dlaczego wybór okresu trwania lokaty jest tak ważny? Jeśli wybierasz lokatę o standardowej konstrukcji (wyjątek – lokata progresywna, przeczytasz o niej w kolejnych akapitach), przez cały okres umowy Twoje pieniądze będą zamrożone, a co za tym idzie – niedostępne dla Ciebie. Jeśli zdecydujesz się wypłacić je wcześniej, stracisz wszystkie wypracowane odsetki. Zanim zawrzesz umowę lokaty, przemyśl, na jak długo możesz stracić dostęp do oszczędności.

Minimalna i maksymalna kwota depozytu

Większość banków określa minimalną i maksymalną kwotę możliwą do ulokowania na lokacie. Ten parametr jest szczególnie ważny dla osób, które chcą zdeponować niewielką (np. 1000 zł) lub pokaźną (np. kilkaset tysięcy złotych) sumę.

Możliwość zachowania wypracowanych odsetek w przypadku wcześniejszego zakończenia umowy

Jeśli zależy Ci na tym, aby wcześniejsze zakończenie umowy nie skutkowało utratą wszystkich zysków, znajdź bank oferujący lokatę progresywną. Jej oprocentowanie rośnie wraz z upływem czasu. Jeśli zakończysz umowę lokaty progresywnej przed czasem, bank wypłaci odsetki za wszystkie pełne miesiące aktywności depozytu.

Możliwość zawarcie umowy w konkretny, preferowany przez użytkownika sposób (np. przez internet czy telefon)

Jeśli lubisz bankować wygodnie, z dowolnego miejsca, w dowolnym czasie, sięgnij po lokatę, którą założysz przez internet lub telefon – bez wychodzenia z domu. Jedną z nich jest lokata Santander Consumer Banku. Lokatę przez internet obsłużysz wygodnie w Bankowości Internetowej, a atrakcyjne oprocentowanie do 0,80% pozwoli skutecznie ochronić pieniądze przed utratą wartości.