Chociaż w ostatnim czasie płaszcze wyparte zostały przez grube puchówki, dobrej jakości płaszcz zimowy to ważny element każdej szafy. Wbrew pozorom, odpowiednio dobrany, sprawdzi się nie tylko jesienią. Jak to możliwe? Jak znaleźć płaszcz, który będzie tak ciepły?
Zima większości z nas kojarzy się przede wszystkim z przenikliwym zimnem i grubymi okryciami wierzchnimi. Często ich fason i wygląd pozostawia wiele do życzenia, nie do końca pasują do naszego stylu, ale wybieramy je przekonani, że zapewnią nam ciepło. Tymczasem lepszym wyborem jest wysokiej jakości płaszcz zimowy. Istotne jest, aby wykonany był z naturalnej tkaniny. Zapewni wtedy nie tylko ciepło, ale też elegancki i stylowy wygląd. Dowiedz się, jaki materiał najlepiej nadaje się na zimowe okrycie.
Czym kierować się przy wyborze?
Kryteriów wyboru idealnego płaszcza jest wiele, od jakości wykonania i koloru aż po fason. Z pewnością nie warto kierować się ceną. Tani płaszcz, wykonany ze sztucznego materiału nie tylko nie spełni swojej funkcji, ale też nie posłuży tak długo jak na przykład wełniany odpowiednik. To właśnie okrycia wykonane z wełny, najczęściej owczej, mają najlepsze właściwości grzewcze. Dodatkowo, odzież ze wspomnianego materiału, wyróżnia się higroskopijnością. Oznacza to, że świetnie pochłania i odprowadza wilgoć. W odróżnieniu od syntetyków nie elektryzuje się.
Kolejnym kryterium wyboru jest fason. Dobrany odpowiednio do sylwetki, pomoże zamaskować drobne mankamenty i podkreślić mocne strony figury. Nie da się ukryć, że płaszcz zimowy to wizytówka stylizacji w chłodne dni. Bardzo popularne są eleganckie modele z jednorzędowym zapięciem, a także fasony typu oversize. Idealnie dobrany płaszcz zimowy polskiego producenta to zakup na wiele sezonów. Dlatego tak ważne jest, aby dopasować go do swojej sylwetki.
Jak dbać o wełniany płaszcz?
W każdej szafie kapsułowej powinien znaleźć się płaszcz zimowy wykonany z wełny. Aby ten szlachetny materiał zachował swoje właściwości, należy o niego odpowiednio dbać. Zimowy płaszcz powinien być regularnie odświeżany. Przy czym nie warto podejmować się prania w domu. Nieodpowiednio dobrana temperatura może szybko uszkodzić wełniane włókna, przez to całość skurczy się i zmechaci. Co ciekawe, sam proces prania dobrze jest ograniczyć do minimum. Wełnianą odzież można w prosty sposób odświeżyć podczas wietrzenia. W ten sposób wyeliminuje się wszelkie nieprzyjemne zapachy.
Kupując wełniany płaszcz, ważne jest, aby zwrócić uwagę także na podszewkę. Nie może być uszyta z poliestru ani innego sztucznego materiału, gdyż w ten sposób eliminuje się pozytywne właściwości wełny. Dużo lepszym rozwiązaniem jest podszewka z wiskozy lub acetatu. W takim przypadku odzież zachowa swoje wyjątkowe właściwości izolacyjne. Jeśli mowa o tkaninach, niestety wełna bywa wełnie nierówna. Dobrą decyzją jest zakup płaszcza polskiego producenta. Taki produkt będzie wykonany z wełny o odpowiedniej gramaturze, która odpowiada za komfort cieplny.