Moda lat 80 tych w Polsce – czym się wyróżniała?

Z dużym systemem wspominamy tamtejsze lata. Były to lata pełne odwagi, buntu oraz rocka. Gdy oglądamy zdjęcia z tamtego okresu, to raczej myślimy o kiczu, ale musimy przyznać, że moda lat 80 tych w Polsce miała to coś. Jest to nie do podrobienia. Zresztą projektanci mody szukają nieustannie natchnienia w tamtejszych czasach. Czasach, w których triumf święciły rock oraz także muzyka disco.

Co to była za moda?

Moda lat 80 tych w Polsce formowała sylwetkę w kształt trójkąta odwróconego. Noszono kostium jednolite, w których marynarki w ramionach miały poduszki, a proporcje były równoważone ze spódniczkami obcisłymi. Takie były kobiety sukcesu dekady ówczesnej. Były one pewne siebie z bardzo silnym charakterem.

Dziewczyny z sąsiedztwa jednak ubierały się jednak całkiem inaczej. Bowiem nosiły one obszerne swetry, legginsy czy też body bądź tuniki. Całość zawsze była dopełniona kolorową oraz plastikową biżuterią. Stroje sportowe sprawiały wrażenie, jakby właścicieli ich dopiero co opuściły siłownię, a raczej zajęcia aerobicu. Ta właśnie forma ćwiczeń była najpopularniejsza. To na nią damska moda lat osiemdziesiątych się najmocniej inspirowała.

Makijaż oraz fryzury

Sama zasada w latach osiemdziesiątych mówiła o ty, aby się po prostu rzucać w oczy. Wyraziste brwi, trwała na włosach, a do tego ciemne usta. Tak właśnie wyglądały kobiety. Wprawdzie w pracy makijaż mocny był niemal niedopuszczalny, za to po godzinkach nawet nie szokowały powieki w kolorze niebieskim.

Podkreślanie naszej osobowości także należało do zadań fryzury. Natapirowane mocno włosy, pocieniowane na całej długości, wysokie kucyki, krótkie kucyki, styl na chłopaka czy też zadziorne cięcia jak najbardziej tak. Do tego koniecznie w blond wersji. Dzisiaj może to nieco śmieszyć, ale taka była właśnie moda damska lat osiemdziesiątych.

Ikony stylu

Oczywiście w latach osiemdziesiątych największą ikoną mody była oczywiście Madonna. W zasadzie to ona zapoczątkowała na świecie ostry styl rockowy. Dziewczyny coraz chętnie zaczęły nosi ramoneski skórzane, biżuterię z motywami krzyży czy też gorsety. Musimy przyznać, że styl ten powrócił do nas w dzisiejszych czasach. Wiele osób właśnie ubiera się w stylu lat osiemdziesiątych. Osoby tak ubierające się widać, że lubią bawić się modą. Co więcej doskonale wiemy, że osoby te lubią eksperymentować i nie boją się w niektórych przypadkach zaryzykować. Co jak co, ale nie od dzisiaj się używa określenia – kto nie ryzykuje, ten szampana nie pije. Wydaje się to jasne. Dobrze ogląda się na ulicach takie odważne i kolorowe osoby.