Meble łazienkowe – czym się kierować przy wyborze?

Na rynku znaleźć można wiele różnych rodzajów mebli łazienkowych. Klienci sklepów najczęściej kierują się ich wyglądem i ceną, dopiero później funkcjonalnością i jakością wykonania. Z doświadczenia jednak wiadomo, że dobrze dobrane meble posłużą przez wiele lat i staną się główną zaletą aranżacji łazienki.

Z jakich materiałów powinny być meble łazienkowe?

Łazienka stanowi ważny punkt w każdym domu, dlatego wybór odpowiednich mebli powinien być przemyślany. Materiały, z jakich wykonywane są najczęściej szafki i inne akcesoria to drewno i płyta MDF. Szeroki wybór produktów tego typu oferują takie marki, jak np. Oltens. Meble wykonane z takich materiałów charakteryzują się dużą wytrzymałością i odpornością na wilgoć. Stanowią one również doskonałe połączenie ze szkłem i ceramiką, której nie brak w łazienkach. Blaty, szafki i półki wyposażone w metalowe elementy dodatkowo wzmacniają konstrukcję i sprawiają, że szuflady domykają się cicho i delikatnie.

Czy wymiary łazienki mają znaczenie przy wyborze mebli?

Wybór mebli będzie zależał również od tego, jakie wymiary ma łazienka. Warto skupić się na projekcie łazienki, dokładnie ją wymierzyć i iść do sklepu z gotowym planem działania. Dzięki temu wiadomo, na jakiej wielkości meble można sobie pozwolić i czego dokładnie szukać. Szafki pod umywalki standardowo występują w wymiarach 60, 80 i 100 cm. Po bokach należy zostawić ok. 20 cm wolnego miejsca, a przed umywalką co najmniej 60 cm. Dostęp do mebli powinien być swobodny, a elementy tak dopasowane, żeby nie zajmowały dodatkowego miejsca. Lepszym rozwiązaniem przy małej łazience będzie więc wybór mniejszej umywalki i szafek, a w razie potrzeby zamontowanie dodatkowych szafek czy półek wiszących. Aby nie utrudniać dostępu do armatury, w łazience musi zostać tyle miejsca, żeby przemieszczanie było swobodne. Odpowiednie ściągnięcie miar z powierzchni łazienki pozwoli bez problemu rozlokować potrzebne meble i akcesoria w pomieszczeniu.