Są takie choroby, które sprawiają, że nie chcemy nawet wychodzić z domu. Schorzenia, które są widoczne mogą nie tylko odbić się negatywnie na naszym zdrowiu fizycznym, ale również rujnować nasze poczucie wartości.
Taką chorobą jest łuszczyca. Szczególnie, kiedy dotyka najmłodszych powinniśmy zwrócić się szybko po pomoc medyczną, ponieważ dzieci mogą czuć się jeszcze gorzej z tego rodzaju schorzeniem i nie radzić sobie również na poziomie emocjonalnym ze swoim wyglądem.
Czym jest łuszczyca?
Łuszczyca to choroba autoimmunologiczna. To oznacza, że układ odpornościowy chorego zostaje w pewnym sensie oszukany i zwrócony przeciwko samemu sobie. W efekcie naskórek produkowany jest zbyt szybko, co powoduje widoczne pola złuszczonej skóry na naszym ciele. O stanie chorobowym mówimy, gdy tego typu objawy obejmą ponad 10% powierzchni skóry.
Najczęściej choroba ma charakter genetyczny. Jeżeli zatem w naszej rodzinie już ktoś z tym problemem się boryka, warto również znacznie lepiej obserwować swoje ciało. Choroba może być wywoływana również czynnikami środowiskowymi takimi jak stosowanie dużych ilości leków przeciwzapalnych, przebytymi chorobami skóry, stresem. W Polsce zachorowalność sięga aż 3% populacji, co jest wskaźnikiem stosunkowo wysokim. Oznacza to, że łuszczyca jest znacznie powszechniejsza niż wielu z nas się wydaje. Wiele osób dotkniętych tym schorzeniem stara się je jednak ukryć przed światem. Leczenie łuszczycy jest procesem długotrwałym i często przynoszącym powolne skutki. Więcej informajci na temat leczenia znajdziesz na: royalderm.pl.
Typowe objawy łuszczycy
Najbardziej charakterystyczny jest nawarstwiający się punktowo naskórek na naszym ciele. Często zmiany skórne przypominają nieco łuski. Zmiana łuszczycowa zwykle składa się małych grudek, które zlewają się w większe przestrzenie na naszym ciele. Nasilenie i lokalizacja tych symptomów może być bardzo zróżnicowana i zależna jest od wielu czynników. Bardzo istotny jest fakt, że łuszczyca nie jest chorobą zakaźną.
Dostępne metody leczenia łuszczycy
Medycyna na szczęście obecnie nie pozostaje bezradna wobec tej choroby. Lekarz dobiera w zależności od typu i rozległości zmian. Mogą to być na przykład grudki lub chrostki. W celu złagodzenia objawów podawane są leki zewnętrzne na skórę, a czasami również środki doustne. To najczęściej leki złuszczające, hamujące podział komórkowy, leki pochodne witamin D3 oraz A. Stosuje się również lampy ultrafioletowe, antybiotyki. Prawdziwą rewelacją w kolejnych latach mogą się jednak okazać leki biologiczne na łuszczycę, które hamują czynności układu immunologicznego.