Liszaj płaski – co należy o nim wiedzieć?

Liszaj płaski to płaskie, swędzące, purpurowe oraz wieloboczne grudki. Liszaj płaski może zajmować błony śluzowe, skórę, a nawet paznokcie, owłosioną skórę głowy czy też okolice narządów płciowych. Niebezpieczne są szczególnie zmiany w obrębie ustnej jamy, ponieważ doprowadzić nawet mogą do rozwoju raka w ustnej jamie.

Przyczyny liszaja płaskiego

Jeśli chodzi o liszaj płaski to przyczyny tej choroby nie są do końca znane. Przypuszcza się, że na rozwój liszaja płaskiego wpływ mają autoimmunologiczne choroby, kiedy komórki odpornościowego układu atakują swój własny organizm.

Często także pojawia się u osób, u których zdiagnozowano zapalenie wątroby, cukrzycę czy też marskość wątroby. Zmiany bardzo charakterystyczne dla liszaja płaskiego spotyka się także w chorobie przeszczepu przeciwko gospodarzowi. Inne czynniki, które wywołują tę chorobę to: arsen, sole złota, penicylamina, kwas paraaminosalicylowy czy też metylodopy.

Objawy liszaja płaskiego

Objawy liszaja płaskiego są zależne konkretnie od tego, jaką część ciała już zajęła choroba. Jeśli chodzi o skórę, to na pewno zauważymy symetryczne oraz sinoczerwone grudki o wielkości do 3 milimetrów. Mają błyszczącą powierzchnię. Możemy dostrzec na nich niewielkie linie białe, które są nazywane prążkami Wickhama. Rzadziej zaobserwować można bąble oraz pęcherze. Zmian tych może być jedynie kilka, ale może ich być również kilkadziesiąt. Wykwitom towarzyszy bardzo charakterystyczny świąd skóry. Wykwity pojawiają się najczęściej na skórze nadgarstków, na kostkach, w dolnej części pleców czy też na łydkach.

Na owłosionej skórze głowy mogą się pojawić podrażnienia, zaczerwienienia oraz niewielkie grudki. Mogą także pojawić się dosyć cienkie włosy lub ich całkowity brak. W niektórych przypadkach widoczne są również blizny.

W jamie ustnej z kolei możemy spotkać się ze zmianami w postaci siateczki białej zlokalizowanej na stronie wewnętrznej policzków. Często zdarzają się również przypadki, w których liszaj płaski pojawia się na wargach, języku oraz na dziąsłach. Współtowarzyszącymi objawami mogą także być opuchlizna oraz zaczerwienienie. Musimy także wspomnieć o łuszczeniu się błony śluzowej na dziąsłach oraz także owrzodzenia dosyć bolesne, które powoduję uczucie palenia.

Zaś na paznokciach możemy zaobserwować żółtawe oraz podłużne bruzdy, jak i także ubytki na płytce paznokcia. W niektórych przypadkach może nawet dojść do całkowitego zaniku płytki paznokcia.

W przypadku liszaja płaskiego narządów płciowych u kobiet występuje charakterystyczny świąd sromu. Do tego dochodzi pogrubienie skóry tejże okolicy. Występują także grudki białawe.