Liszaj na szyi – co musimy o nim wiedzieć?

Liszaj na szyi jest chorobą skóry o przewlekłym charakterze. Objawia się występowaniem zmian pęcherzykowych, grudkowych czy też barwnikowych na skórze. Przyczyny występowania liszaja do końca nie są znane. Jak się objawia liszaj? Jak go leczyć?

Liszaj – skąd się bierze?

Same przyczyny rozwijania się liszaja nie są znane. Liszaj na szyi ma tak naprawdę bardzo wiele odmian. Niektóre z nich są skutkiem autoimmunologicznych zaburzeń, inne przyjmowania leków, a czasami nawet nie można określić w sposób jednoznaczny źródła choroby. Za czynniki, które sprzyjają pojawianiu się liszajów uznajemy predyspozycje genetyczne stres, zmiany hormonalne czy też choroby wirusowe.

Jak w ogóle wygląda liszaj?

Liszaj tak naprawdę przybiera formę skórnych zmian, które pojawić się mogą na bardzo różnych obszarach skóry, błonach śluzowych czy też na paznokciach. Zmiany, które są typowe dla liszaja różnią się pod względem wyglądu oraz także miejsca występowania. Wszystko jest tak naprawdę zależne od rodzaju choroby. Bardzo typowe są grudki, pęcherze, zgrubienia oraz rogowe. Bardzo różnorodny jest także kolor zmian, który towarzyszy liszajowi. Mogą być one czerwone mlecznobiałe, rdzawe, sine, czerwone czy też nawet pojawiają się także z obwódką złocistą.

Najpopularniejszy – liszaj twardzinowy

Jednym rodzajem liszaja jest liszaj twardziowy. Zajmuje często okolice odbytu oraz narządów płciowych. Przyjmuje on postać poza genitalną oraz jest także obserwowany na karku, tułowiu, barkach, pośladkach czy też udach. Odmiana liszaja ma zapalny charakter oraz występować może na skórze, ale również błonach śluzowych. Może występować zarówno u kobiet, jak i także u mężczyzn. Jednak częściej choroba ta powstaje u płci pięknej.

Do objawów liszaja należą: płaskie plamy, świąd, białawe grudki, bliznowacenie, teleangiektazje, czopy keratynowe oraz objaw Keobnera.

Tak naprawdę to do dnia dzisiejszego wywołuje liszaja. Podejrzewamy, że ma on genetyczne podłoże lub też podłoże autoimmunologiczne, może także powstawać w wyniku infekcji oraz hormonalnych zaburzeń. W leczeniu liszaja z kolei wykorzystywane są silne kremy, maści, iniekcje, retinoidy, terapię hormonalną oraz także inhibitory miejscowe. Stosujemy także inne formy terapii, w tym fototerapię oraz fototerapię PDT (dynamiczną). Stosowane są również chirurgiczne metody.

Oczywiście gdy rozpoznamy u siebie liszaj czy też coś niepokojące powinniśmy się udać do odpowiedniego lekarza. Pomoże nam odpowiednio zdiagnozować chorobę oraz zaproponować stosowne leczenie. Pamiętajmy o tym.