Grzybica pochwy to infekcja intymna, która charakteryzuje się uciążliwym pieczeniem okolic sromu oraz nieprzyjemnymi upławami. Jako że aktywne seksualnie kobiety oraz panie w ciąży zapadają na tę chorobę dość często, warto wiedzieć, jakie leki bez recepty mogą złagodzić dolegliwości.
Na jakie objawy działają leki bez recepty na grzybicę pochwy?
Najpowszechniejszymi objawami, związanymi z zakażeniem grzybiczym pochwy, są: uporczywy świąd, pieczenie podczas oddawania moczu oraz charakterystyczne białe upławy o konsystencji twarogu. W przeciwieństwie do probiotyków, które można stosować pomocniczo w leczeniu choroby (jednak nie likwidują komórek grzybów), leki na grzybicę pochwy bez recepty mają zdolność zwalczania występujących symptomów i zapewnienie osobie chorej komfortu.
Najczęściej stosowaną substancją w lekach bez recepty jest klotrimazol, hamujący syntezę ergosterolu – jednego z głównych składników błony komórkowej grzybów. Gdy go zabraknie, dochodzi do zaburzeń w funkcjonowaniu błony, zwiększenia jej przepuszczalności, a w efekcie i do śmierci komórki, dzięki czemu infekcja grzybicza może zostać pokonana.
Leki bez recepty na infekcję grzybiczą pochwy – rodzaje
Na grzybicę pochwy stosowane są kremy dopochwowe, globulki dopochwowe oraz leki doustne, jednak te ostatnie dostępne są głównie na receptę, a więc muszą być przepisane przez lekarza.
Kremy dopochwowe bez recepty na infekcję grzybiczą pochwy
Wśród kremów dopochwowych, przeznaczonych do leczenia grzybiczego zapalenia pochwy, znajdziemy najczęściej produkty z opisanym we wcześniejszym akapicie klotrimazolem. Kupując taki lek, należy go stosować zgodnie z informacjami dostępnymi na ulotce i zwrócić uwagę, czy jest on przeznaczony do stosowania zewnętrznego, czy wewnętrznego. O ile kremy do stosowania zewnętrznego mogą przynieść ulgę w zakresie świądu i pieczenia, to te stosowane dopochwowo są skuteczniejsze, gdyż trafiają w źródło problemu i dają większą szansę na całkowite zlikwidowanie zakażenia.
Tabletki i globulki dopochwowe bez recepty na grzybicę pochwy
W formie globulek dostępne są zarówno probiotyki, których zadaniem jest uzupełnienie pałeczek kwasu mlekowego we florze bakteryjnej pochwy, jak i leki z substancją przeciwgrzybiczą. W globulkach najczęściej stosowany jest kwas borny, fentikonazol lub wspomniany już klotrimazol. Jeśli chodzi o leki bez recepty na grzybicę pochwy, ciekawą opcją jest globulka dopochwowa Canesten z klotrimazolem, która stanowi wygodny w aplikacji lek jednodawkowy.
Grzybica pochwy – kiedy do lekarza?
Przyczyn grzybicy pochwy może być wiele. Najczęściej są to zmiany hormonalne, uszkodzenie flory bakteryjnej w wyniku antybiotykoterapii lub złej diety czy źle prowadzona higiena intymna. Dzięki lekom bez recepty grzybicę coraz łatwiej można wyleczyć w domu, jednak jeżeli problem nawraca lub dolegliwości nie ustępują pomimo leczenia, konieczna będzie wizyta u ginekologa, który przeprowadzi odpowiednie badanie. Specjalista może także zapisać leki dostępne na receptę, w tym tabletki doustne.