Leczenie endometriozy – małoinwazyjne, zachowawcze i radykalne techniki operacyjne

Jest chorobą przewlekłą, powoduje dolegliwości bólowe, pogarsza jakość życia kobiet. Mowa o endometriozie, schorzeniu, które u części pacjentek jest przyczyną niepłodności. Podjęcie leczenia pozwala zmniejszyć ryzyko powikłań, usunąć przyczynę przewlekłego bólu, a także zwiększyć szansę na poczęcie dziecka. Jakie są opcje dostępnego leczenia? Na pierwszy plan wysuwa się leczenie chirurgiczne. Na pytania jakie są dostępne techniki leczenia chirurgicznego i dla kogo są one przeznaczone odpowiadamy poniżej.

Dla kogo jest zabieg operacyjnego leczenia endometriozy?

Leczenie operacyjne endometriozy rekomendowane jest kobietom:

  • u których występują uporczywe objawy w postaci dolegliwości bólowych, nieustępujące po podaniu leków,
  • mającymproblemy z zajściem w ciążę,
  • u których zdiagnozowano torbiele endometrialne na jednym lub obu jajnikach o średnicy większej niż 3 cm,
  • u których zdiagnozowano endometriozę głęboko naciekającą.

Na czym polega zachowawcze a na czym radykalne operacyjne leczenie endometriozy?

Leczenie zabiegowe możemy podzielić na zachowawcze lub radykalne. W metodzie zachowawczej, dedykowanej dla  kobiet, które mają problem z płodnością oraz u tych planujących ciążę usuwa się jedynie ogniska endometriozy oraz ewentualne zrosty, aby przywrócić prawidłową funkcję jajników i narządów układu rozrodczego. Chirurg upewnia się, że ognisko zapalne endometriozy zostało usunięte tak, aby zapobiec powikłaniom czy nawrotom choroby w przyszłości. Metoda radykalna, w przypadku pacjentek ze zdiagnozowaną endometriozą głęboko naciekającą polega na usunięciu ognisk endometriozy wraz z tkankami lub narządami objętymi procesem chorobowym (np. ściany pęcherza moczowego, moczowodów, jelita grubego, naczyń krwionośnych W ramach radykalnego leczenia wykonuje się także wycięcie całej macicy wraz z jajnikami. Wywołuje się w ten sposób menopauzę chirurgiczną. Postępuje się tak, w sytuacji, gdy kobieta nie planuje już zachodzić w ciążę, leczenie farmakologiczne lub leczenie zachowawcze, czyli usunięcie samego ogniska choroby zawiodły i nie dały skutecznych rezultatów.

Małoinwazyjne techniki operacyjne wykorzystywane w operacyjnym leczeniu endometriozy

Leczenie operacyjne endometriozy wymaga zachowania ogromnej precyzji, szczególnie w sytuacjach, kiedy mamy do czynienia z endometriozą głęboko naciekającą. W tym przypadku proces chorobowy rozprzestrzenia się na okoliczne narządy np. pęcherz moczowy czy jelito grube, a także naczynia krwionośne i należy usunąć nie tylko ognisko choroby, ale także fragment naciekanej struktury. W bardziej drastycznych przypadkach zachodzi potrzeba usunięcia całego narządu np. jajnika, macicy czy jajowodu. Operacyjne leczenie endometriozy może być nawet trudniejszy niż w przypadkach niektórych  chorób onkologicznych. Dlatego też leczenie chirurgiczne powinno byś przeprowadzane przez doświadczonych specjalistów i odbywać się w specjalistycznych ośrodkach z odpowiednim wyposażeniem w postaci laparoskopów lub robota da Vinci Użycie tych narzędzi zapewnia większą dokładność zabiegu i zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań.

Robot da Vinci to urządzenie, które coraz częściej stosowane w leczeniu endometriozy, szczególnie jej postaci głęboko naciekającej. Robot posiada zminiaturyzowane narzędzia chirurgiczne, dzięki którym można wykonywać bardziej precyzyjne cięcia  oraz dostać się do miejsc trudno dostępnych. Ponadto za pomocą robota da Vinci chirurg może obserwować pole operacyjne w dziesięciokrotnym powiększeniu. Wykorzystanie robota chirurgicznego maksymalizuje szanse usunięcia wszystkich zmienionych przez endemetriozę tkanek, ale również  umożliwia zachowanie  i oszczędzenie nerwów np. tych zaopatrujących pęcherz, co przekłada się na lepszą jakość życia pacjentek po zabiegu.