Leczenie atopowego zapalenia skóry

Atopowe zapalenie skóry (AZS), nazywane również egzemą jest przewlekłą chorobą zapalną skóry, której źródło leży między innymi w genach pacjenta. Atopia uważana jest za chorobę cywilizacyjną, ponieważ obecnie cierpi na nią prawdopodobnie aż 1/3 populacji. Charakterystyczną cechą choroby są: silny świąd skóry oraz wysypka. W jaki sposób radzić sobie z AZS i jak go leczyć? Zachęcamy do przeczytania artykułu.

Atopowe zapalenie skóry – co to?

Skóra człowieka stanowi barierę, która chroni organizm ludzki przed niekorzystnym oddziaływaniem zarazków, alergenów i innych związków. Warto wiedzieć, że u niektórych, nadwrażliwych osób w momencie kontaktu z alergenami dochodzi do stanu zapalnego skóry. Stan ten nazywa się wypryskiem atopowym, czyli inaczej atopowym zapaleniem skóry. AZS jest typową chorobą alergiczną, zaczyna się zwykle we wczesnym dzieciństwie, niekiedy dotyka również osoby dorosłe.

W przypadku występowania AZS w organizmie człowieka podwyższa się poziom immunoglobuliny E.

Atopowe zapalenie skóry – przyczyny

Przyczyny tego schorzenia nie zostały w pełni poznane. Uważa się, że kilka genów może być zaangażowanych w rozwój tej choroby. Na atopowe zapalenie skóry mogą mieć również wpływ czynniki środowiskowe, immunologiczne czy współistniejące defekty bariery skórnej. Osoby zmagające się z AZS bardzo często są alergikami uczulonymi na pyłki lub pokarmy.

Jakie są objawy atopowego zapalenia skóry?

Objawy AZS są charakterystyczne, bardzo często widoczne oraz nieprzyjemne. Na ciele pojawia się zwykle wysypka w postaci grudek z sączącą się ropą i rumień. Skóra bardzo mocno się przesusza oraz swędzi. Warto wiedzieć również, że nie magazynuje ona wody, dlatego osoby cierpiące na AZS powinny stale się nawadniać. Niestety, czynnik ten wpływa również na walkę z tą chorobą, jest ona przez to dosyć długotrwała i często trudna.

Do symptomów AZS można również zaliczyć:

  • suchość skóry,
  • uczucie swędzenia podczas pocenia się,
  • rogowacenie przymieszkowe,
  • zwiększoną podatność na zakażenia gronkowcem,
  • rumień na twarzy,
  • objawy alergii, nietolerancja pokarmowa.

Diagnostyka AZS

AZS diagnozuje się na podstawie obrazu klinicznego. Spore grono dermatologów decyduje się także na zlecenie badań poziomu ogólnego i specyficznego IgE oraz testów skórnych i płatkowych.

Leczenie atopowego zapalenia skóry

Leczenie atopowego zapalenia skóry jest długotrwałe. Wymaga cierpliwości oraz dyscypliny od chorego. Przede wszystkim należy pamiętać o przywróceniu szczelności skórze oraz zwalczaniu jej nadmiernej suchości. W tym celu warto używać specjalnych preparatów przeznaczonych dla skóry atopowej. Są to balsamy i kremy natłuszczające. Kosmetyki te należy delikatnie wklepywać w skórę i unikać intensywnego wsmarowywania.

Ponadto, należy także powstrzymywać się przed drapaniem skóry, które powoduje dalsze jej uszkodzenie. W przypadku dużych zmian skórnych, które są mocno swędzące, pomagają bardzo często okłady z wilgotnej gazy.

Atopowe zapalenie skóry leczy się różnorodnymi maściami, kremami, żelami stosowanymi miejscowo na skórę, a także niekiedy antybiotykami, lekami grzybobójczymi, czy antyhistaminowymi.

Gdzie kupić leki na AZS?

Jeśli szukasz sprawdzonej apteki, w której nabędziesz wszystkie potrzebne leki na AZS, warto zdecydować się na zakupy w aptece WAWA. W ofercie znajdziesz leki glikokortykosteroidowe, powszechnie stosowane przy AZS, maści, żele antybakteryjne i antygrzybicze, tabletki przeciwwirusowe, przeciwalergiczne i wiele innych. Ponadto, w aptece WAWA dostępne są również różnorodne preparaty natłuszczające polecane przy AZS.

Atopowe zapalenie skóry jest bardzo często chorobą przewlekłą, której przyczyny nie są w pełni znane. Dolegliwość ta wiąże się jednak z między innymi zaburzeniami immunologicznymi oraz genetycznymi. Osoby chorujące na AZS zmagają się, np. z uporczywym świądem oraz egzemą. AZS leczy się poprzez stosowanie środków podawanych miejscowo na skórę. W niektórych wypadkach można używać też leków przeciwgrzybiczych, przeciwwirusowych, antyhistaminowych. Należy również odpowiednio natłuszczać skórę polecanymi kosmetykami. Wszystkie produkty, które pomogą Ci walczyć z AZS, znajdziesz w szerokiej ofercie apteki WAWA.