Łamańce językowe – wykorzystaj je do zabawy z dziećmi i nie tylko

A cartoon man with his tongue tied.

Jak Ci się wydaje – czy język polski jest prosty? Jak najbardziej tak, ale każdy z języków posiada pewne zwroty i słowa, które nawet dla Polaków rodowitych są czasami niemożliwe do wypowiedzenia. Są to tak zwane łamańce językowe. Za moment powiemy sobie o nich nieco więcej.

Przechwałki przez cudzoziemcami

Wiele razy możemy się spotkać z Polakami niezbyt kulturalnymi, którzy na spotkaniu z cudzoziemcami nabierają ochoty pochwalenia się tym, jaki język nasz jest trudny. Najczęściej tacy Polacy powtarzają pewne zdania bez wielkiego sensu i skupiają się jedynie na samej trudności wymowy. Cudzoziemiec dosłownie „łamie” język, a Polacy cieszą się i śmieją bez końca. Zdecydowanie tego typu zabawy z łamańcami językowymi nie pochwalamy.

Łamańce językowe mogą jednak się okazać genialnym wręcz pomysłem na słowną zabawę. Sprawdzają się w zasadzie na każdą okazją. Świetnie mogą się sprawdzić, gdy nudzi się nam oraz naszym dzieciom podczas długiej podróży. Musimy możliwie jak najwyraźniej oraz także jak najszybciej wypowiedzieć łamańce językowe o różnym stopniu trudności.

Nie bagatelizujmy tego

Musimy mieć na względzie, że dobra dykcja oraz prawidłowa wymowa są umiejętnościami często bagatelizowanymi. Mówienie staranne, płynne oraz wyraźne są prawdziwą sztuką. Bez dwóch zdań nikt z nas nie lubi sytuacji, gdy musimy rozszyfrować słowa, które są wypowiadane przez swojego rozmówce. Warto, aby każdy z nas zmierzyć się czasami z językowymi łamańcami. Naprawdę są to ćwiczenia na możliwie najlepszą dykcję.

Łamańce językowe to takie zdanie, które mają nam z samego założenia połamać języka. Oczywiście jest to połamanie przenośne. Są to po prostu zdania bardzo trudne do wymówienia. Łamańce językowe występują zarówno w języku polski, języku niemieckim, jak i także w języku angielskim.

Jeśli będziemy czytać na głos systematycznie tego typu łamańce, to na pewno poprawimy znacznie swoją dykcję. Do takich ćwiczeń idealnie się nadają teksty, w których jest bardzo dużo wyrazów trudnych do wymówienia. Warto taki tekst przeczytać kilka razy.  W pierwszej kolejności robimy to powoli, a później znacznie szybciej. Za każdym razem powinniśmy się jednak starać, aby wszystkie głoski wymawiać w sposób staranny oraz wyraźny. Niejeden z nas zapewne się wyłoży, gdy spróbujemy je wypowiedzieć pierwszy raz. Przekonajmy się o tym sami. Życzymy powodzenia oraz miłej zabawy całą rodziną. Śmiechu będzie naprawdę co nie miara. Liczne inspiracje na pewno znajdziemy w sieci. Będziemy zdziwieni jak wiele łamańców znajduje się w naszym kochanym języku.