Kwiaty które nie potrzebują światła

Twoje mieszkanie jest mało słoneczne? A może szukasz rośliny do pomieszczenia, w którym nie ma okna? Poznaj kwiaty które nie potrzebują światła i przetrwają nawet w najciemniejszych miejscach.

Kwiaty które nie potrzebują światła

Kwiaty dzielą się na takie, które do pełnego wzrostu potrzebują dużej ilości słońca, oraz na te, którym nie przeszkadza stanowisko zacienione. Ta druga grupa to najczęściej gatunki, które wywodzą się z egzotycznych lasów tropikalnych, gdzie piętrowość roślinnego ukształtowania przestrzeni umożliwia przystosowywanie się roślinom do życia w całkowitym zacienieniu.

Oto rośliny, które nie potrzebują światła, o nietypowych, bardzo pięknych liściach i niewielkich wymaganiach pielęgnacyjnych:

Difenbachia – to roślina, która najlepiej czuje się w pomieszczeniach ciepłych i dość ciemnych. Ma grube i mięsiste liście, które zwykle są zielone, a czasami pojawiają się na nich żółte lub zielone plamki. Difenbachię umieszcza się zwykle jako główną dekorację parapetów oraz stolików. Roślina lubi wilgoć, dlatego w okresie wegetacji należy ją obficie podlewać. Osiąga wysokość do 150 cm.

Aspidistra wyniosła (potoczna nazwa „żelazny liść”) – roślina pochodzi z Azji, gdzie porasta suche zarośla. Jest odporna na przesuszenie, złe oświetlenie, kurz i częste zmiany temperatury. Aspidistra wyniosła tworzy rozety ciemnych, wydłużonych liści, wyrastających z podziemnego kłącza. Charakteryzuje się powolnym wzrostem. Preferuje miejsca ciemne i chłodne, a także ciasne doniczki dlatego nie powinno się jej zbyt często przesadzać. Roślinie szkodzi silne nasłonecznienie – na liściach tworzą się wówczas jasne przebarwienia.

Łosie rogi – to kwiat z rodziny paproci, który pochodzi z Australii oraz Nowej Gwinei. Jego liście przypominają rogi łosia, co nadaje mu niezwykle ciekawego wyglądu. Roślina preferuje stanowiska, na których zapewnimy jej zarówno wysoką temperaturę, jak i odpowiedni stopień wilgoci.

Monstera – to roślina tworzy wysokie pnącze, które może dorastać do nawet 20 m. Ma bardzo okazałe liście, które zajmują wiele miejsca. Decydując się na to pnącze, powinno się zorganizować kwiatu sporo wolnej przestrzeni. Monstera bardzo dobrze czuje się w ciemnym kącie pokoju.Skrzydłokwiat – ma białe kwiaty i piękne, duże liście, które wyrastają na długich i sztywnych ogonkach. W przypadku tej rośliny nie można dopuścić do jej kontaktu z domowymi zwierzętami, ponieważ zawiera ona w swoich łodygach substancje trujące.

Zamiokulkas zamiolistny — to łatwa w uprawie roślina doniczkowa, która nie wymaga dużego zaangażowania z naszej strony. Ważnym elementem pielęgnacji zamiokulkasa jest nabłyszczanie liści, dzięki czemu zapobiegamy nadmiernej utracie wody i ograniczamy osadzanie kurzu, jednocześnie podkreślając walory dekoracyjne rośliny. Jest to jeden z najlepszych gatunków kwiatów doniczkowych, które nie potrzebują dużo światła. Może stać daleko od okna, w kątach pokoi, oraz w miejscach pozbawionych światła słonecznego na stałe.

Rypsalis, patyczak — to sukulent, który pochodzi z obszaru obu Ameryk oraz Wysp Kanaryjskich. Tworzy płożące się kępy, wałeczkowatych, zielonych pędów, które zależnie od odmiany są nagie lub porośnięte sztywnymi włoskami. Ładnie prezentuje się pojedynczo, jak również jako element kompozycji. Rypsalis jest niewymagającą rośliną doniczkową, która lubi cień, a także znosi klimatyzację i okresowy niedostatek wody.