Nie da się ukryć, że dynia jest bardzo popularnym warzywem. Szczególną popularnością cieszy się jesienią. W połączeniu z imbirem rozgrzewa doskonale w chłodne wieczory. Jak można dynię wykorzystać w kuchni? Możemy z niej przyrządzić krem pikantny z dodatkiem czyli czy też słodkie ciasto. Możliwości jest cała masa. Kwestia smaku dynia nam w tym pomoże.
Co jest dobrego w dyni?
Czy wiesz, że dynia jest jednym z najstarszych warzyw, które są uprawiane przez człowieka? Chociaż obecnie jest uprawiana głównie w Peru oraz w Meksyku, to w naszej polskiej kuchni wcale nie jest specjalnie mniej popularna.
Dynia należy do produktów niskokalorycznych oraz lekkostrawnych. Zawiera niedużą ilość makroskładników jak tłuszcze, białka czy też węglowodany. Przy czym zasługuje na uwagę jej zawartość składników mineralnych oraz witamin, która sprawia, że polecić można ją absolutnie każdemu. Dynia to także świetne źródło witaminy z grupy B, fosforu, magnezu, potasy, wapnia, żelaza oraz witaminy A, E oraz C.
Jak można w kuchni wykorzystać dynię?
Jeśli sięgniemy po kwestia smaku dynia to będziemy w szoku. Możliwości jej wykorzystania w naszej kuchni jest naprawdę sporo. Możemy zarówno sięgnąć po jej nasiona, jak i także po jej miąższ. Miąższ spotkamy głównie w sklepach pod postacią składników dań, przecierów oraz także soczków dla dzieci. Z uwagi na wielkość oraz niewygodę pozorną obróbki, wykorzystujemy rzadko to warzywo w naszym domu. Z miąższu dyni zrobić można marynaty, dżemy, miąższ kandyzowany, mrożonki czy też nawet sok. Z uwagi na to, że miąższ jest mało słodki oraz także bogaty w wodę ma szerokie zastosowanie. Wnętrze dyni jest produktem idealnym na przygotowanie dżemu, a poza tym łączyć go możemy z większością znanych warzyw oraz owoców. Dzięki temu uda się podkreślić ich smak. Bardzo ciekawe jest również suszenie miąższu z dyni. Możemy dzięki temu przedłużyć jej trwałość, a taki susz będzie idealny jako przekąski prażone.
Całkiem nowym kierunkiem wykorzystania w kuchni dyni jest jej stosowanie jako barwnika tak zwanego karotenowego. Na tenże moment głównie w spożywczym przemyśle, ale jeśli wykonuje ktoś w domu piekarnicze produkty, wyroby żelowane, makarony, a nawet mleczne produkty, warto się zainteresować także dodatkiem dyni dla samego zabarwienia.
Możliwości jest naprawdę sporo. Doceńmy to i nie bójmy się eksperymentować z dynią. Nie jest trudna w użyciu w kuchni. Musimy się jednak przekonać do niego i uda się nam naprawdę wyczarować wręcz genialne potrawy, do których będziemy regularnie wracać.