Komora normobaryczna – czyli jak to działa?

O komorach normobarycznych słyszy się ostatnio coraz więcej. Najczęściej w kontekście walorów zdrowotnych. Czym jest komora normobaryczna, jak działa i jaki ma wpływ na organizm człowieka?

Czym jest komora normobaryczna i jak działa?

Mówiąc o komorze normobarycznej należy mieć na myśli specjalne urządzenie, wykorzystywane do przeprowadzania sesji tlenowych. „Komora jest dużym urządzeniem, w którym bez problemu zmieścić może się kilkanaście osób. Często mówi się o niej, jak o kapsule ciśnieniowej, ze względu na specyficzny klimat panujący w jej wnętrzu” – dowiadujemy się od firmy Ekonstal.

Pod względem budowy są to dwa pomieszczenia – przejściowe i docelowe. Tam, gdzie wykonywane są zabiegi tlenowe, ciśnienie atmosferyczne jest wyższe niż to panujące na ziemi i wynosi ok. 1500 hPa. W śluzie, czyli pomieszczeniu przejściowym, przeprowadzana jest kompresja (przy wchodzeniu do komory) i dekompresja (przy wychodzeniu z komory) czyli proces podnoszenia ciśnienia lub jego obniżania. Zmieniony jest także skład powietrza – jest w nim więcej tlenu (ok. 40%) oraz dwutlenku węgla (od 0,5% do 2%) niż w powietrzu atmosferycznym, którym normalnie oddychamy. Wbrew pozorom dwutlenek węgla jest bardzo ważny, bo występujący w odpowiednim stężeniu wspomaga organizm człowieka w procesie przyswajania tlenu. Zmiany dotyczą także wodoru, doskonałego antyoksydantu, którego jest znacząco więcej, bo ok. 0,5%. Warunki tlenowo – ciśnieniowe wewnątrz komory zbliżone są do takich, które powszechnie uznawane są za warunki optymalne dla zdrowia i dobrej kondycji człowieka.

Komora normobaryczna – dla zdrowia i urody!

Przebywanie w komorze normobarycznej niesie ze sobą wiele korzyści, zarówno dla zdrowia, jak i urody. Prowadzone badania dowodzą, że na Ziemi nie ma obecnie optymalnych warunków, w których organizm człowieka mógłby funkcjonować. Przy ciśnieniu rzędu 1500 hPa poszczególne komórki regenerują się znacznie szybciej, a do tego zwiększa się ilość komórek macierzystych, które są niezbędne m.in. dla odbudowy tkanek i narządów wewnętrznych.

Optymalne dla organizmu warunki atmosfery sprawiają, że ciało i umysł człowieka zaczynają funkcjonować o wiele sprawniej. Właściwie dotlenione komórki przekładają się na lepszą kondycję fizyczną, a także sprawność intelektualną. Wyraźnie obserwowany jest także pozytywny wpływ na zdrowie. Nie bez znaczenia jest też kwestia urody – więcej komórek macierzystych, to wyższa zdolność regeneracji skóry, ale również wszystkich tkanek i narządów. Warunki panujące w komorze normobarycznej zalecane są osobom po przebytych chorobach, w celu przyspieszenia rekonwalescencji.

Komora normobaryczna – profilaktyka i relaks

Z zabiegu w komorze normobarycznej skorzystać mogą również osoby, które są całkowicie zdrowe. Właściwe dotlenienie tkanek pozwala cieszyć się doskonała kondycją i zdrowiem, wspiera organizm, ale także bardzo dobrze sprawdzi się jako skuteczna metoda walki ze zmęczeniem. Warunki panujące w komorze z całą pewnością sprzyjają odprężeniu. Nic dziwnego, że są doskonałym uzupełnieniem dla klasycznych zabiegów odmładzających. Korzystanie z komory normobarycznej to rewelacyjny sposób, aby jak najdłużej cieszyć się doskonałym zdrowiem, kondycją i urodą.