Kołdra na lato – jaką wybrać?

para młodych ludzi śpiąca w łóżku

Nie każdy wie, że nawet najlepszej jakości kołdra przeznaczona jest na konkretną porę roku – oczywiście istnieją kołdry całoroczne, ale stanowią one kompromis pomiędzy kołdrami przeznaczonymi na lato i tymi na zimę. To oznacza, że mogą się sprawdzić, pod warunkiem jednak, że nie masz szczególnie wygórowanych oczekiwań. Co, jednak jeśli oczekujesz produktu, który Cię naprawdę zadowoli? Wybierz kołdrę przeznaczoną do używania w określonych warunkach – jak więc wybrać kołdrę na lato? Oto krótki poradnik.

Jaka powinna być kołdra na lato?

Od kołdry przeznaczonej do użytku latem oczekujemy spełniania kilku istotnych warunków. Dlaczego? To wynika ze sposobu, w jakich funkcjonuje i zachowuje się ludzkie ciało – gdy noc jest gorąca, oczekujemy, że kołdra lekko nas otuli, ale nie będzie przesadnie ogrzewała. Zbyt gruba i ciężka sprawi, że będziemy się wybudzali ze snu, wiercili niespokojnie w łóżku, odkrywali i nakrywali na przemian, i oczywiście – będziemy się nadmiernie pocić. Po tak spędzonej nocy będziemy zmęczeni i rozdrażnieni, a nie wypoczęci i pełni energii.

Czy lepszym wyborem będzie więc kołdra puchowa czy syntetyczna? Czym się kierować wybierając ją? Jaka powinna być dobra kołdra na lato? Oto warunki, które powinna spełniać:

  • niska waga – kołdra letnia powinna być lekka i możliwie cienka,
  • przewiewność – czyli zdolność do zachowania jak największego przepływu powietrza. Zapobiega ona przegrzewaniu się w nocy, osoby śpiącej pod kołdrą. Z przewiewnością zawiązana jest także zdolność do odparowywania wilgoci – każdy w czasie snu poci się w mniejszym lub większym stopniu. Ta wilgoć powinna zostać przez kołdrę odprowadzona na zewnątrz, co zapobiegnie rozwijaniu się w niej grzybów, bakterii i pleśni – taka kołdra jest nie tylko komfortowa, ale również higieniczna i bezpieczna.  

Jaki rodzaj wypełnienia kołdry sprawdzi się latem?

Za zachowanie optymalnych właściwości kołdry odpowiadają jej wypełnienie i tkanina zewnętrzna utrzymująca wypełnienie w całości. W okresie letnim wypełnienie naszej kołdry powinno być inne niż zimą – lekkie i przewiewne. Te warunki najlepiej spełniają wysokiej jakości kołdry z puchu gęsiego.

Kołdra z wypełnieniem z pierza gęsiego

Być może zaskakujące jest dla Ciebie, że polecamy na lato kołdry z puchu gęsiego – puch kojarzy się nam zwykle z kołdrą grubą i ciepłą. Ale istnieją też modele przeznaczone na lato, które o tej porze roku sprawdzają się doskonale. Puch jest materiałem w 100% naturalnym, lekkim i przewiewnym. Idealnie więc nadaje się nie tylko do wyrobu letnich kołder, ale też poduszek https://www.kingofcotton.pl/sypialnia/poduszki-puchowe.

poduszki i kołdra leżące na łóżku

Do największych zalet kołder i poduszek z naturalnego puchu gęsiego należą ich zdolności termoregulacyjne – kołdra dopasowuje się do temperatury ciała osoby leżącej pod nią. Zapewnia też optymalny przepływ powietrza, nie trzeba więc obawiać się przegrzania. Dodatkowo, wbrew obiegowym opiniom, można je prać samodzielnie – trzeba tylko starannie przestrzegać instrukcji producenta, aby nie uszkodzić delikatnego puchowego wypełnienia.

Warto również zwrócić uwagę na rodzaj pokrycia – warto kupować kołdry puchowe z naturalnym pokryciem bawełnianym (satyna, batyst), bambusowym lub jedwabnym.

Kołdra syntetyczna

Włókno poliestrowe to dobre rozwiązanie dla alergika – nie rozwijają się w niej roztocza kurzu domowego. Można też ją wielokrotnie prać. Dobrej jakości kołdra z wypełnieniem z poliestru nie spowoduje przegrzania i nie wywoła nadmiernej potliwości nocą, z pewnością więc dobrze się pod nią wyśpisz.

Podsumowanie

Teraz już wiesz, na jakie cechy kołdry zwracać uwagę i jak wybrać najlepszą kołdrę na porę letnią. Pamiętaj, że Twój zdrowy i komfortowy sen jest warunkiem dobrego, efektywnego sposobu funkcjonowania w ciągu dnia – nie warto więc na nim oszczędzać.

Artyku Sponsorowany