Kolczyki z angielskim zapięciem – co warto o nich wiedzieć?

Wiele kobiet, wybierając biżuterię, kieruje się przede wszystkim względami estetycznymi. Główną rolę często odgrywa rodzaj kruszcu – do najpopularniejszych zaliczają się oczywiście złoto, srebro oraz platyna. Nie bez znaczenia jest również wzór. Niektóre panie skłaniają się ku projektom minimalistycznym, podczas gdy inne preferują bogato zdobione, przykuwające wzrok motywy. Szukać można też wyrobów ozdobionych kamieniami szlachetnymi, które stanowić będą ciekawy akcent kolorystyczny w stylizacji. Jednak podejmując decyzję o zakupie, warto mieć na uwadze również detale. Szczególnie ważne jest to w przypadku kolczyków, różniących się często między sobą rodzajem zapięcia. Jednym z najpopularniejszych jest typ zwany zapięciem angielskim.

Najpopularniejsze rodzaje mocowań

Elegancki wygląd i staranne wykonanie to z pewnością cechy wyróżniające idealne kolczyki. Jednak niemniej istotny dla właścicielki powinien być komfort noszenia. Zbyt ciężkie, raniące uszy czy zsuwające się ozdoby potrafią zrujnować niejeden wieczór. Dlatego ważne jest, by wybierać kolczyki nie tylko wykonane z wysokiej jakości materiałów (co pomoże zapobiec nieprzyjemnym niespodziankom, takim jak alergie czy ropiejące ranki), ale charakteryzujące się wygodnym i łatwym w użyciu zapięciem. Do najczęściej spotykanych należą wkrętki (zwane również sztyftami), zatrzaski, zapięcia przeciągane, a także bigle. Wśród tych ostatnich wyróżnia się natomiast trzy typy: bigle otwarte, zamknięte oraz angielskie. Ten rodzaj zapięcia doskonale sprawdza się w przypadku wiszących kolczyków, ponieważ jest trwały i odporny na uszkodzenia, a zarazem niezwykle bezpieczny. Dzięki temu ryzyko, że kolczyk – samoistnie lub na skutek zahaczenia o coś – wypadnie i zginie, jest naprawdę znikome. Szczególnie popularne wśród pań są zwłaszcza kolczyki z angielskim zapięciem – ze strony https://bizuteriaszyk.pl/kolczyki/angielskie/. Klasyczne i stylowe modele prezentują się niezwykle elegancko, a zarazem są komfortowe w codziennym użytkowaniu.

Klasyczne bigle angielskie – jak działa mechanizm zapięcia?

Bigle otwarte są niezwykle łatwe w zakładaniu, jednak ich wadą może być fakt, że dosyć łatwo jest je przez nieuwagę zgubić. Zapięcie bowiem składa się z wygiętego sztyftu, pozbawione jest jednak elementu zabezpieczającego końcówkę przed wypadnięciem. Sprawia to, że w czasie ruchu ozdoba może wyślizgnąć się z ucha i przepaść. Bigle zamknięte uważane są za wariant nieco bardziej bezpieczny, ponieważ sztyft przekładny jest przez haczyk, który stanowi dodatkowe zabezpieczenie przed zgubieniem kolczyka. Zapięcie typu angielskiego jest natomiast uważane za najpraktyczniejsze, a przy tym za najbardziej klasyczne. Składa się ze sztyftu przechodzącego przez dziurkę w uchu, który następnie blokowany jest za pomocą ruchomego zawiasu, zamykającego końcówkę. Dzięki temu kolczyki z angielskim zapięciem niezwykle trudno jest zgubić. Zazwyczaj zatrzaśnięciu klapki towarzyszy charakterystyczne kliknięcie, będące sygnałem, że mechanizm został poprawnie zamknięty. By zdjąć kolczyk, wystarczy odgiąć zawias. Paniom nieprzyzwyczajonym do tego typu zapięć zdejmowanie ozdób może na początku nastręczać trochę trudności, jednak dobrą wiadomością jest fakt, że wystarczy nieco poćwiczyć, by nabrać wprawy.

Ciekawostki o zapięciu angielskim

Ciekawostką dla wielu pań może być fakt, że również wśród bigli typu angielskiego wyróżnić można kilka wersji zapięcia. Jednym z nich jest model klasyczny – zapięcie na zatrzask, w którym końcówka umieszczana jest w specjalnej szczelinie. Innym charakterystycznym wariantem jest lira, gdzie sztyft wpina się rowek znajdujący się na klapce kolczyka. Sprawia to, że cały mechanizm znajduje się za uchem, a z przodu widoczna jest jedynie ozdobna część biżuterii. Kolejną wartą zapamiętania informacją może być fakt, że kolczyki z angielskim zapięciem bardzo dobrze prezentują się na drobnym, przyrośniętym płatku ucha. Zapięcie angielskie używane jest najczęściej jako wykończenie modeli wiszących, często zdobionych drogocennymi kamieniami – dzieje się tak dlatego, że ten typ mocowania jest uważany przez specjalistów za najbezpieczniejszy.

Klasyczne i trwałe modele

Wybierając idealne kolczyki, poza wzorem i rodzajem materiału, z którego zostały wykonane, warto zwrócić również uwagę na rodzaj zapięcia. Może mieć ono kluczowe znaczenie nie tylko dla prezencji kolczyka, nie bez znaczenia są również względy praktyczne. Modele z zapięciem typu angielskiego są niezwykle eleganckie, a przy tym bezpieczne i łatwe w użyciu.