Manuela Gretkowska to bardzo znana powieściopisarka, scenarzystka, eseistka oraz felietonistka. Urodziła się w Łodzi w 1964 roku.
Początki kariery Manueli Gretkowskiej
Manuela Gretkowska ukończyła na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie filozofię. W 1988 roku wyjechała z Polski i zaczęła studiować w Paryżu antropologię średniowiecza. Swój debiut prozą miała w roku 1990 o tytule „My zdies emigranty”.
Chociaż w jej pierwszej książce pobrzmiewały polityczne tony, to nigdy nie była polityczną emigrantką. Raczej uważa się za obywatelkę świata, która jeśli tylko chce może tworzyć oraz żyć niemal wszędzie. Na początku dziewięćdziesięciu lat powróciła do Polski oraz pracowała w redakcji polskiej pisma „Elle”. Z kolei w roku 1997 wyjechała na północ Europy – do Szwecji.
Listy bestsellerów
Książki Manueli Gretkowskiej znajdują się oczywiście na światowych listach bestsellerów oraz są komentowane szeroko, budząc emocje gorące. Jej proza określa jest jako feministyczne, postmodernistyczna, skandalizująca czy też metafizyczna. Jej proza oczywiście znalazła sobie bardzo szerokie oraz zróżnicowane grono czytelników. Jej pierwsze książki opowiadają o miłości, Paryżu oraz bohaterce, który przypomina bardzo autorkę. Ich fabuła ledwo zarysowana przeplata się esejem, ironicznym komentarzem, reportażem czy też groteską.
W roku 1998 ukazał się zbiór w formie tradycyjnej oraz problemowo intrygujących opowiadać o tytule „Namiętnik”. To się składa z pięciu utworów oraz opowiada o potrzebie oraz poszukiwaniu własnej miłości. „Światowidz” z roku 1998 to zbiór opowieści z podróży. Eseje o buddyzmie, Nepalu oraz Indiach odzwierciedlają widzenie świata przez samą autorkę. We wszystkie te rozdziały jest wpisane europejskie widzenie. Kolejne wyprawy to tylko pretekst do rozwiązań kulturowych oraz filozoficznych.
Autorka w swoim utworach poszukuje odpowiedzi. Nie boi się zadawać wielu pytań. Z bardzo dużym zainteresowanie przyjęto książkę pod tytułem „Polska”. Tytułowa Polka to tak naprawdę imię córeczki, której oczekuje narratorko-bohaterka przyjścia na świat. Czytelnikom nie umknął sam motyw. Jej książka to hymn na cześć macierzyństwa. Naprawdę dała wiele dobrego wielu kobietom. W roku 2002 książka „Polka” nominowana została do Literackiej Nagrody Nike.
Uwielbianą powieścią obyczajową jest także książka pod tytułem „Kobieta i mężczyźni”. W niej zgłębiane są tajniki bardzo skomplikowanych relacji damskich i męskich. Tym razem wykorzystany został przykład dwóch par, które mieszkają w stolicy.