Kim była Stefania Tuwimowa?

O Tuwimie wiemy naprawdę bardzo dużo. Przyszła pora, aby powiedzieć nieco więcej o miłości jego życia. Stefania Tuwimowa to jego prawdziwa i jedyna miłość.

Listy Tuwima

Musimy przyznać, że Stefania Tuwimowa wydaje nam się postacią niezwykle ciekawą. Dowiadujemy się o niej z listów.

Pierwsze listy, które były przez Tuwima pisane do Stefanii były bardzo trudne. Były dla niego takie trudne, że postanowił ich w ogóle nie wysyłać. Na całe szczęście zachował się pierwszy tekst, który nie został spalony, ale trafił do samej adresatki. Łatwo z niego wyczytać jak literat bardzo młody hamuje się przez wyznaniem emotywnym oraz bezpośrednim tego, co podpowiadało mu serce. W tym liście nie chce podnosić temperatury tychże uczuć.

Co więcej stara się jedynie w sposób subtelny dać jej do zrozumienia, że nie jest mu w żadnym wypadku obojętna. Przez pewien czas poetą będą targały wątpliwości. Nie będzie on do końca przekonany, czy Stefania odwzajemnia to uczucie.

Ciężka walka o miłość

Obawy te z czasem doprowadzają poetę do wyczerpania skrajnego i nawet pojawiają się u niego myśli samobójcze. Do tego pogłębiają się kompleksy. W 1918 roku sytuacja ta się poprawiła, a kryzys pozostaje zażegnany. Jednak w dalszym ciągu nie opuszczają go niepokoje oraz żale.

Listy te były dla Tuwima pewnego rodzaju autoterapią. Była to praca nieustanna nad sobą, jak i także nad swoim warsztatem. Początki do najłatwiejszych nie należały. Julek wkraczał dopiero w dorosłe życie i marnie zarabiał. Nawet zdarzyło mu się pożyczać pieniążki od swojej lubej. Później sytuacja ta zaczynała się już poprawiać. Spływały honoraria z licznych tekstów. Pojawiły się także pierwsze tomiki wierszy, które dedykował już swojej żonie.

Sporo moglibyśmy mówić o tym, ale autor nie chciał wyjawiać swoich wyznań intymnych. Warto Jednak zwrócić na to, w jaki sposób po uszy zakochany Julian zwracał się do swojej wybranki oraz jak tytułował swoje listy.. Można było się spotkać z określeniami takimi jak robaczek czy też świetlinka.

Musimy przyznać, że było to istotne. Warto jednak spojrzeć na tę parę pod pryzmatem innych publikacji. Warto dokładnie przeanalizować wszystkie listy Tuwima. Wówczas mamy pełne już rozeznanie. Musimy na to jednak poświęcić nieco czasu, ponieważ publikacji było wiele, aby nie powiedzieć bardzo dużo. Para ta było ulubioną parą dla wielu osób w tamtych czasach. Każdy z nas powinien wiedzieć kim była Stefania Tuwimowa oraz jak rozpoczęła się ich miłość. Ich miłość dla wielu osób była totalnym zaskoczeniem.