Kim była Sharon Tate? [film, książka, śmierć]

Sharon Tate była amerykańską modelką i aktorką, która w latach 60. uważana była za jedną z najpiękniejszych kobiet. Okrzyknięto ją również jedną z najbardziej obiecujących debiutantek w Hollywood. Jej zawrotną karierę przerwało brutalne morderstwo, które wstrząsnęło światem. W chwili śmierci była w 8. miesiącu ciąży. Ojcem dziecka był sławny reżyser Roman Polański.

Kim była Sharon Tate?

Sharon Tate urodziła się 24 stycznia 1943 w Dallas. Karierę zaczynała w lata 60. od małych, najczęściej trzecioplanowych ról, po czym zagrała w kilku filmach. Film Oko diabła, w którym zagrała w 1965 roku, otworzył jej drzwi do kariery. Tate szybko została okrzyknięta jedną z najbardziej obiecujących aktorek młodego pokolenia w Hollywood, a za rolę w filmie Dolina Lalek (1967) była nominowana do Złotego Globu.

Często pojawiała się także w czasopismach o modzie jako modelka lub dziewczyna z okładki. Podczas zdjęć do jednego z magazynów w Londynie poznała Romana Polańskiego. Reżyser oczarowany Tate zaproponował jej główną rolę w jego nowo powstającym filmie Nieustraszeni pogromcy wampirów. Mimo iż Polański początkowo nie był zadowolony z pracy mało doświadczonej aktorki, szybko się w niej zakochał. Tuż po zakończeniu zdjęć Tate zamieszkała w jego apartamencie znajdującym się w Londynie.

Związek ze znanym reżyserem pozwolił Sharon wejść do świata filmu i show-biznesu. Jej postać stała się m.in. inspiracją dla twórców lalki Malibu Barbie. W tym zagrała też w wielu filmach i zajmowała się modelingiem. Ślub pary odbył się w londyńskiej Chelsea 20 stycznia 1968 roku. Tate i Polański zamieszkali w posiadłości przy Cielo Drive 10050 w Benedict Canyon, w której gościło wiele znanych osób, m.in. Mia Farrow, Steve McQueen czy Jane Fonda. Ich życie było często opisywane na łamach prasy, Sharon uważana była za kobietę nowoczesną odrzucającą ówczesne konwenanse.

Sharon Tate — tragiczna śmierć

Pod koniec 1968 roku Sharon Tate zaszła w ciążę. Poród planowany był na 12 sierpnia 1969 roku. W tym czasie Polański przebywał w Londynie, a Tate pozostawała pod opieką przyjaciół, którym skarżyła na opóźniający się powrót męża. 8 sierpnia 1969 roku Sharon zaprosiła do domu dwie przyjaciółki, aktorkę Joannę Pettet i Barbarę Lewis. Wcześniej wraz z Sebringiem (amerykańskim stylistą i fryzjerem), Frykowskim (producentem filmowym) i Folger (spadkobierczynią wielomilionowej fortuny kawowej) wybrała się na kolację do restauracji.

Cała czwórka wróciła do domu późnym wieczorem. Wkrótce po ich powrocie do posiadłości wdarła się trójka uzbrojonych osób: Tex Watson, Patricia Krenwinkel i Susan Atkins. Czwarta osoba, Lindy Kasabian, została w samochodzie. Napastnicy należeli do sekty Charlesa Mansona, który wymyślił, że świat czeka wojna rasowa i rzeź białych.

Sebring został postrzelony, a Frykowskiego i Folger znaleziono martwych na trawniku przed domem. Ciało Sharon znajdowało się w bawialni połączone długim sznurem z ciałem Sebringa. Wszyscy zmarli z powodu licznych ran kłutych. Tate zadano aż szesnaście pchnięć nożem, z czego 5 okazało się śmiertelnych.

Polański natychmiast wrócił do Los Angeles. Pogrzeb Sharon Tate razem z jej synkiem (ułożonym w ramionach mamy i pośmiertnie nazwanym Paulem Richardem Polańskim) odbył się 13 sierpnia 1969 roku. Zostali pochowani na cmentarzu Holy Cross w Culver City. Proces morderców odbył się 15 czerwca 1970. Na ławie oskarżonych zasiedli Manson, Atkins, Krenwinkl oraz Van Houten. Wszyscy zostali skazani na dożywotnie pozbawienie wolności. Podczas rozprawy sądowej na jaw wyszły szczegóły przerażającej nocy. Sharon błagała sprawców o ocalenie jej dziecka. Prosiła, aby zabrali ją ze sobą i odczekali z zabiciem, aż urodzi. Atkins oznajmił jej jednak, że nie będzie żadnej litości. Umaczanym we krwi aktorki ręcznikiem napisał na drzwiach – PIG (świnia).

Morderstwo Sharon Tate i jej przyjaciół stało się jednym z najbardziej przerażających wydarzeń epoki lat 60.

Sharon Tate — film i książka

Tragiczne wydarzenia przy Cielo Drive 10050 w Benedict Canyon stały się jednym z wątków filmu Quentina Tarantino Pewnego razu w… w Hollywood, gdzie w Sharon Tate wciela się Margot Robbie, Polańskiego gra Rafał Zawierucha, a Mansona Damon Herriman.

Historia śmierci Sharon Tate została również opisana w książce Sharon Tate. Historia morderstwa żony Romana Polańskiego, której autorkami są Alisa Statman i siostrzenica Sharon – Brie Tate.