Język angielski dla dzieci? Zdecydowanie tak!

Wielu badaczy ludzkiego umysłu uważa, że umysł dzieci do 5 roku życia, jest w 95% genialny. Warto ten potencjał wykorzystać np. na naukę języków.

Czy jest za wcześnie na naukę angielskiego dla dzieci? Zdecydowanie nie! Nauka języka angielskiego to proces, który wymaga czasu i systematyczności. Im wcześniej rozpocznie się naukę języka angielskiego, tym większa szansa na osiągnięcie językowego mistrzostwa. Angielski dla dzieci może być prawdziwą przygodą – ale aby tak było, musi odbywać się w sprzyjających ku temu warunkach. Kiedy zatem najlepiej zapisać dziecko na kurs języka angielskiego i na co zwracać uwagę przy wyborze szkoły językowej?

Świadomi rodzice

Rodzice, którzy są świadomi swojego macierzyństwa i rodzicielstwa, coraz częściej decydują się na naukę języka angielskiego. Ważne jest jednak, aby przed podjęciem próby samodzielnej edukacji dziecka w języku angielskim, mieć podstawowe pojęcie o metodzie i pedagogice. ​W zależności od naszych celów i wieku dziecka, w którym chcemy rozpocząć naukę języka, nasze podejście będzie się różnić. Większość rodziców chce przyzwyczaić swoje dziecko do języka, aby zapewnić mu lepszy start w życiu, co ma na celu zaoferowanie przyszłych szans zawodowych, edukacyjnych i społecznych. Zajrzyj na angielski dla dzieci Poznań i dowiedz się więcej.

Kiedy jest najlepszy moment na naukę?

Od urodzenia do około szóstego lub ósmego roku życia dzieci uczą się języka obcego najłatwiej i bez wysiłku. Aparat mowy rozwija się w okresie wczesnego dzieciństwa – w tym czasie maluchy mają doskonałe szanse na opanowanie prawidłowej wymowy i intonacji oraz wszystkich dźwięków kojarzonych z językiem obcym.

Niezwykła absorbcja uwagi u dziecka jest widoczna od samego początku. Maluch wsłuchuje się w głosy swoich opiekunów, próbuje naśladować odgłosy wokół siebie, a w końcu łączy je w pierwsze sylaby i słowa. Jeśli dziecko poznaje drugi język tak wcześnie, jak to możliwe, może przyswoić go tak samo, jak język ojczysty.

Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę trudności programowe, zaplanujemy dziecku egzaminy szkolne i będziemy kierować się standardami CEFR (rekomendacje Rady Europy dotyczące nauki języków obcych), to pierwsza klasa lub przedszkole jest momentem, w którym warto rozpocząć naukę języka obcego. W rzeczywistości, co roku najwięcej nowych uczniów w szkołach języka angielskiego stanowią pierwszoklasiści.

Nauka w późniejszym wieku oznacza, że wszystko stracone? Nie!

Zamiast tego, w późniejszym okresie życia będą musieli włożyć znacznie więcej wysiłku niż jako maluchy lub dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Im wcześniej młodzi ludzie podejmą próbę komunikacji w języku obcym, tym większe prawdopodobieństwo, że osiągną sukces na wysokim poziomie.

Języki obce od najmłodszych lat

Nauka języków obcych to praktyczna umiejętność, która nie tylko dobrze wygląda w CV, ale zwyczajnie przełamuje bariery komunikacyjne. Dziecko, które swobodnie posługuje się dwoma lub kilkoma językami, z pewnością poradzi sobie w każdej sytuacji. To inwestycja, którą trudno wycenić, ale przynosi ogromne korzyści. Warto więc poświęcić czas i zasoby finansowe na naukę języków obcych już u najmłodszych dzieci.