Jakie są rodzaje kosmetyków naturalnych

Kosmetyki naturalne biją dziś rekordy popularności. Zainteresowanie nimi jest naprawdę olbrzymie. Dlaczego? Ponieważ oferują wiele korzyści. Przede wszystkim nie zawierają w składzie sztucznych składników i syntetycznych substancji. Są przez to łagodniejsze dla skóry, nie powodują podrażnień, alergii i nie mają negatywnego wpływu na środowisko. Wystarczy tylko wymienić mikrokapsułki, znajdujące się w wielu żelach myjących do twarzy lub peelingach. Mikrokapsułki to niewielkie drobinki tworzywa sztucznego, których zadaniem jest złuszczanie naskórka. Tworzywa sztuczne rozkładają się tysiące lat, a spłukiwane w kanalizacji trafiają do mórz i rzek. Są tak małe, że filtry oczyszczalni ich nie wyłapują. Zagrażają tym samym rybom i innym stworzeniom zamieszkującym wody morskie i śródlądowe. Tymczasem alternatywa dla plastikowych mikrokapsułek jest bardzo tania i ogólnodostępna. Są nią fusy po świeżo zaparzonej kawie. To tylko jedna z wielu wskazówek i powodów, dlaczego warto kupować naturalne kosmetyki. A jakiego rodzaju je znajdziemy w sprzedaży?

Naturalne szampony do włosów

To jedne z najchętniej kupowanych kosmetyków naturalnych. Dlaczego? Ponieważ każdy z nas z nich korzysta. Szampony naturalne nie zawierają parabenów i innych sztucznych dodatków, mogących powodować sklejanie się włosów i zatykanie się porów w skórze głowy. Zaczynając korzystać z szamponów naturalnych można początkowo być zaskoczonym tym, że nie pienią się tak intensywnie jak szampony ze sztucznymi dodatkami. Ale jest to ich naturalna cecha, wynikająca właśnie z braku sztucznych dodatków.

Żele myjące i peelingi

Kolejna grupa popularnych kosmetyków naturalnych to peelingi i inne żele myjące do twarzy. Aby miały one oczekiwaną skuteczność, powinny zawierać składniki delikatnie ścierające martwy naskórek. Naturalne kosmetyki do mycia skóry bardzo często mają w swoim składzie wyciąg z aloesu, który łagodzi wszelkiego rodzaju podrażnienia skóry, jak także pomaga w jej regeneracji. Ten sam składnik występuje również w kremach dla kobiet i mężczyzn.

Mydła naturalne

Bez wątpienia największy wybór kosmetyków naturalnych mamy w kategorii mydła. Ich produkcja jest stosunkowo prosta i łatwa, dając wiele możliwości estetycznego i ciekawie wizualnego stworzenia produktu. Aby uatrakcyjnić ich wygląd, bardzo często stosuje się metodę zatapiania w ich wnętrzu różnego rodzaju przedmiotów – od suszonych owoców, przez zioła, aż po minerały. Dzięki temu takie mydło nie tylko jest bezpieczne dla skóry, ale również stanowi ciekawy element dekoracji łazienki, a także sklepów i drogerii kosmetycznych.

Czy kosmetyki naturalne są droższe od przemysłowych?

Niewątpliwie tak. Wynika to przede wszystkim z odmiennego procesu produkcji. Niewielkie manufaktury zajmujące się produkcją kosmetyków naturalnych mają znacznie wyższe koszty produkcji niż duże zakłady, wytwarzające kosmetyki na skalę przemysłową. Jeśli jednak chodzi o zastosowane składniki i receptury, to właśnie kosmetyki naturalne nie mają sobie równych. Chciałabyś zacząć z nich korzystać, ale obawiasz się że nie masz na tyle pieniędzy? Sprawdź zatem kredyty pozabankowe i dowiedz się jak mogą ci pomóc.