Grillowanie na gazie zyskuje coraz szersze grono zwolenników. Uważa się, że jest prostsze niż przygotowywanie potraw na tradycyjnym grillu węglowym. Jest też bardziej ekologiczne, a efekty stosowania grilla gazowego dużo bardziej przewidywalne. Niemniej jednak zdarza się, że brak doświadczenia w ich stosowaniu prowadzi do kilku podstawowych błędów, mogących zrujnować potrawę. Na jakie błędy podczas grillowania na gazie uważać?
Brak odpowiedniego przygotowania grilla przed pierwszym użyciem
Grillując potrawy na węglu, na urządzeniu takim jak te dostępne na https://www.mediaexpert.pl/dom-i-ogrod/grille/grille-weglowe, nie musimy martwić się specjalnie o odpowiednie przygotowanie urządzenia do pierwszego użycia. Po rozpaleniu węgla i tak czekamy na jego częściowe wypalenie i powstanie żaru, a w tym czasie cały ruszt ulega oczyszczeniu i dezynfekcji w wysokiej temperaturze.
W przypadku grilli gazowych musimy jednak odpowiednio zadbać o ich przygotowanie, zanim położymy na nim kawałki mięsa lub warzyw. Warto również zwrócić uwagę na jakość urządzenia – ofertę tych najlepszych znajdziesz na: https://www.mediaexpert.pl/dom-i-ogrod/grille/grille-gazowe.
Urządzenie kupione może w dalszym ciągu być zanieczyszczone pozostałościami smarów produkcyjnych bądź innych substancji, które nie powinny mieć kontaktu z żywnością. Wystarczy jednak wyjąć z urządzenia wszystkie elementy ruchowe (deflektory, aromatyzer, ruszty) i uruchomić grill przy otwartej pokrywie na maksymalnej mocy palników. Początkowo pojawi się jasny dym, świadczący o wypalaniu zanieczyszczeń. Kiedy dym przestanie się unosić nad grillem, należy zamontować elementy ruchome i jeszcze przez chwilę wypalać je pod zamkniętą pokrywą. Po takim przygotowaniu ruszt należy oczyścić szczotką i zabezpieczyć warstwą oleju jadalnego o wysokim punkcie dymienia (np. ryżowego).
Niewłaściwa temperatura grillowania
Niektórzy właściciele nowych grilli gazowych nieświadomie przenoszą wszystkie zwyczaje związane z pieczeniem w piekarniku kuchennym lub grillu węglowym na grillowanie na gazie. Często ustawiają więc nieodpowiednią temperaturę. Dla przykładu, karkówka pieczona bezpośrednio nad palnikiem, pokrojona w niezbyt grube plastry, nie powinna być grillowana w temperaturze przekraczającej 180 stopni. Przy wyższej mięso może spalić się z zewnątrz i pozostać surowe w środku. Podobnie jest w przypadku temperatur zbyt niskich – mięso zamiast się grillować lub piec, wysycha i traci smak.
Nieodpowiednie akcesoria
Kolejnym błędem podczas grillowania na gazie jest brak odpowiednich akcesoriów. Już w momencie zakupu urządzenia należy zaopatrzyć się w szczypce i szpatułki do obracania i zdejmowania potraw, ale również szczotkę do czyszczenia rusztu i specjalny rozpylacz do oleju. Jeśli ruszt nie zostanie odpowiednio natłuszczony, potrawy będą do niego przywierać i palić się, zamiast równomiernie grillować. Brak odpowiednich akcesoriów do przewracania mięsa i próby radzenia sobie zwykłym widelcem, kończą się zwykle oparzeniami i frustracją.
Otwieranie pokrywy podczas pieczenia
Grillowanie na grillu gazowym wymaga nabrania wprawy. Jest proste i przyjemne, jednak warto pamiętać również o zasadzie dotyczącej otwierania pokrywy. W przypadku potraw krótko grillowanych w stosunkowo wysokiej temperaturze, bezpośrednio nad palnikiem, pokrywa może być otwarta lub zamknięta. Wszystko zależy od preferencji i wygody kucharza. Jeśli jednak chcemy coś grillować pośrednio, czyli nie umieszczając bezpośrednio nad palnikiem, pokrywa powinna pozostać zamknięta. Tylko tak zapewnimy odpowiednio równomierne pieczenie.
Dla miłośników pieczenia na otwartych paleniskach przypominających ognisko świetnym pomysłem będą dostępne na https://www.mediaexpert.pl/dom-i-ogrod/grille/paleniska-ogrodowe paleniska ogrodowe.