Aranżacja sypialni o niewielkim metrażu może stanowić nie lada wyzwanie. Zazwyczaj zależy nam na tym, aby to wnętrze nie tylko stanowiło miejsce do wypoczynku i snu, ale również odznaczało się praktycznością. Najważniejszym meblem w każdej sypialni jest oczywiście łóżko. Na jakie aspekty warto zwracać uwagę przy jego wyborze? W jakim miejscu najlepiej je ulokować? Przeczytajcie.
Rozmiar łóżka do małej sypialni
Jeżeli decydujemy się na stworzenie osobnej sypialni, to zrezygnujmy z zakupu rozkładanej sofy czy kanapy. Ten typ mebla jak najbardziej nadaje się do relaksu i spania, a dodatkowo jest praktyczny, jednak specjaliści zwracają uwagę na to, że nawet najwygodniejsza sofa nie zastąpi łóżka z odpowiednio dobranym materacem i stelażem.
W przypadku dużego metrażu pokoju mamy większe pole do popisu, zwłaszcza jeżeli chodzi o rozmiary łóżek podwójnych. W małej sypialni do wyboru mamy przede wszystkim łóżka jednoosobowe oraz mniejsze dwuosobowe. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze warianty rozmiarów łóżek pojedynczych i podwójnych:
- łóżko pojedyncze: 80 cm x 200 cm, 90 cm x 200 cm,
- łóżko podwójne: 120 cm x 200 cm, 140 cm x 200 cm, 160 cm x 200 cm, 180 cm x 200 cm.
Jeżeli zależy nam na łóżku dwuosobowym, to przy mniejszym metrażu zaleca się wybór rozmiaru 120 cm x 200 cm lub maksymalnie 140 cm x 200 cm.
Schowki i szuflady
Warto zwrócić uwagę na to, aby mebel był praktyczny. Dobrym rozwiązaniem są ukryte schowki i pojemniki, w których możemy trzymać pościel, ręczniki czy nawet ubrania i inne przedmioty. Tutaj należy jednak zwrócić uwagę na to, aby móc swobodnie wysunąć daną szufladę czy skrzynię. Nowoczesnym rozwiązaniem są np. łóżka z podnoszonym stelażem, pod którym znajduje się schowek. Istnieją także zagłówki (zwłaszcza tapicerowane), w których możemy zamontować sprytne kieszenie.
Lokacja mebla
Przy wyborze rozmiaru łóżka należy zawsze dokonać dokładnych pomiarów pomieszczenia. Przede wszystkim należy zmierzyć ściany oraz podłogę. Jeżeli nasza sypialnia jest już wykończona i jedynie planujemy umieścić w niej łóżko, to warto zmierzyć także odległość między poszczególnymi meblami czy większymi elementami wyposażenia.
W przypadku małej sypialni unika się centralnej lokacji łóżka – wizualnie sprawia wrażenie, że nasz pokój jest zagracony, a do tego utrudnia swobodne przemieszczanie się. Najlepiej zdecydować się na lokalizację blisko ściany, okna lub drzwi wejściowych.
Wybór łóżka do małej sypialni – rodzaj materiału
W asortymencie sklepów meblowych najczęściej dominują łóżka wykonane ze sklejki oraz tapicerowane. Przyjrzyjmy się również meblom drewnianym.
Łóżko ze sklejki
Łóżka ze sklejki są najczęściej wybierane – głównie ze względu na relatywnie niską cenę, lekką wagę i wytrzymałość. Czym właściwie jest popularna sklejka? To materiał kompozytowy powstający w wyniku sklejenie ze sobą cienkich warstw drewna (grubość od 0,4 do 3 milimetrów). Warstwy, z których składa się sklejka, nazywane są fornirami, natomiast do jej produkcji wykorzystuje się najczęściej drewno sosnowe i drewno bukowe.
Co ważne, ze sklejki można wykonać całą konstrukcję mebla, ale także jego pojedyncze elementy, takie jak rama. Sklejka swoim wyglądem imituje prawdziwe drewno – możemy zauważyć na niej drobne przebarwienia czy rysunek słojów. W porównaniu do surowca, jakim jest drewno, meble ze sklejki nie będą oryginalne. Co to oznacza? Rama łóżka ze sklejki produkowana jest taśmowo – każda wygląda tak damo – natomiast rama drewniana jest jedyna w swoim rodzaju – nie znajdziemy drugiego takiego samego kawałka drewna z identycznym rysunkiem słojów czy z rozmieszczeniem przebarwień. W przypadku ramy ze sklejki na jej krawędziach często „gołym okiem” widoczne są krawędzie forniru.
Sklejka to dość wytrzymały kompozyt, który niestety nie jest odporny na obicia. W sytuacji, gdy na jej powierzchni pojawią się drobne zarysowania i wgniecenia, to nie będziemy w stanie samodzielnie ich usunąć.
Dużą zaletą łóżka ze sklejki jest jego lekka waga. Dzięki temu w przyszłości z łatwością będziemy mogły zmienić wystrój naszej sypialni. Kolejnym plusem jest również łatwość w utrzymaniu czystości. Sklejka nie wymaga przeprowadzania zabiegów konserwacyjnych z użyciem oleju lub lakieru – tak jak w przypadku mebli drewnianych. Na co dzień wystarczy, że jej powierzchnię przetrzemy np. miękką ściereczką, wilgotną ścierką lub zastosujemy jeden z gotowych specyfików do ochrony mebli przed kurzem.
Przy wyborze łóżka ze sklejki warto zdawać sobie sprawę z tego, że mebel nie będzie wodoodporny. Przy wzroście wilgotności w pomieszczeniu rama łóżka, jak i inne elementy wykonane ze sklejki, mogą puchnąć, czyli zwiększać swoją objętość.
Łóżko drewniane
Łóżka drewniane uchodzą za meble wytrzymałe oraz wysokiej jakości. Co ważne, zwłaszcza w porównaniu z meblami ze sklejki, w przypadku obić i zarysowań szkodę możemy naprawić samodzielnie. Wystarczy, że drewnianą powierzchnię potraktujemy papierem ściernym, a następnie nałożymy na nią specjalistyczny lakier lub olej. Tak jak wspomnieliśmy wyżej, każdy drewniany mebel jest jedyny w swoim rodzaju.
Drewno to surowiec, który wykazuje właściwości antystatyczne, co stanowi niebywałą zaletę zwłaszcza dla alergików. Oznacza to, że drewniane łóżko nie będzie przyciągać ani gromadzić kurzu. Jest również łatwe w utrzymaniu czystości – do sprzątania stosujemy wyłącznie miękką ścierkę z mikrofibry. Warto unikać natomiast chemicznych specyfików czy mokrej ściereczki.
Wśród wad łóżka drewnianego wymienia się przede wszystkim jego wagę oraz wysoką cenę. Drewno to kompozyt o wysokiej wadze, dlatego też musimy zdawać sobie sprawę z tego, że drewniane łóżko będzie ciężkie. To może utrudnić nam przemeblowanie mieszkania w przyszłości – z pewnością w pojedynkę nawet nie przesuniemy łóżka, nie mówiąc już o zmianie jego lokalizacji. Natomiast co do wysokiej ceny – tutaj należy pamiętać o tym, że w parze z ceną idzie jakość i wytrzymałość, a drewno to inwestycja na lata.
Łóżko tapicerowane
Dużą popularnością cieszą się łóżka tapicerowane, czyli z tapicerowanym, miękkim zagłówkiem. Najczęściej wybierane są przez rodziny z małymi dziećmi, ze względu na bezpieczne wykończenie.
Tapicerka wykonywana jest z miękkiej pianki meblowej, którą obijana jest sklejka lub drewno. Pianka z kolei pokrywana jest tkaniną, ekoskórą lub skórą. Ramy tapicerowane pasują do każdego designu i występują w wielu wersjach kolorystycznych oraz różnią się fakturą.