Wybór odpowiednich drzew do posadzenia w ogrodzie to decyzja na lata i dlatego powinna być poprzedzona długimi rozważaniami. Nie każdy gatunek przyjmie się w glebie, którą masz u siebie, niektóre wymagają specjalistycznej opieki, a dodatkowo do każdej rośliny należy dostosować nasłonecznienie i odpowiednią opiekę. Które drzewka iglaste warto mieć w ogrodzie?
Jodła – wynagrodzenie dla cierpliwych ogrodników
Jodły to bardzo popularne drzewa ozdobne iglaste kojarzone przede wszystkim z okresem Bożego Narodzenia. Stają się wówczas ozdobą wielu domów, będąc bardziej wytrzymałymi na wyższe temperatury niż świerki. W ogrodzie rosną one dosyć wolno (około 2 m w ciągu 10 lat). Większość gatunków jodeł charakteryzuje się klasycznym stożkowatym kształtem. Najpopularniejsza odmiana kaukaska może osiągnąć nawet 20 m wysokości i cechuje się dość dużą odpornością na warunki atmosferyczne. Gatunek koreański wymaga przede wszystkim osłonięcia od wiatru, ale dobrze znosi mrozy.
Modrzew – czy warto w niego inwestować, skoro traci zimą igły?
Modrzewie wymagają niestety specjalistycznej opieki i określonych warunków, więc nie poleca się ich niedoświadczonym hodowcom. Mimo tego, że zimą nie prezentuje się tak okazale, jak jego iglaści kuzyni, to latem owocuje obficie i prezentuje się naprawdę malowniczo. Niektóre okazy potrafią dorastać aż do 40 m wysokości, choć większość będzie znacznie mniejsza. Niezależnie od rozmiaru te drzewka iglaste potrzebują dużo nasłonecznienia, żyznej ziemi i wilgotności utrzymującej się na stałym poziomie. Najpopularniejsze odmiany to modrzew europejski, japoński i dahurski.
Kosodrzewina – tylko na górskie tereny?
Kosodrzewiny to wdzięczne drzewa ozdobne iglaste do ogrodu. Nie rosną one wysoko, ponieważ maksymalnie mierzą do 4 m, jednak potrzebują dużo przestrzeni dookoła, gdyż rozrastają się wszerz. Ze względu na swój dość dziki wygląd świetnie nadają się do bardzo naturalnych przestrzeni. Świetnie pasują przede wszystkim do skalniaków oraz wrzosów, a przydatne mogą okazać się też w walce z erozją gleby. Sprawdzi się zatem na piaszczystym gruncie, ale nie przepada za zbyt mokrym podłożem. Im większe zaś będzie nasłonecznienie, tym gęściej będzie rosnąć.
Jałowiec – niezastąpione źródło cennych owoców
Jałowiec w zależności od odmiany może przyjąć bardziej stożkowaty, kulisty lub płożący kształt. Suszone owoce tej rośliny nadają się do zebrania późną jesienią lub wczesną zimą – najlepiej po pierwszych przymrozkach. Nadają się szczególnie dobrze do dziczyzny oraz innych czerwonych mięs. Jeśli chodzi o wymagania, to gatunek ten słabo znosi warunki miejskie. Na wsi da sobie radę na większości ziem, a także niezależnie od stopnia nasłonecznienia. Nie należy tylko wystawiać go na działanie silnego wiatru, gdyż uszkodzi on delikatne części korzeni.
Drzewa iglaste nadają wyjątkowego charakteru każdemu ogrodowi i zazwyczaj nie wymagają szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Na stronie wszystkodlaogrodu.pl kupisz sadzonki i wszystkie potrzebne do nich akcesoria, więc zajrzyj na stronę już teraz!